Vergi ve Güncel Haber Portalı

İnternet Reklamcılığı için Vergi Ücretleri

İnternet Reklamcılığı için Vergi Ücretleri

Günümüzde artık internet reklamcılığı için vergi ücretleri konusunda devlet somut adımlar atarak bunu bir kurala bağladı. Devlet, her geçen gün büyüyen ve gelişen sosyal medya platformları ile alakalı olarak farklı kurallar getirmeye başladı. Geneli düşünerek baktığımızda bu kural belki gereksiz belki de bir gereklilik. Ancak yine de insanların çok büyük bir kısmı bu konudan hoşnut değil. Facebook, Google, Samsung ya da dünyanın bir çok büyük şirketi artık Türkiye vergi mükellefi. Ülkemizde şubeleştiler ve bu anlamda ciddi şekilde vergiler ödüyorlar. Ancak zaman içerisinde devlet, internet reklamcılığı vergi kanunu tasarısı ile birlikte bu konuyu başka bir anlamda resmiyete bağladı.

İnternet Reklamcılığı Nedir?

İnternet reklamcılığı, kişi ya da kurumların, hizmet ya da ürünlerini internet ortamındaki reklam sistemleri ile insanlara duyurduğu reklam modelleridir.

Günümüzde geleneksel reklamcılık (PR)’dan çok daha fazla ilgi gören unsurlardan birisi olan internet reklamcılığı ya da dijital reklamcılık, vergi konusu oldu. Markaların büyümesi, ürünlerin satılması ve doğrudan son tüketiciye ulaşabilmek için reklamların önemi ciddi anlamda büyük. Sosyal medya kullanımı, artık hayatımızın en önemli unsurlarından birisi olarak da dikkat çekiyor. İnternet reklamcılığı ile alakalı olarak devlet, çok ciddi yaptırımlar uygulamaya başladı. Artık her reklam bütçeniz için devlet, reklam sistemlerinden vergi alıyor. Dolayısı ile reklam sistemleri de bu vergilendirmeleri sizlere kesiyor. Dolayısı ile artık internet reklamları için vergi ödüyorsunuz.

Sosyal Medya Reklamları için Vergi Ücretleri

Sosyal Medya Reklamları Vergi Ücretleri

Facebook ve Instagram reklamları, günümüzde sosyal medya reklamcılığı için ciddi anlamda önem arz eden unsurlardan birisi oldu diyebiliriz. Facebook, yıllardır ülkemiz pazarında en çok kullanılan sosyal medya sistemi olarak biliniyor. Bununla birlikte zaman içerisinde yine Facebook şirketinin sahip olduğu Instagram’da çok ciddi bir kesime ulaştı. Hal böyle olunca reklam sistemi geliştiren Facebook, çok ciddi paralar kazanmaya başladı.

Bir dönem devlet, Facebook şirketini ülkemizde şubeleşmeye ve vergi mükellefi olmaya davet etti. Nitekim uzun tartışmaların sonucunda Facebook, en büyük gelir kaynağı olan Türkiye’den vazgeçemedi ve ülkemizde şubeleşti. Zaman içerisinde devlet, reklam bütçelerine de vergi uyguılaması getirdi. Google şirketinin kazandığı tüm reklam gelirlerinden her bir işlem için %18 vergi uygulaması getirdi.

Örneğin Instagram ya da Facebook sisteminde 1000 TL reklam bütçesi ile reklam veriyorsunuz. %18 olan 180 TL tarafınıza vergi ödemesi olarak yansıtılıyor. Devlet bunu Facebook şirketinden alırken ister istemez Facebook şirketi de bu reklam ödeneğini sizlere yansıtıyor. Nitekim devlet sizin tüm reklam bütçelerinizden de kendisine artık vergi payı alıyor. Bu durum, yasal maddeler ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sına eklendi. Yani uygulama devlet tarafından olduğundan dolayı tamamen yasal bir unsur olarak dikkat çekiyor.

Google Reklamları

Google ve YouTube Reklamları Vergi Ücretleri

Dünyanın internet reklamcılığı konusunda ki ilk büyük girişimi Google şirketi tarafından gelmiştir. Google Adwords reklamveren sistemi, ülkemizde de çok kısa bir zaman dilimi içerisinde önemli hale geldi. Bildiğiniz gibi özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde YouTube reklamları ve adından söz ettiriyor.

YouTube şirketi de yine Google şirketinin sahip olduğu girişimlerden birisidir. YouTube video önü reklamları ile birlikte reklamcılarına da para kazandırıyor. Reklamverenlere de ciddi anlamda geniş kitlelere ulaşma imkanı sunuyor. Hal böyle olunca devlet, zaman içerisinde Google şirketini de ülkemizde şubeleşmeye davet etti. Google, İstanbul Levent bölgesinde çok büyük bir Google Türkiye ofisi açtı ve şubeleşti. Aynı zamanda vergi mükellefi olma yoluna da gitti.

Nitekim Facebook sisteminde yapılan internet reklamcılığı vergi uygulamaları Google ve YouTube reklamları için de geçerli oldu. Tüm reklam bütçeleriniz için devlet Google şirketinden %18 vergi talep ediyor. Hal böyle olunca bu sistemler de vergi ödemelerini sizlere yansıtıyor. Yine 1000 TL’lik bir reklam ödemesi için 180 TL vergi ödemek durumunda oluyorsunuz. Bu uygulama da yine yasal mevzuat olarak uygulanıyor.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.