Vergi ve Güncel Haber Portalı

İnternetten Vergi Levhası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020

İnternetten Vergi Levhası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020

Bugün ki makalemizde sizlere internetten vergi levhası başvurusu nasıl yapılır 2020 verilerini sizlere sunma yoluna gideceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen vergi sektörü içerisinde devlet, insanların bu anlamda ki seçeneklerini daha pratik hale getiriyor demek yanlış olmaz. Bildiğiniz gibi birkaç senelik dilim içerisinde tüm hizmetler internet ortamına taşınarak insanların bu anlamda ki zamanlarına da karlı seçenekler sunulmaya başlandı.

İnternetten vergi dairesine yönelik olarak atılan adımların niteliği kendisini net şekilde gösteriyor. Eskiden vergi levhası çıkartmak işlemleri için sürekli bir mücadele içerisinde olmanız gerekirdi. Ancak günümüzde internetin imkanları ile birlikte son derece ideal seçenekler sizlere sunuluyor. Hemen bu hizmet hakkında bilgiler sunalım.

Vergi Levhası Nedir?

Vergi levhası, Maliye Bakanlığına bağlı olarak verilen ve üzerinde şirketin kar oranları ile birlikte buna denk gelen vergi miktarlarını içeren resmi hizmet belgesidir.

Vergi mükellefi olduğunuzun en büyük kanıtlarından birisi de tahmin edebileceğiniz üzere vergi levhası olarak kendisini gösterir. Günümüzde özellikle gerek internet sektöründe gerekse reel şirket olarak hizmet sunan tüm işletmeler bu belgeyi çıkartmak zorundadır. Devlet, süreç kontrolünü daha ideal hale getirmek için özellikle bu anlamda internet ortamına hizmet aktarımı sağladı. Artık internet üzerinden sorunsuz bir şekilde vergi levhası başvurunuzu yapabilir ve herhangi bir sorun olmaksızın seçenekleri yönetebilirsiniz.

İnternetten Vergi Levhası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tabi ki direk olarak internet ortamına girip vergi levhası başvuru yaparak ticari kaydınızı aktif etmek gibi bir durum kesinlikle söz konusu olamaz. Bunun için resmi prosedürlerin uygulandığı çok aşamalı seçenekler kendisini gösterir. Bu süreçler ile alakalı olarak bazı resmi bilgileri sizlere sunmak ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz. Detaylar aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

  • Öncelikle e-beyanname sistemine kayıt olmanız gerekir. Kayıt sonrasında size kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilecektir.
  • Gelir vergisi için de mükellef sınırı içerisinde iseniz ayrıca vergi kimlik numaranız olması çok önemlidir.
  • Kurumlar vergisi için mükellef sınıfı içerisinde iseniz Limited ya da Anonim Şirketi vergi kimlik numarası olmazsa olmazlardan birisidir.

Bu belgelerin tamamlanması ile birlikte herhangi bir sorun olmaksızın internet ortamından vergi levhası başvurusu yapma şansına da sahip olabileceksiniz. Online vergi levhası için başvuru yapacak iseniz 2020 yılında özellikle Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi sizlere hizmet sunmaktadır. Başvuru aşamaları ise genel olarak aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

  • Öncelikle GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr adresine giriş yapın.
  • İnteraktif Vergi Dairesi bölümüne e-beyanname bilgileriniz ile giriş yapın.
  • Giriş yapmanızın ardından karşınıza bir bölüm gelecektir. Bu bölümde yer alan SORGULAMA butonuna tıklayın ve ilerleyin.
  • Akabinde gelen ekranda ise göreceğiniz VERGİ LEVHASI BİLGİLERİ sekmesine tıklayarak devam edin.
  • Gelir Vergisi Mükellefleri için, Mükellef Vergi Kimlik Numarası ve TC Kimlik Numarasını birlikte girin.
  • Kurumlar Vergisi Mükellefleri için (Anonim Şirket – Limited Şirket) Şirketin Vergi Kimlik Numarası (Hesap Numarası) girilir. Kurumlar Vergisi mükellefleri için TC Kimlik numarası bölümü boş bırakılır.
  • Vergi Levhasını oluşturunuz. İstediğiniz rengi seçerek yeterli sayıda son üç yıla ilişkin barkodlu VERGİ LEVHASINI bastırın. Gereğinde daha sonra kullanmak üzere kopyasını bilgisayarınızda saklayın.

İnternet üzerinden aşamaları bu şekilde takip ederek herhangi bir sorun olmaksızın online vergi levhası başvurusu yapma aşamalarını tamamlamış olacaksınız. Merak ettiğiniz tüm soruları yorum kısımlarından bizlere sorarak fikir edinme yoluna gidebileceğinizi unutmayın.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.