Kaçak ve sahte ürün Yüzünden Türkiye’nin Vergi Kaybı Çok Büyük: 7,2 milyar Dolar

Kaçak ve sahte ürün Yüzünden Türkiye’nin Vergi Kaybı Çok Büyük: 7,2 milyar Dolar

Marka Koruma Grubunun hazırlamış olduğu  rapora göre, sahte ve taklit üründe Çin’in ardından dünya ikincisi olan Türkiye’nin yıllık vergi kaybı 7,2 milyar dolar olduğunu açıkladı.

 Kaçak ve sahte ürün Yüzünden Türkiye’nin Vergi Kaybı Çok Büyük: 7,2 milyar Dolar. Marka Koruma Grubu (MKG), Türkiye’de kaçak, sahte ve taklit ürün ticaretinin ulaştığı boyuta ilişkin hazırlamış olduğu raporu açıkladı. Raporda kaçak, sahte ve taklit üründe Çin’in ardından dünya 2’ncisi olan Türkiye’nin yıllık vergi kaybının 7,2 milyar dolar olduğu açıklandı.

“21. Yüzyılın Sorunu Kaçak, Taklit ve Sahte Ürünler” Rapor Sonucu Türkiye de Kayıt Dışı Çok Büyük

 Kaçak ve sahte ürün Yüzünden Türkiye’nin Vergi Kaybı Çok Büyük: 7,2 milyar Dolar.  Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin kurmuş olduğu Marka Koruma Grubu’nun Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile birlikte düzenlediği “Türkiye’de Marka Olmak” başlıklı çalıştayda, “21. Yüzyılın Sorunu Kaçak, Taklit ve Sahte Ürünler” isimli raporun sonuçları açıklandı. Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit İzmen’in OECD endekslerini kullanarak hazırladığı raporda, Türkiye’deki kayıt dışı ticaretin boyutu gözler önüne serildi.

 Kaçak ve sahte ürün Yüzünden Türkiye’nin Vergi Kaybı Çok Büyük: 7,2 milyar Dolar.  Raporda, Türkiye’de kaçak, taklit ve sahte ürün piyasasının büyüklüğü yaklaşık 17,2 milyar dolar, devletin kaçak ticaret nedeniyle uğradığı vergi kaybının ise yaklaşık 7,2 milyar dolar olduğu bildirildi.

Dünyada Sahte Ürün Ele Geçirilen Ülkeler İçerisinde İkinci Sıradayız

 Kaçak ve sahte ürün Yüzünden Türkiye’nin Vergi Kaybı Çok Büyük: 7,2 milyar Dolar.  MKG tarafından hazırlanan Rapora göre Türkiye, dünyada en çok sahte ürün ele geçirilen ülkeler sıralamasında Çin’in ardından ikinci sırada yer almaktadır. Taklit ve sahte ürün piyasasında ilaçta Hindistan, gıdada Mısır, parfüm ve kozmetikte Türkiye’nin adı öne çıkıyor. Kaçak, sahte veya taklit ürün kullananların yüzde 78’i, sahte ürün sitesinde buldukları ürünler yüzünden markayı suçluyor. G20 ülkelerinde her yıl sahte ürünler yüzünden 3 bin kişi hayatını kaybediyor.

 Kaçak ve sahte ürün Yüzünden Türkiye’nin Vergi Kaybı Çok Büyük: 7,2 milyar Dolar.  MKG Sözcüsü Ali Ercan Özgür, raporun sonuçlarının tartışıldığı paneldeki konuşmasında, teknolojideki gelişmeler ve makro ekonomik politikalar gibi etkenlerin taklit ve kaçak ürün piyasasında artışa yol açtığını belirtti.

6 tane İstanbul-Ankara arasındaki hızlı tren projesi Daha Yapılırdı

Marka Koruma Grubu adına konuşma yapan Ali Ercan Özgür,konuşmasında, teknolojideki gelişmeler ve makro ekonomik politikalar gibi etkenlerin sahte ve kaçak ürün piyasasında artışa yol açtığını belirtti.

        MKG Sözcüsü  Özgür, sözlerinin devamında:

 “Ülkemizde sahte, kaçak ve taklit ürünlerin yarattığı pek çok sorun var. Yasa dışı ticaret nedeniyle devletin uğradığı vergi kaybı 7,2 milyar dolar. Çalışmalara göre böyle bir kayıp, 90 bin kişilik istihdama ya da 6 tane İstanbul-Ankara arasındaki hızlı tren projesine denk geliyor. Yani kaçak olmasaydı, 6 tane daha hızlı tren projesi yapılırdı. Ülkemizde taklit, kaçak ve sahte ürünlerle mücadelede etkili sonuçlar almak için yapılacak çok şey var. Raporda da altı çizildiği gibi yasal düzenlemelerin yanı sıra cezaları daha caydırıcı hale getirmek gerekiyor. Bunun yanı sıra yetkili merciler, hak sahipleri birlikleri ve diğer paydaşlar arasında etkili diyalog ortamını oluşturmamız şart. Orjinal üreticinin ve tüketicinin desteklenmesine yönelik programların artırılması, arz ve talebi şekillendiren toplumun bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılması büyük önem taşıyor. Kaçak, sahte ve taklide karşı kolluk kuvvetleri arasındaki iş birliğinin iyileştirilmesinin yanı sıra fikri mülkiyetle ilgili idari ve teknik kapasite oluşturma faaliyetleri de önceliğimiz olmalıdır.” sözlerini söyledi.

Dikkat. Herkes Galerici Olamayacak. 2.El Araçlarda Garanti Geliyor

İkinci El Araç Alım Satımı Zorlaşıyor İkinci El Araç Alım Satımını Düzenleyen Yönetmelik Yürürlüğe Giriyor ?

2017 Hurda Araç Teşvik Yasası Çıkacak mı ? 20 Yaş üstü Hurda Araç Yasasında Son Durum

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)