Vergi ve Güncel Haber Portalı

İcra ve Haciz İşlemleri Durduruldu

İcra ve Haciz İşlemleri Durduruldu

Corona virüs kapsamında alınan önlemler kapsamında resmi olarak açıklama ile icra ve haciz işlemleri resmi olarak durduruldu. Bildiğimiz gibi sitemiz içerisinde de bir süredir siz değerli okuyucularımıza elimizden geldiğince net bilgiler sunma yoluna gidiyoruz. Vergi kapsamında ve şirketler nezdinde çok yönlü uygulamalar ve önlemler Cumhurbaşkanı tarafından resmi olarak alındı. Ancak daha ilerleyen zaman içerisinde daha farklı önlemler kendisini gösterdi. Şimdilerde ise icra ve haciz işlemleri ile alakalı olarak farklı somut adımlar atıldı.

Corona Virüs Tedbirleri Kapsamında İcra ve Haciz İşlemleri Durduruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bundan birkaç gün öncesinde resmi olarak ekonomik anlamda istikrar için tedbirler açıklamıştı. Ancak gün geçtikçe corona virüs vakaları çok daha ciddi anlamda artış gösterdiğinden dolayı daha yeni önlemler almak bu anlamda zorunlu hale geldi. Corona virüs önlemleri kapsamında icra ve haciz işlemleri resmi olarak durduruldu.

Karar, doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan bir resmi bir karar olarak yayınlandı. Resmi gazetede yayımlanan karar ile Cumhurbaşkanı İcra İflas Kanunu’nun 330. maddesi gereğince sahip olduğu yetkiyi kullanmış oldu. Karara göre nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç yurt genelindeki icra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durduruldu.

Karar 30 Nisan 2020 Tarihine Kadar Geçerli

An itibari ile icra ve iflas takibine yönelik Cumhurbaşkanı tarafından alınan bu kararın resmi gazete beyanında bitiş tarihi 30 Nisan 2020 oldu. Ancak ülkemizdeki bu kritik sürecin değerlendirilmesi ile birlikte eğer ki süreç devam ederse bu karar ile alakalı olarak resmi tarihin uzaması gündemde olan bir diğer unsur.

Gelir İdaresi Başkanlığı ile alakalı olarak da tüm işlemlerde esneklikleri gözlemlediğimiz şu günlerde özellikle vergi uygulamalarında da esneme söz konusu. İnsanların ve firmaların bu süreç içerisinde ciddi anlamda olumsuz etkilenmesi unsurlarına karşı devlet çeşitli bağlamda önlemler alma yoluna gidiyor.

Firmaların ya da kişilerin iflas ve icra işlemleri ile alakalı olarak tüm detaylar resmi olarak durduruldu. Bu süreçte tarafınıza gelebilecek ikincil bilgilendirmelerde dikkatli olmanız son derece olumlu olacaktır. Dolandırıcılar, bu konuyu da kendi lehlerini kullanma yoluna da gidebilir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.