Vergi ve Güncel Haber Portalı

İnternetten Vergi İadesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

24.03.2020
10
İnternetten Vergi İadesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlerle birlikte internetten vergi iadesi sorgulama nasıl yapılır sorusuna yanıt verme amacı içerisinde olacağız. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde yaşanan gelişmeleri dikkate aldığımız zaman internetten projeler ön plana çıkıyor. Devlet, zaman içerisinde tüm kurum işlemlerini internet üzerinden yapabilmek adına yeni sistemler geliştiriyor. Vergi işlemleri ile alakalı olarak da İnteraktif Vergi Dairesi her geçen gün kullanımı daha yaygın olan bir sistem diyebiliriz. Gelir İdaresi Başkanlığı, zaman içerisinde hazırladığı bir sistem ile birlikte vergi iadelerini takip edebileceğiniz ayrı bir web sistemi geliştirdi ve bunu sizlere tanıtmamız gerektiği düşünüyoruz. Soru ve sorunlarınızı yorum alanlarımızdan bizlere iletme şansına sahipsiniz.

Vergi İadesi Nedir?

Vergi iadesi, vergi mükelleflerine kendilerinden daha önce alınmış ya da çeşitli nedenler ile geri verilmesi gereken vergi ödeneklerinin iadesi anlamına gelir.

Türkiye genelinde özellikle internet sistemlerinde bu tarz aksaklıkların olması son derece olası. Ancak devlet bu anlamda son derece katı bir tutum sergileyerek herkesin haklarını en ince ayrıntısına kadar gözetiyor. Tabi ki son dönemde yaşanan corona virüs nedeni ile de vergi uygulamalarında birçok farklı alternatif kendisini gösteriyor. Bu alternatifleri de enine boyuna analiz ederek hareket etmek yine büyük önem arz ediyor. Vergi iadelerinin takibi ile alakalı olarak da artık tüm süreci internet üzerinden takip edebileceğiniz alternatifler geliştirildi. Devlette bu anlamda yeni bir online sistem geliştirdi.

İnternetten Vergi İadesi Sorgulama

GİB İadem Nerede Sistemi ile İnternetten Vergi İadesi Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı, zaman içerisinde attığı adımlar ile birlikte vergi sistemleri konusunda farklı alternatifleri de beraberinde getirdi. Vergi iadeleri ile alakalı olarak sorgulama süreçlerini daha da kısaltabilmek adına bu anlamda yeni bir sistem geliştirdi. Sistemin adı ise İadem Nerede? Tabi ki bu sistemin de altyapıları tam anlamı ile İnteraktif Vergi Dairesi sistemi üzerinden çalışarak sizlere hizmet sunmaktadır.

Türkiye’de corona virüs nedeni ile #EvdeKal kampanyası düzenleniyor. Bu neden dolayısı ile tüm vergi işlemlerinizi de internet üzerinden yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Devlet, herhangi bir sokağa çıkma yasağı ilan etmemiş olsa da bireysel manada önlemler almak en büyük sorumluluklarımız arasında yer alıyor. İadem Nerede uygulaması sayesinde e-DEVLET bilgileriniz ile birlikte sisteme giriş yapabilirsiniz.

  • Öncelikle GİB resmi internet sitesine giriş yapın.
  • Üst menü kısmında yer alan İADEM NEREDE butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayın.
  • Bu butona tıkladığınız an itibari ile sizi İADEM NEREDE internet sitesine aktaracaktır.
  • Bu internet sitesinde üst menüde sağ kısımda yer alan SİSTEME GİRİŞ sekmesine tıklayın.
  • Sekmeye tıkladığınız an itibari ile sizi İnteraktif Vergi Dairesi anasayfasına gönderecektir.
  • Burada e-Devlet yöntemi ile giriş kısmına tıklayarak e-Devlet şifreniz ve kimlik numaranız ile sisteme giriş yaparsınız.
  • Açılan ekranda sol menüde yer alan VERGİ İADELERİ TAKİBİ kısmına tıklayarak vergilerinizin iadesi ile alakalı aşamaları kontrol edebilirsiniz.

Bu sistem günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. İnternetten vergi ödemesi nasıl yapılır sorusuna ilişkin olarak da web sitemizde daha öncesinde sizlere bilgilendirme makalesi yayınlamıştım. İnteraktif Vergi Dairesi, özellikle #EvdeKal uygulaması kapsamında an itibari ile en etkin yöntemlerden birisi durumunda.

Devlet, vergi ödemeleri ile alakalı olarak kurumlara geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan bazı insiyatifler tanıma yoluna gitti. Bu insiyatifler nezdinde vergileriniz ile alakalı olarak süreci enine boyuna kontrol ediniz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde virüsün yaygınlık seviyesinin artması ile birlikte bu anlamda alınacak önlemlerin daha hızlı ve daha katı olacağını da söylemek gerekiyor.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.