Vergi ve Güncel Haber Portalı

İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor İkinci El Araç Alım Satımını Düzenleyen Yönetmelik Yürürlüğe Giriyor ?

13.01.2017
47
İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor İkinci El Araç Alım Satımını Düzenleyen Yönetmelik Yürürlüğe Giriyor ?

İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyorİkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Yaptığı açıklama da İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin yönetmelik taslağın son aşamasına gelindiğini yılın ilk çeyreğinde yani mart ayının sonuna kadar yayınlanacağını belirtti. 

Yeni Düzenleme İle Herkes Araç Alım Satım işi Yapamayacak

İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor. Mart ayına kadar yürürlüğe girecek yönetmelik sayesinde herkes araç alım satımı yapamayacak. Yalnızca bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilecek. Böylece büyük bir vergi kaybının önüne geçilmiş olacak.  Ortalama olarak bir yıl içinde yaklaşık  beş milyon araç alım satımı yapılmasına rağmen bir buçuk milyon araç için fatura kesildiği tespit edilmiştir. Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra vergi kayıp kaçağı önlenmiş olacak.

Araç alım satım işiyle uğraşmayanlar ise yılda   kendileri veya başkaları adına tescilli (vekaletle) üçten fazla ikinci el araç satışı yapamayacaklar. 

Araç alım ve satımı yönünden kayıtlı olmayan mükellefler de

Araç Alım ve Satımı Yapabilmek için Şartlar Ne Olacak ?

Yeni düzenlemeye göre Araç alım satımı yapacaklarda, araç alım satım Yetki belgesi olacak.

İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor

 Araç Alım Satım Yetki Belgesi Nasıl Alınacak Şartları Nelerdir ?

İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor. Araç alım satım yapmak isteyenler Gümrük Ticaret Bakanlığı veya galerici odalarından verilecek yetki belgesi ile bu işi yapabilecekler. İşletmelerin birden fazla şubesi varsa her şube için ayrı ayrı alacak.

Yetki belgesi alınabilmesi için gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendileri, ticaret şirketlerinde ve diğer tüzel kişi tacirlerde temsile yetkili kişilerden en az biri, şubelerde ise şube müdürü aşağıdaki şartları haiz olmalıdır;.

 1. Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak.
 2. Müflis olmamak veya konkordato ilan etmemiş olmak.
 3. Başvuru tarihinden önceki son beş yıl içinde 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu çerçevesinde hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giymemiş olmak.
 4. Satış sertifikasına sahip olmak

Satış Sertifikası Alabilme Şartları

İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor.

Satış sertifikası alabilmek için Yukarıda yazılı ilk üç şarta sahip olmak.  Bu şartların yanında Bakanlık tarafından yapılacak sınavda başarılı olabilmek gelmektedir.

İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor

Herkes Galeri Açamayacak

Yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre herkes her istediği yerde Galeri açamayacak. Galeri açılacak işyeri belli bir büyüklüğe ve bazı şartlara sahip olacak.

Yönetmeliğe Göre Galeri Açabilmek için Şartlar  Nelerdir ?

(1) İkinci el taşıt ticareti yapılan işletmelerde aşağıdaki şartlar aranır:

 1. İmar mevzuatı çerçevesinde belirlenen ticaret alanlarında, çevreye ve trafiğe yük getirmeyecek yerlerde ve ikamet amaçlı kullanılmayan yapılarda açılması.
 2. En az iki yüz metrekare alana sahip olması.
 3.  Net yüksekliğinin üç metreden fazla olması.
 4.  LPG’li ikinci el taşıtların teşhir edilebileceği açık alana sahip olması.
 5.  Taşıtların giriş ve çıkış yapmalarına uygun olarak düzenlenmiş giriş ve çıkış kapılarının bulunması, çıkış kapısının tehlikeli durumlarda kolay tahliyeye imkân verecek nitelikte olması.
 6.  Mali sorumluluk sigortasının yapılmış ve satışa sunulan ikinci el taşıtların mali sorumluluk sigortası kapsamına alınmış olması.
 7.  Yetki belgesine sahip olması.

gerekir.

İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor

Galericiye Satılması için teslim Ettiğiniz Araçlardan Galerici Sorumlu Olacak

Yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre;

1) Satışa sunulmak üzere ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal eden işletmelere teslim edilen ikinci el taşıtlar için taşıtın adına tescilli olduğu kişi ile işletme arasında taşıt teslim belgesi düzenlenir.

(2) Taşıt teslim belgesi, birer nüshası taraflarda kalacak şekilde en az iki nüsha olarak düzenlenir. Belgede asgari olarak aşağıdaki bilgilere yer verilir:

 • Tarafların adı ve soyadı veya ticaret unvanı ve işletme adı ile kimlik ve iletişim bilgileri.
 • Satışa sunulmak üzere işletmeye teslim edilen ikinci el taşıtın ruhsat ve kilometre bilgileri ile boyalı ve değişen parça bilgileri; ikinci el taşıt sahibi tarafından beyan edilen taşıta ilişkin arıza ve kusur bilgileri ile güvenlik, iç donanım, dış donanım ve multimedya özellikleri gibi diğer bilgiler.
 • İkinci el taşıt ticaretiyle iştigal eden işletmeye hizmeti karşılığında ödenecek ücretin tutarı.
 • İkinci el taşıtın satışa sunulmak üzere işletmede kalacağı süre.
 • Tarafların tebligat adresleri ve imzaları.

(3) Satışa sunulmak üzere işletmeye teslim edilen ikinci el taşıtta, taşıt teslim belgesinde belirtilen süre içinde oluşabilecek herhangi bir arıza ve maddi hasardan ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal eden işletme sorumludur.

(4) Taşıt teslim belgesinin şekli ve ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal eden işletmeye hizmeti karşılığında ödenecek ücretin üst sınırı Bakanlıkça belirlenebilir.

Gençlere Müjde! 150 Bin Lira Girişimcilik Desteği Verilecek.Son gün 31 Ocak Konulu Yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız

2017 Hurda Araç Teşvik Yasası Çıkacak mı ? 20 Yaş üstü Hurda Araç Yasasında Son Durum Konulu Yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız

Sicil Affı Sadece Esnafı Mı İlgilendirecek?Meclise Ne Zaman Gelecek?Tarih Belli Oldu Mu? Konulu Yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız

Arabuluculuk Zorunlu Oluyor Arabulucu Nasıl Olunur 2017 Arabuluculuk Ücretleri Ne Kadar ? Konulu Yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağını İndirmek için TIKLAYINIZ.

 

 

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.