Vergi ve Güncel Haber Portalı

İcradan Nasıl Araç Alınır?

15.12.2016
34
İcradan Nasıl Araç Alınır?

Her zaman merak edilen konulardan biridir icradan nasıl araç alındığı.Kimilerine göre icradan araç almak mantıklı değilken,kimilerine göre ise araba almanın ucuz bir yoludur icradan araç almak.İcra daireleri tarafından haciz işlemi konulan araçlar belli bir süre otoparkta kaldıktan sonra icra yoluyla satışa çıkarılır ve piyasa fiyatının oldukça altında satılırlar.Bu yazımızda icradan nasıl araç alınacağını,hangi prosedürlerin olduğunu ve hangi kesintilerin olacağı konusunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İcradan Araba Alma Şartları Nelerdir?

İcra yoluyla araç almak için, hemen hemen her yerde genel şart olan 18 yaşını tamamlamış ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gereklidir.Bunun dışında ekstra bir genel şart yoktur.Bu genel şartın haricinde bazı prosedürler vardır ki bunlara uyulmadan araç sahibi olunmaz.Bu prosedürlerin en önemlisi ihaleye teminat vermektir.Teminat verilmeden ihaleye girilmez.Diğer bir şart ise ihaleye gireceğinizi resmileştirmek için ihale katılım formunu doldurmanın gerekliliğidir.

Adım adım araç alışı

İcralık araçlar, daha önce de bahsettiğimiz gibi ihale usulüyle satılmaktadır.Peki bu süreç nasıl işlemektedir?.Adım adım bu işleyişi açıklayalım

  • Öncelikle hangi icra dairesinin hangi icralık dosyası için ihaleye gireceğinizi not almalısınız.
  • Bahsettiğimiz gibi ihalelere katılmadan önce icra müdürlükleri teminat istemektedir.Bu tutarı hazırlayınız.
  • İhaleler genelde 5 gün ara ile 2 kez gerçekleştirilir.Amaç ilk ihalede satılamayan aracın ikinci ihalede satılmasıdır.
  • İlk ihalede aracın piyasa değerinin %60’ı gibi bir bedelli araç satışa sunulur.Bu fiyata alıcı bulunulmadığı takdirde ikinci ihalede oran %40 olur.Yani fiyat daha da düşer
  • İhalede yüksek teklifi veren aracın sahibi olacaktır.
  • Aracın üstündeki işlemleri halletmeniz ve  otoparktan çıkarmanız 15 günü bulmaktadır.
  • Aracın üstündeki işlemlerden kasıt icralık arabanın devlete herhangi bir borcu olup olmadığı ve borçlunun araç ile ilgili başka borcu olup olmadığının sorgulanıp halledilmesidir.
  • İhale sonucu aracın bedeli 10 gün içinde ödenmelidir.Ödenmezse verilen teminatın belli bir bölümü boşa gider yani yanar.

İcradan alınan araca hangi masraflar yapılır?

İhale sonucu oluşan bedel haricinde aracı alan kişi ticari araçlarda %18, binek araçlarda da %1 KDV öder. Bunun dışında da aracın miktarına göre belli oranda damga vergisi öder.Bu miktar 100-200 TL arasındadır.Aldığınız aracın anahtarı,ruhsatı gibi ufak tefek harcamaları yine aracı alan kişi öder. tellaliye, otopark, mtv gibi diğer bütün masraflar borçluya aittir.Yani borçlunun hesabına girecek olan paradan bu tutarlar düşülür,kalan para borçlunun hesabına yansıtılır.Kalan para varsa borçluya verilir ama genelde araç ucuza satıldığı için borçlunun borcu kapanmaz.Bizim tavsiyemiz aracı almadan önce aracın hangi sorunları varsa bunları öğrenip öyle ihaleye girmeniz.Çünkü bilmediğiniz bir aracın alınması ilerisi açısından size sorun teşkil edebilir.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.