Vergi ve Güncel Haber Portalı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir? Ne İşe Yarar?

14.10.2020
1
İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir? Ne İşe Yarar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte İleti Yönetim Sistemi (İYS) nedir, ne işe yarar sorusuna yanıt verecek ve fikir edineceğiz. Devlet, özellikle e-ticaret denetimi noktasında kısa bir zaman dilimi içerisinde çeşitli kural değişikliklerine gitti demek yanlış olmaz sanıyorum. İYS sisteminin zaman içerisinde geldiği nokta da herkesin malumu. Ancak birçok kişinin bundan tam olarak haberi yok demek yanlış olmaz.

Devlet, yazılı izinler konusunda artık sizleri dijital ortamdan değerlendirmek ve çok daha kolay seçenekler üzerinde bilgi sahibi olmanız için fikirler üretmek amacında. Bu sistemde tam olarak bularda birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. Şimdi genel tanımlamalar ile başlayarak fikir edinelim ve detaylara inelim.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti Yönetim Sistemi, ticari elektronik izinleri tek bir noktada birleştirmeyi amaçlayan, güvenlik standartlarına sahip ulusal bir veri tabanı platformudur.

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni ticari elektronik ileti izinlerinin ve şikayet süreçlerinin yönetilebildiği bir platform kurmasıyla görevlendirmiş ve akabinde İleti Yönetim Sistemi A.Ş. TOBB’un bir iştiraki olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Devlet, özellikle şeffaf hizmet noktasında çok ciddi manada somut adımlar atıyor demek yanlış olmaz. Özellikle bu sistem ile birlikte kamu kurumlarının dahi şeffaf hizmetler kapsamında ideal seçenekleri sizlere sunuyor. Şimdi diğer önemli detaylara değinelim.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Ne İşe Yarar?

Bu sistemin esas amacı yukarıda da bahsettiğimiz üzere şeffaf hizmet standartları ve izinlere yönelik olarak tamamen dijital seçenekler kendisini gösteriyor. Devlet, özellikle internet ortamında ve kurumlar ile alakalı olarak vatandaşlara birçok farklı seçme ve hizmet hakkı tanıdı. İYS sistemi de tam olarak bunu amaçlıyoruz. İleti Yönetim Sistemi amacı ile alakalı olarak genel standartlar aşağıdaki gibidir;

  • Hizmet sağlayıcıların; arama, SMS mesaj ve e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine,
  • Alıcıların onay ve ret hakkını kullanabilmesine,
  • Ticari elektronik ileti şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanır.
  • Firmaların kayıtlı izinli veri tabanı İYS üzerinde güncel tutulacak,
  • İYS üzerinden alınan onaylarda, ispat yükümlülüğü İYS’ye geçmiş olacak ve hukuki güvenlik sağlanacak,
  • Aracı hizmet sağlayıcılar, İYS üzerinde sorgulama yaparak izni olmayan alıcılara ileti göndermeyecek,
  • İleti Yönetim Sistemi, izinlerin ve şikâyetlerin yönetimine imkân sağlayacak ulusal bir veri tabanı olacaktır.

İYS başvurusu yapabilmek ile alakalı olarak yakın bir zaman dilimi içerisinde daha yeni standartları elimizde geldiğince sizlere sunacak ve fikir edinmenizi sağlayacağız. İleti Yönetim Sistemi başvurusu için gerekli belgeler ile alakalı olarak da yoğun araştırmalar söz konusu ve bu anlamda da yeni bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.