Vergi ve Güncel Haber Portalı

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? SSK, Bağ-Kur,Emekli Sandığı Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

03.10.2017
49
İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? SSK, Bağ-Kur,Emekli Sandığı Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?  Emekli olmak tüm çalışanları hayalidir. Çalışan ve emeklilik zamanı gelen hemen hemen herkes şimdiden ne kadar maaş alacağını hesaplamaya çalışıyor. Emeklilerin maaşını hesapladığı gibi,ne kadar ikramiye alacağını da merak etmeleri çok doğaldır. Özellikle işlemlerin geç ilerlediğinden dert yanan emekli olacak kişi,dilekçe verdikten sonra ne zaman emekli olacağını öğrenmek istiyor. Bizler de sizler için emeklilik işlemi yapıldıktan sonra ilk maaşın ne zaman alınacağı konusuna değineceğiz. Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

SSK ve Bağ-Kur’dan Emeklilik İçin Başvurana Maaş Ne Zaman Bağlanıyor?

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?  Bilindiği gibi 5510 Sayılı Kanunun 4/a bendi kapsamında çalışanlar SSK’lı olarak emekli olurlar.Bunun dışında,5510 Sayılı Kanunun 4/b kapsamında çalışanlar ise Bağ-Kur’lu olarak emekli olur.Emeklilik işlemlerinden sonra emekli maaşı bağlanma süreleri de bu iki emeklilikte aynı olur.Peki emeklilik talebinde bulunduktan ne zaman sonra maaş bağlanır?Cevap verecek olursak, hangi ay emeklilik için talepte bulunursanız ertesi ay maaş bağlanır.Mesela kasım ayının başlarında emeklik talebinde bulunan bir kişinin ilk maaşı aralık ayında ödenir.SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ikisinde de bu şekilde olur.

Emekli Sandığından Emeklilik İçin Başvurana Maaş Ne Zaman Bağlanıyor?

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?  5510 Sayılı Kanunun 4/c kapsamında çalışanlar Emekli Sandığından emekli olurlar.Bunları emeklilik maaşının bağlanma konusunda SSK ve Bağ-Kur’a göre bazı farklılıkları vardır.

-Yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden ay başından itibaren,

-Her ne şekilde olursa olsun görevinden ayrılmış ve daha sonra başka bir sigortalılık haline tabi olarak çalışmamış olanlar ile kontrol muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden ay başından itibaren maaşları bağlanır.

Rapor Parası Alanların iş kazası Maaşları Hangi Tarihten İtibaren Bağlanır?

İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar? Burada durum biraz farklıdır.Aylığın ödenmesine başlanacağı tarihte hastalık sigortasından geçici iş göremezlik ödeneği almakta olan sigortalının yaşlılık aylığı, geçici iş göremezlik ödeneği verilme süresinin sona erdiği tarihi takip eden ay başından başlar.

Engelliler Nasıl Erken Emekli Olur 2018 Şartları Nelerdir ?

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.