Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Dairesinde İadeniz Ne Durumda Hemen Öğrenin KDV İade Takip Sistemi (Resimli Anlatım)

Vergi Dairesinde İadeniz Ne Durumda Hemen Öğrenin KDV İade Takip Sistemi (Resimli Anlatım)

Vergi Dairesinde İadeniz Ne Durumda Hemen Öğrenin KDV İade Takip Sistemi (Resimli Anlatım), KDV iade taleplerine ilişkin kontrol ve analiz işlemlerinin merkezden elektronik ortamda yapılması ve bu sayede vergi dairelerinin iş yükünden kurtarılmasını sağlamak, vergi dairelerini ve mükellefleri kırtasiyecilikten kurtarmak, iade/mahsup işlemlerine hız kazandırmak, KDV iade işlemlerine asgari bir standart getirmek ve yurt çapında uygulama birliğini sağlamak vb. amaçlarla,  Gelir İdaresi Başkanlığı’nca 2010 Ocak vergilendirme döneminden itibaren “KDV İadesi Risk Analiz (KDVİRA) Sistemi” hayata geçirilmiştir.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda 16.10.2018 tarih itibarı ile artık Takip Sistemi işlemi ile sadece vergi iadeniz değil ayrıca sistem üzerinden Gelir ve Kurumlar Vergisi iade talepleri de eklenmiş bulunmaktadır. Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri 16.10.2019 tarihi itibarı ile sistemin genişletilmesinden faydalanabileceklerdir. Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri 1A, 1B dilekçeleri ile talepte bulundukları iade taleplerinin takiplerini de artık İadem Nerede ekranı ile gerçekleştirebileceklerdir.  Mevcut İade Takip Sistemi ile mükellefin iade talebinde bulunduğu tüm dönemlere ait işlemi tamamlanmış olsun veya olmasın, tüm talepleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak mümkün
olabilmektedir. Aşağıda sizler için açıklamalı olarak girdiğimiz resimler ile adımları takip ederek hem KDV İadenizin ne drumumda olduğunu hem de Gelir ve Kurumlar Vergisi iade işlemlerinizin güncel durumunu bulabilir ve görebilirsiniz.

KDV İade Takip Sistemi ile mükellefler vergi dairelerinden talep etmiş oldukları iadelerinin elektronik ortamda iade talep dilekçelerinin verilmesi aşamasından iade işleminin tamamlandığı tarihe kadar aşama aşama nerede olduğunu ve talep tutarları detayını görebileceklerdir.

Birinci Aşama 

KDV İade Takip Sistemi. Öncelikli olarak mükellefler bağlı oldukları vergi dairesinden aldıkları İnternet Vergi Dairesi şifresi ile İnternet Vergi Dairesine giriş yapıp  “İkinci aşama” Bölümündeki ekrana gelirler.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.