Vergi ve Güncel Haber Portalı

Kamyonu Olup Çiftçilikle Uğraşan Nakliyecilerle İlgili Düzenleme

Kamyonu Olup Çiftçilikle Uğraşan Nakliyecilerle İlgili Düzenleme

kamyonu-olup-ciftcilikleugrasan-nakliyecilerle-ilgili-duzenleme193 Sayılı Gelir Vergisi Kanuna göre çiftçilik yapanların  çiftçilikte kullanmış olduğu Kamyonları Nakliyecilik faaliyeti yapıp yapmadığına bakılmaksızın gerçek usul yönünden  vergi kaydı açılıyordu.  Nakliyecilik faaliyetinden herhangi bir gelir elde etmediği halde,  büyük miktarlarda vergi ve vergi cezaları  ödüyordu.  31/01/2015 Tarihinde  yayınlanan 288 Seri No’lu gelir Vergisi Genel Tebliği ile bu sorun çözüldü. Çiftçilik yapıp bir adet kamyonu olan çiftçilere, kamyonunu çiftçilik faaliyetinde kullanıyorsa nakliyecilik yönünden vergi kaydı açılmayacaktır. Açılan vergi kayıtlar ise terkin edilecektir.

  Çiftçilik İşiyle Uğraşıp  Bir Adet Kamyonu nedeniyle nakliyecilik Faaliyeti Yönünden vergi Kaydı açılanların yapması gerekenler:

Bağlı bulundukları vergi dairesine başvuru yapacaklardır Başvurularında  nakliyecilik faaliyetini yapmadığına dair durumunu anlatan bir dilekçe ve dilekçe ekinde Çiftçilik yaptığını gösteren  çiftçi Kayıt Sistemi  belgesi İbraz edeceklerdir. Başvurularına istinaden  vergi daireleri yoklama ile durum tespiti yapıp açılmış olan kayıtları 31/01/2015 Tarihi itibari ile terkin edeceklerdir.

Çiftçilik işiyle uğraşıp Çiftçilik işinde kullanmak üzere kamyon alacakların yapması gerekenler:  

Adres itibariyle bağlı bulunduğu vergi dairesine kamyonu  çiftçilik işinde kullanacağına dair durumu anlatan bir dilekçe ve dilekçe ekinde çiftçilik yaptığını gösteren belge ile başvuru yapacaklardır.  Bu başvuruya istinaden vergi dairesi gerekli tespiti yaparak vergi kaydı yapmayacaktır. Bu durum vergi dairelerince devamlı olarak yoklama ile kontrol edileceğinden, kamyonlarını  sadece çiftçilik işinde kullanmaları gerekmektedir. Kesinlikle  başkalarının işinde kullanmamaya özen göstereceklerdir.  Vergi dairelerince  düzenli olarak aracın kendi işinde kullanılıp kullanılmadığı tespit edilecektir. Kontrollerde aracını kendi çiftçilik işleri dışında başkalarına hizmet verecek şekilde kulladığı ve / veya nakliyecilik faaliyeti yaptığı hususu tespit edilenler, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunun Ticari kazanç hükümleri gereği Gerçek usulde Vergilendirme yöntemi ile vergilendirileceği ve vergisel cezai işlem uygulanacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için, sadece çiftçilik işinde kullanmış veya kullanacakları  kamyon için Vergi Dairelerine başvurmaları  gerekmektedir. Konuyla ilgili Genel Tebliğe ulaşmak için tıklayınız


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.