Vergi ve Güncel Haber Portalı

ithal İkinci El Araçlarda Vergi Müjdesi

30.03.2017
26
ithal İkinci El Araçlarda Vergi Müjdesi

        Maliye Bakanı Naci Ağbal, ithal ikinci, üçüncü elden araç devralan ya da satın alan kişilerin vergi mağduriyetini ortadan kaldırdıklarını belirterek, “Eğer o aracın üzerindeki ödenmesi gereken verginin dörtte birini ödersen, o aracın üzerine soruşturma nedeniyle konulan haczi kaldıracağını” belirtti. 

İthal İkinci El Araçlarda Vergi Müjdesi.  Maliye Bakanı Naci Ağbal, ATO Congresium’da Ekonomi Bakanlığı, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesinin desteğiyle düzenlenen,  CNR İMOB Ankara Mobilya Fuarlarını gezdi.

İthal İkinci El Araçlarda Vergi Müjdesi.  Mağaza sahipleri ve toptancıların yanı sıra, ihracatçı-ithalatçı, üretici, yan sanayici ve otelcilere yönelik klasik mobilya, el işçiliği ve masif özellikte ürünlerin sergilendiği fuarı gezen Naci Ağbal, ürünleri inceledi ve firma temsilcileriyle konuştu.

Yurtdışından Getirilen İkinci El Araçlarda ki Vergi Mağduriyeti Gideriliyor

İthal İkinci El Araçlarda Vergi Müjdesi.  Maliye Bakanı Naci Ağbal, burada bir gazetecinin, “Yurt dışından getirilen ikinci el araçlardaki vergi mağduriyeti”ne ilişkin sorusunu yanıtladı. Bu konuyla ilgili bir düzenleme yaptıklarını anlatan Ağbal, “Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, ortak esas usullerle ilgili bir yönetmeliği var. Ben iki gün önce imzaladım. Dolayısıyla burada artık vatandaş nereye müracaat edecek, nerden ne bilgi alınacak, hangi belge alınacak onları düzenliyoruz.” diye konuştu.

    Aracı ithal ettikten sonra alan normal vatandaş müracaat edecek.

İthal İkinci El Araçlarda Vergi Müjdesi.  Bu noktada idareler arasında bilgi paylaşımı yapacaklarına işaret eden Naci Ağbal, “Aracı ithal eden değil, aracı ithal ettikten sonra alan normal vatandaş müracaat edecek.  Diyelim ki galerici araba ithal etmiş size satmış, siz ticaret odası başkanımıza satmışsınız, o da maliye bakanına satmış, araç bu arkadaştayken de aracın aracın üzerine haciz koymuşlar. Demişler ki bu aracın özel tüketim vergisi düşük ödenmiş. Dolayısıyla diyoruz ki Recep Beye (aracın son sahibi), ‘Sen eğer o aracın üzerindeki ödenmesi gereken verginin dörtte birini ödersen, o aracın üzerine soruşturma nedeniyle konulan haczi kaldıracağız. İşin özü budur.” sözlerini söyledi.

İthal İkinci El Araçlarda Vergi Müjdesi.  Maliye Bakanı Naci Ağbal, ithalatçı firmayla ilgili, yani yani düşük bedelle veya vergisi ödenmeden araç getiren galericilerle ilgili soruşturmanın devam ettiğini vurgulayarak, “Oradaki vergi ve cezaları aynen alacağız. Burada ikinci, üçüncü elden aracı devralan, satın alan kişinin mağduriyetini ortadan kaldırıyoruz.” dedi.

İthal İkinci El Araçlarda Vergi Müjdesi.  Maliye Bakanı Naci Ağbal, birkaç gündür televizyonlarda adı “eski ekonomist, eski bürokrat” olan birtakım siyasetçilerin.  “Türkiye’ye son 14 yılda bu kadar ‘net hata noksan’dan para geldi?” ifadelerini kullandıklarını belirterek, “Bu ülkenin potansiyelini hiçbir zaman için kavrayamadılar. Bunların işi gücü Paris, New York sokaklarında gezip dolaşmak, oralarda yatıp kalkmak. Kusura bakmayın Türkiye’nin gerçeğini Paris sokaklarında gezerek, Paris’teki kafelerde dolaşarak öğrenemezsiniz. Ayağınızı Türkiye’ye basın, gücünüzü Türkiye’den alın.” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Ticaret Odası (ATO) aylık olağan Meclis toplantısında yaptığı konuşmanın ardından üyelerin soruları yanıtladı.

Şirketlere yönelik avukat tutma zorunluluğuna ilişkin bir soruya karşılık Naci Ağbal, “Şahsi kanaatim, hiçbir işletmeye zorunlu olarak ‘Avukat tutacaksın’ demememiz lazım. Her işletmenin kendi kararını kendisinin vermesi lazım. Bu doğru değil. Bu konu zaman zaman gündeme geliyor, olumlu da bakıyoruz. Avukat tutacaksa işletme kendisi karar versin.” yanıtını verdi.

Maliye Bakan Naci Ağbal, sağlık sektörünün yaşadıkları zorlukların dile getirilmesi üzerine de şunları kaydetti.

İthal İkinci El Araçlarda Vergi Müjdesi.   “Bu ete benzedi. 14 yıldır sağlık işini de bilirim. İyi para kazandınız, daha çok kazanmanızı da istiyorum. Sizin piyasanızı, pastayı büyüttük. 2002 yılında vatandaş özel hastaneye gidebiliyor muydu?  Özel hastaneler bu kadar var mıydı? Çok ciddi anlamda piyasa, cirolar, özel sektör büyüdü. Fiyatları artırma konusunda Maliye Bakanlığının cimriliği var. Maliye Bakanlığı diyor ki ‘Bu parayı yönetebilmem için oradaki fiyatları yukarı çekmem’. Anlaşacağız. Fiyat farkı konusunda hesabı yaptık, normalde bana göre yüzde 90’dı. İsmini söylemeyeyim başka arkadaşa göre de yüzde 50 yeterdi. Duyduğumuz rakamlar bizi üzüyor, vatandaşı sağlık hizmeti alırken bu kadar üzmemek lazım. Sorunları çözelim, beraber konuşalım.” sözlerini  söyledi.

Vergi Kimlik Numarası ve İşyeri Sicil Numarası Eşleştireceklere Duyuru.Ek 8 Formunun Gönderilme Süresi Uzatıldı

Maliye Bakanı Açıkladı.2000 Gelir Uzman Yardımcısı Alımı Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Kira Geliri Beyannamesi Zamanında Verilmezse Ne Olur? Cezası Ne Kadardır?

Fazla Mesai Yapan Memurun İzin Alması Nasıl Olur ?

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.