Vergi ve Güncel Haber Portalı

İşverenlere Müjde.İşe Alınan İşçiye Ne Kadar Destek Sağlanacak?

19.07.2017
21
İşverenlere Müjde.İşe Alınan İşçiye Ne Kadar Destek Sağlanacak?

İşe Alınan İşçiye Ne Kadar Destek Sağlanacak? Hükümetin istihdamı artırmak adına çabaları devam ediyor.İstihdam seferberliği kapsamında her gün yeni projeler sunan ekonomi kurmayları,bu sayede işsizliği azaltmanın gayreti içinde.687 sayılı KHK ile hayata geçen teşvik ile birlikte, işveren işe aldığı her yeni işçi için 773 TL teşvik alacak.Peki bu teşvikten kimler yararlanacak?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İşveren Açısından Avantajı Ne Olacak?

İşe Alınan İşçiye Ne Kadar Destek Sağlanacak? 687 sayılı KHK teşviki bugüne kadar uygulanan en geniş kapsamlı teşvik olma özelliği taşıyor. Sigorta primi teşviklerinde genel olarak uygulanan,sigorta primi işveren hissesinin karşılanmasıdır. Yani işveren teşvik aldığı işçi için sigorta primini ödemez. KHK teşvikinde ise hem sigorta primi işveren hissesi, hem damga vergisi, hem de gelir vergisi ödenmiyor. Yani yalnızca primler değil, vergiler de teşvik kapsamında. İşverene teşvik kapsamında işe aldığı her bir işçi için 773 TL teşvik sağlanıyor.

Bu Teşvikten Kimler Yararlanacak?

İşe Alınan İşçiye Ne Kadar Destek Sağlanacak? Bu teşvikten yararlanmak için bazı şartlar gereklidir:Bunlara değinecek olursak;

-687 sayılı KHK ile hayata geçen teşvik, özel sektör işverenlerini kapsayacak.

-2016 yılının Aralık ayında çalıştırdığı kişi sayısına ilave olarak istihdam sağlayan işverenlere teşvik uygulanacak.

– İşe alınan kişinin son 3 ayda 10 günden fazla sigortasının bulunmaması gerekecek.

– Son 3 aydır işsiz kişiler, ilave istihdam olarak işe alınırsa teşvikten yararlanacak.

Mevsimlik ve Gündelikçi Çalışanlar Da Yararlanacak?

İşe Alınan İşçiye Ne Kadar Destek Sağlanacak? 687 sayılı KHK teşvikinden evinde ay içerisinde 10 günden fazla ev hizmetlisi çalıştıran kişiler de faydalanabilecek. Ev sahipleri, gerekli kriterleri sağlıyorsa hizmetli için teşvik alabiliyor. Ev hizmetlisinin son 3 ay içerisinde en fazla 10 gün sigortalılığı varsa teşvikten yararlanılması mümkün. Dolayısıyla yalnızca işverenler değil, ev sahipleri de bu teşvikten faydalanabiliyor.Haziran öncesi dönem için mevsimlik çalışan ve son 3 aydır işsiz olan kişiler için işverenlere teşvik sağlanmıyordu. Yapılan değişiklik sonrası son 3 aydır işsiz olan ve mevsimlik çalışan kişiler için de teşvikten yararlanmak mümkün olacak. Böylelikle mevsimlik çalışan ancak, yeni dönemde iş bulup bulamayacağı belli olmayan kişiler de teşvik kapsamında düzenli bir işe sahip olabilecekler.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.