Vergi ve Güncel Haber Portalı

Kira Beyannamesi Son Gün 2018.Kira Beyannamesi Hesaplama

14.03.2018
24
Kira Beyannamesi Son Gün 2018.Kira Beyannamesi Hesaplama

Ne Kadar Kira Geliri Bildirilmelidir?

Kira Beyannamesi Son Gün 2018 . Bilindiği gibi 2017 yılında kiradan dolayı gelir elde edenler 2018 yılında beyanname vererek bu gelirini bildirmek zorundadır.Peki her kira geliri elde eden beyanname vermek zorunda mıdır?Cevabı hayır.Gelir İdaresi Başkanlığı her yıl kimlerin beyanname vereceğini açıkça belirtir.2018 yılı için de 2017 yılında 3900 TL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin beyanname vereceği açıklandı.Buna göre yıllık elde edilen kira geliri 3900 TL ve altında ise istisnadan yararlanarak beyanname verilmeyecek.Bu tutarın üstü ise 3900 TL düşüldükten sonra beyanname verecek.

 

Kira Gelir İçin Beyanname Ne Zamana Kadar Verilir?

Kira Beyannamesi Son Gün 2018 .  2017 yılında kiradan dolayı elde edilen kira geliri için beyanname verme süresi 1 mart 2018 tarihinde başladı.1 mart tarihinden itibaren ilgili vergi daireleri beyannameleri alarak tahakkuk üretildi.Yani ödenecek miktar ortaya çıktı.Bu sürenin bitmesine ise çok az bir süre kaldı.Normal olarak beyanname verme süresi 1 mart-25 mart tarihleri arasındadır.25 Mart tarihi pazar gününe denk geldiği için son beyanname verme süresi 26 mart 2018 olacaktır.Bu tarihten sonra ise beyanname verilmeyecektir.

Kira Geliri Ne Zaman Ödenecek?

Kira Beyannamesi Son Gün 2018 .  Kira geliri için beyanname verildikten sonra çıkan tahakkuka göre ödeme işlemi gerçekleşir.Birinci ödeme süresi için çok fazla bir süre yoktur.Çünkü elde edilen kira gelirinin vergisi 2 taksitte ödenir ve bu verginin ilk taksiti mart ayı sonudur.Yani son gün beyanname veren birisi için ilk taksit ödemesi için sadece 5 günlük süre vardır.İkinci taksit ödeme süresinde son gün ise temmuz ayı sonudur.

Hesaplanan Vergi Nereye Ödenir?

Kira Beyannamesi Son Gün 2018 . Beyanname verildikten sonra ortaya çıkan vergi için ödeme işlemi bir kaç yoldan yapılır.Bu yollardan günümüzde en yaygın olanı internet üzerinden ödemedir.Bunun haricinde mükelleflerin en garanti yol olarak gördükleri vergi daireleri vezneleri de diğer ödeme yöntemidir.Buna göre ödeme yolları aşağıda belirtilmiştir:

Hesaplanan vergi;

  • Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine,
  • Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine,
  • Elden ya da internet bankacılığını kullanarak anlaşmalı banka şubelerine,
  • www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların kredi kartıyla
    ödenebilir.

2018 Yılında Kira Beyannamesi Vereceklere Kötü Haber Kira Vergisi Artıyor

2018 Kira beyannamesi Hazır Beyan Sistemi Üzerinden Gönderme(Resimli Anlatım)

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.