Vergi ve Güncel Haber Portalı

İstanbul Kredi Kartınızdan İstenmeyen Alışverişlerde Ne Olur?İşte Yargıtay Kararı

19.06.2017
6
İstanbul Kredi Kartınızdan İstenmeyen Alışverişlerde Ne Olur?İşte Yargıtay Kararı

Kredi Kartınızdan İstenmeyen Alışverişlerde Ne Olur? Kredi kartı olan herkeste kartın kaybolmasından dolayı bir korku her zaman hakimdir.  Kaybolduktan sonra acaba kredi kartının başına neler geleceği her zaman korkulu bir rüyadır.  Kim bilir kimler ne kadar ne kadar zara açtı sorusu gelir hemen akıllara.  Aslında insan hayatında devamlı olabilecek bu durum karşısında ise tek güvencemiz dava açmak olacaktır.   Çünkü başka bir yolla zarar telafi edilemeyecektir.   İşte tam burada, Yargıtay’ın bu konuda verdiği karar bu endişe olanları biraz olsun rahatlattı.   Peki Yargıtay’ın bu konudaki görüşü ne oldu?   Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartından İstenmeden İşlem Yapılan Vatandaş Ne Yaptı?

Kredi Kartınızdan İstenmeyen Alışverişlerde Ne Olur? Tokat’ta yaşayan bir iş adamından, uzun süredir kullanmadığı kredi kartından aynı gün peş peşe yapılan 20 bin liralık alışveriş yapıldı.Habesiz yapılan bu işlem karşısında şok olan iş adamı,Tokat 2. Asliye Hukuk Mahkemesine ticari nitelikteki banka garanti sözleşmesinden kaynaklanan tazminat talebiyle dava açtı.Mahkeme davayı sonuçlandırdı ve tüketiciyi haklı bulan bir karara imza etti. Peki mahkeme hangi kararı verdi?

Mahkeme Hangi Kararı Verdi?

Kredi Kartınızdan İstenmeyen Alışverişlerde Ne Olur? Davalı banka avukatı davacının itiraz ettiği işlemlerde internet üzerinden dava dışı firmadan harcamalar yapıldığını, bu işlemlerde 3D secure güvenli şifre kullanıldığını öne sürdü. Bu sebeple uluslararası kart kabul kuralları çerçevesinde işlemlerden kart hamilinin sorumlu olduğunu, davacının itiraz konusu işlemleri kendisi yapmamış ise bilgilerinin korumamak ile ağır ihmalinden sorumlu olduğunu savunarak davanın reddini istedi. Mahkeme, davacının kredi kartı kişisel bilgilerinin bilgisi dışında kötü niyetli üçüncü kişi tarafından ele geçirildiği, bu bilgiler kullanılarak internet üzerinden harcama yapıldığına hükmetti.

Bilirkişi Raporu Da Tüketiciyi Haklı Buldu

Kredi Kartınızdan İstenmeyen Alışverişlerde Ne Olur? Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, bankanın davacının zararın oluşmasında şifre veya korunması gereken bilgileri özenle korumadığına dair bir delil ibraz etmediği gibi, davacının internet bankacılığı kullandığına dair delil sunmadığı ve kredi kartının çok uzun süredir kullanılmıyor olması sebebiyle bankanın sorumlu olduğu belirtildi. Mahkeme, raporun hüküm vermeye elverişli olduğu gerekçesiyle davanın kabulüne karar verdi.

Yargıtay Kararı Onadı

Kredi Kartınızdan İstenmeyen Alışverişlerde Ne Olur? Mahkemenin tüketici lehine karar vermesinden sonra yetki banka avukatı bu karar itiraz etti.Girişimlerini sürdüren davalı banka avukatı kararı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını oy birliği ile onadı.Bu karar tüketiciler açısından sevinçle karşılandı.Çünkü ileride olabilecek bir olumsuz durumda bu karar emsal gösterilebilecek.

Vergi Yapılandırma Borçları Kredi Kartıyla Ödenir mi Hangi Vergiler Kredi Kartıyla Ödenir ?

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.