Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

IMEI, Pasaport ve MTV Oranlarına Yeni Zam Geldi

04.11.2020
1
IMEI, Pasaport ve MTV Oranlarına Yeni Zam Geldi

Yeni açıklanan genelge ile birlikte IMEI, pasaport ve MTV oranlarına zam yapıldı ve insanlar ciddi manada isyanın eşiğine geldi. Türkiye genelinde özellikle son birkaç aylık dilimi incelediğimiz zaman dolar ve euro kurlarında meydana gelen büyük değişimler çok ciddi anlamda insanları isyana teşvik eder nitelikte. Hal böyle olunca da devletin ne gibi adımlar atacağı da ciddi manada merak konusu diyebiliyoruz.

Bildiğimiz gibi ülkemiz genelinde özellikle yüksek ücretler ile hizmet sunulan birkaç farklı sektör var. Nedir bunlar? Pasaport harçları, IMEI kayıt ücretleri ve MTV (motorlu taşıtlar vergisi) oranları olarak dikkat çekiyor. Devletin özellikle bu sektörde attığı adımlar biliniyordu ancak 1 Kasım itibari ile yeni bir zam haberi daha geldi. Aynı zamanda 2021 MTV zam oranları da resmi olarak açıklandı. Hemen haberimizin detaylarına geçelim.

2021 MTV Zammı Açıklandı

Türkiye Cumhuriyeti devletinin en büyük gelir kaynaklarının başında vergiler gelir. Henüz üreten bir ülke olmadığımızdan dolayı devlet en büyük gelirlerini vergiler aracılığı ile ediniyor. Gelir vergisi ile motorlu taşıtlar vergisi de bu kalemlerin içerisinde en çok gelir getiren seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. İnsanlar merakla bekliyorlardı. MTV zammı ne kadar olacak? 2021 yılı ile alakalı olarak resmi açıklamalar resmen yapıldı.

Devlet kanadından yapılan açıklamada 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile MTV zammı %9,11 olacak. Yani bu ortalama %10’a yakın bir zam oranı demek ve 100 TL vergi ödediğiniz bir otomobil için gelecek dönemde 109,11 TL ödemek durumunda olacaksınız. Aracınızın durumuna göre bu fiyatlarda yine değişiklikler yaşanabilir.  Bununla birlikte iki ayrı kalem için de resmi zam açıklamaları resmen yapıldı.

IMEI Kayıt Ücretlerine de Nasibini Aldı

Yurtdışından ülkemiz pazarına giren telefonların pasaportlara ya da devlet sistemine kayıt edilmesi zorunludur. Hal böyle olunca da sunulan ücretler insanlar nezdinde merak ediliyordu. Yurtdışına gittiniz ve ülkemize bir adet telefon alıp döndünüz. Bunun IMEI kayıt işlemini pasaportunuza işletmeniz gerekiyordu.

1 Kasım’dan önceki dönemde telefon IMEI kayıt ücreti 1838 TL olarak ücretlendirilmişti. 1 Kasım 2020 sonrası itibari ile açıklanan yeni ücret tarifesi 2006 TL oldu. Yani 168 TL olarak bir zam uygulaması da bu hizmet birimine yapıldı.

Pasaport Harçlarına da Zam

Pasaport harçları bildiğimiz gibi çok ciddi anlamda önem arz eden ve yine devlet kanadında çok ciddi bir ücreti beraberinde getiren unsurlar arasında yer alıyor. Pasaport harçları ile alakalı olarak zaman içerisinde zam gelmesi bekleniyordu ve o beklenen zam resmen geldi. 1 Kasım 2020 tarihi itibari ile normalde 368,30 TL olan pasaport harçları artık 401,80 TL olarak güncellendi.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.