İş Arayana 607 TL Devlet Desteği Hangi Şartlarda Veriliyor

İş Arayana 607 TL Devlet Desteği Hangi Şartlarda Veriliyor

İş Arayana Devlet Desteği. Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) işsizlik verilerini açıkladı. TÜİK tarafından yapılan açıklama göre,Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılında bir önceki yıla göre 273 bin kişi artarak 3 milyon 330 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,6 puanlık artış ile yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde 0,4 puanlık artışla yüzde 9,6 kadınlarda ise 1,1 puanlık artışla yüzde 13,7 oldu.Hal böyle olunca işsiz sayısındaki artışın önüne geçmek için devletin bazı teşvikleri olduğunu hatırlatmakta fayda gördük.Devlet iş arayana destek oluyor mu? İş arayana ne kadar maddi destek sağlıyor? detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Devlet İş Arayana Ne Kadar Veriyor?

İş Arayana Devlet Desteği.Devlet, sosyal devlet olma ilkesi gereği,iş arayan işsizlere bazı destekler için yeni projeler sunuyor.Sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanlara iş bulmak için tüm imkanlar seferber ediliyor. Bu kapsamda sosyal yardımlar arasında ‘istihdam yardımı‘ da yer alıyor.Peki bu sistem nasıl çalışıyor?Devletin bu desteği, iş arama ve işe yerleşme aşamaları olma üzere 2 şekilde oluyor.

İş Arama Aşaması:Buna göre; işsiz olan ve iş arayan bir kişi, iş görüşmesine gitmesi halinde belli bir yardım alabiliyor.Kişi, İşe başvuru veya  kabul aşamasında;

-gereken sağlık raporu,

-fotoğraf gibi kırtasiye giderleri  için  1 yıl içinde en fazla 3 kere olmak üzere 40 ile 100 lira arası yardım alabiliyor.

İşe Yerleşme Aşaması:İş arayıp işini bulan ve çalışmaya başlayan bir kişi, işe yerleştikten sonra, 1 yılda 1 defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin (AGİ hariç) 1/3’ü kadar nakdi yardım veriliyor.Bu rakam da 2017 yılı asgari ücretine göre hesaplanırsa,2017 yılı için 548 TL olmaktadır.

İşe Yerleştikten Sonra Yardımlara Devam Ediliyor

İş Arayana Devlet Desteği.İşe yerleşen kişilerin eğitim ve sağlık yardımları kesilmiyor. Kişinin işe düzenli olarak devam etmesi halinde ise sosyal yardımlarda öncelikli duruma geliyor. Yani eğitim, gıda ve kömür gibi yardımlardan daha kolay bir şekilde faydalanabiliyor. Türkiye’de 3 milyon hane devletin sosyal yardım imkanlarından faydalanıyor. 2016 yılında  toplam 25 milyar 628 milyon lira sosyal yardım yapıldığı belirtiliyor.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)