Vergi ve Güncel Haber Portalı

İnteraktif Vergi Dairesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

16.02.2020
8
İnteraktif Vergi Dairesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bu makalemizde sizlere elimizden geldiğince İnteraktif vergi dairesi nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi sorularda yanıt vereceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen devletimiz, gelişen çağın gerekliliklerine de tam anlamı ile ayak uyduruyor. Kısa bir zaman dilimi içerisinde internet dünyası hayatımızın her noktasında yer almaya başladı demek yanlış olmaz sanırım. İnsanların vakit anlamında ki sıkıntılarından kurtulmak adına devlet, tüm hizmetlerini internet ortamına aktarma yoluna gidiyor demek de yanlış olmaz sanırım. Şimdi sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

İnteraktif Vergi Dairesi Nedir?

İnteraktif vergi dairesi (İVD), devletin vergi işlemlerini tamamen internet ortamında yapma imkanı sunduğu dijital vergi sistemidir.

Türkiye geneline baktığımız zaman vergi işlemleri bizler için en olmazsa olmazlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. İnteraktif vergi dairesi, kısa bir zaman dilimi içerisinde en çok kullanılan devlet sistemlerinden birisi olarak da önemli. Devlete her zaman için vergi ödememiz gerekiyor. Bunun dışında devlet kanatlı olarak bizlere kesilen cezalar da yine ayrıca önem arz eden unsurlardan birisidir. Tabi ki bununla da bitmiyor. Sistem, kendi içerisinde birçok farklı avantajı bizlere sunarak adından ciddi anlamda söz ettiriyor diyebiliriz sanırım.

2020 İnternet Üzerinden Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

İnteraktif Vergi Dairesi Ne İşe Yarar?

Devlet, zaman içerisinde çok ciddi anlamda farklı imkanları bizlere sunuyor da diyebiliriz sanırım. İnteraktif vergi dairesi mobil uygulamaları ile de bizlere her türlü telefon modelinde hizmet sunuyor. Bununla birlikte aynı zamanda internet üzerinden de sorunsuz bir şekilde bu sistemi kullanma imkanınız var. Peki bu sistem ne işe yarar? Hemen bilgi sahibi yapabilmek için atacağımız adımlar aşağıdaki gibidir;

  • MTV, TPC ya da trafik cezası borcu ödeme,
  • Devlet kademelerine olan diğer borçları ödeme,
  • Adli makamlara karşı bulunan tüm borçları ödeme,
  • Vergi borçlarının tamamını internet üzerinden ödeyebilme,

gibi birçok farklı anlamda sunulan imkanları en ince ayrıntısına kadar detayları değerlendirebiliyorsunuz. İnteraktif vergi dairesi, Android ve IOS uygulamaları ile birlikte sizlere birçok farklı avantajı sunuyor. Kısacası devlet, bu gibi ödenek taleplerini en ince ayrıntısına kadar online ortam üzerinden tedarik etme şansına sahip hale geldi. Bu gibi sistemlerin ise hayatımızda ki faydaları çok daha olumlu yönde oldu.

İnteraktif Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İVD, tamamen internet üzerinen çalışan gelişmiş bir sistem olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz sanırım. Bununla birlikte tamamen ücretsiz bir sistem olarak da dikkatleri çekiyor. Bununla birlikte e-Devlet hesabınız ile de ayrıca sisteme üye olmadan giriş yapma şansına da sahipsiniz. Sistem, TC kimlik numaranız üzerine olan seçenekler ile çalışıyor. Dolayısı ile bu seçeneklerin genelini en ince ayrıntısına kadar takip etmek gerekiyor.

Sistem içerisine girdiğinizde sorunsuz bir şekilde tüm işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Vergi ödemeleri, ceza ödemeleri ya da bu gibi diğer tüm konularda seçenekleri olumlu yönde değerlendirirsiniz. Ödemelerinizi yine online olarak güvenli şekilde kredi kartınız ile yaparsınız. Ödemeleriniz için devlet, daha güvenli olması açısından 3D Secure sanal pos sistemini kullanır. Yani tüm ödemelerinizde aynı zamanda güvenlik olması açısından SMS mesajı ile onay kodu sistemi kullanılır.

İnteraktif Vergi Dairesi

İnteraktif Vergi Dairesi Mobil Uygulamaları

Android ve IOS uygulamaları kısa bir süre öncesinde resmi olarak uygulama marketler içerisinde yer aldı. e-Devlet sistemi gibi bir sistem haline büründürülen İVD için ödemelerinizi mobil uygulamalar ile de yapabiliyorsunuz. Mobil uygulamalar da yine tamamen ücretsiz olarak siz değerli kullanıcılara sunuluyır.

İnteraktif vergi dairesi resmi internet sitesine giriş yaparak da yine e-Devlet bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz. Sisteme dilerseniz ekstra bir üyelik daha açabilir ve buradaki bilgilerinizin farklı şekillerde sizlere sunulmasını değerlendirebilirsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.