Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

İnternetten Gelir Elde Edenler için Vergi Uygulamaları

İnternetten Gelir Elde Edenler için Vergi Uygulamaları

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte internetten gelir elde edenler için vergi uygulamaları konusunda bilgiler sunacak ve fikir edineceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen internet ortamında özellikle çok ciddi anlamda gelişmeler yaşanıyor. E-ticaret konusunun da yaygınlaşması, ister istemez vergi mükellefiyeti konusunu da beraberinde getiriyor demek yanlış olmaz sanırım. Birçok kişinin bu anlamda tam olarak bilgisi yok ve kafalarında belli başlı soru işaretleri var. Bizde elimizden geldiğince sizlere bilgiler sunma yolunda somut adımlar atacağız.

İnternet Gelirleri ile Ne Zaman Vergi Mükellefi Olmalıyım?

Öncelikli olarak anayasa maddeleri ile sabittir ki gelir elde eden herkes, bu gelirleri ticari olarak elde ediyor ise vergi mükellefi olmak durumundadır. Ancak zaman içerisinde devlet, internet gelirleri için ayrı bir yasal uygulama yoluna gitti. Bu yasal uygulama kapsamında da öncelikle internet gelirleri elde ettiğinizi vergi dairelerine iletmeniz gerekir.

Buna göre zaman içerisinde Maliye, sizlerin gelirlerinizi kontrol altına alır. Kontrol altına aldıktan sonra belli bir gelir sınırının üzerine çıktığınız an itibari ile vergi levhası çıkarmanız ve vergi mükellefi olmanız istenir.

Gelirlerim ve Ödemelerim Yurtdışı, Vergi Vermek Zorunda Mıyım?

Evet, ancak bu da sınırlara bağlı olan unsurlardan birisidir. Gelirleriniz yurtdışından olabilir ancak siz, senenin en az 6 ayını Türkiye sınırları içerisinde geçiriyor iseniz mükellef olmak zorundasınız. Ancak  KDV hizmet ihracı olarak değerlendirilir ise bu vergi türünden muaf tutulursunuz. Hizmet ihracı olarak değerlendirilebilmesi için 2 kriter var; hizmetin yurtdışındaki yabancı bir firmaya verilmesi ve verilen hizmetten yurtdışında yararlanılması.

Hangi Gelirler Vergiye Tabidir?

Günümüzde özellikle YouTube gibi çok büyük bir kavram söz konusu ülkemizde. Ancak yıllardır internet sitelerinden de ciddi gelirler elde eden kişiler var. Google Adsense, YouTube Adsense reklam modeli ile birlikte gelirler ciddi manada artış gösterdi. Hal böyle olunca da devlet vergilendirme yoluna gitti.

İnternet üzerinde ticari gelirleriniz, YouTube ve Google gibi reklam gelirleriniz vergi kapsamında değerlendirilir. Zaman içerisinde değiştirilen yasal maddeler ile birlikte bu gelirlerin tamamı vergilendirilmiştir.

Uzun Süredir Kazanıyorum, Yakalanmadım. Vergi Mükellefi Olmasam Ne Olur?

Unutmayın, tüm banka hesaplarının hareketleri de Maliye Bakanlığı tarafından en ince ayrıntısına kadar değerlendirilir. Siz, 1 sene ya da 2 sene yakalanmamış olabilirsiniz. Ancak siz vergi mükellefi olmadan devlet tarafından yakalanırsanız çok çok ciddi rakamlarda ceza ödemeniz gerekir. Netice itibari ile vergi usulleri kanunu kapsamında bu maddeler belirlenmiştir. Bu noktada mali müşaviriniz dahi sizi kurtaramaz. Bu nedenle ciddi gelirler elde etmeye başladı iseniz vergi mükellefi olmayı ihmal etmeyin.

YouTuber (Influencer) Geliri Elde Ediyorum, Nasıl Mükellef Olurum?

Vergi dairelerine öncelikle gidin. Daha öncesinde imkanınız var ise bir mali müşavir ile bu konuyu enine boyuna görüşün. Vergi mükellefi olmak gibi bir amaç içerisinde iseniz en iyi yönlendirmeyi bu isimler yapacaktır. Youtuber iseniz gelirleriniz zaman içerisinde ciddi durumlara gelmiş olabilir.

Günümüzde YouTube yayıncı ajansları mevcut. Bu ajansların bünyesine katılarak sorumluluğu ciddi manada üzerinizden atarsınız. Ya da kendi adınıza bir işletme kurabilir ve bunu bir reklam ajansı ya da yapım stüdyosu olarak gösterebilirsiniz. Dolayısı ile kendi ticari yapılanmanız içerisinde vergi mükellefi olursunuz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.