Vergi ve Güncel Haber Portalı

Kira Gelir Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Ödenir?

03.03.2020
8
Kira Gelir Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Ödenir?

Bu makalemizde sizlerle birlikte kira gelir vergisi nedir, nasıl hesaplanır ve nasıl ödenir sorularına elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Devlet, her geçen gün büyüyen ve gelişen ekonomi konusunda ciddi anlamda somut adımlar atıyor. Ancak vergi uygulamaları konusunda da bir o kadar katı. İnsanlar, kısa bir süre dilimi içerisinde her konuda vergi ödeme yoluna gidiyorlar. Bu vergi, devlete karşı bir sorumluluk olarak da kendisini gösteriyor. Dolayısı ile her ne olursa olsun aşamaları doğru takip etmek ve buna yönelik adımlar atmak da gerekiyor. Evini kiraya veren ev sahipleri de bu anlamda bir gelir vergisi ödemek zorundadır. Bu anlamda detaylı bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Kira Gelir Vergisi Nedir?

Kira gelir vergisi, ev sahibi olan ve evini kiraya veren bireylerin devlete yıllık gelirlerine karşılık ödemek durumunda oldukları gelir vergisi türüdür.

Türkiye, bildiğimiz gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde vergiler ile ciddi anlamda büyüyen bir ülke olarak da kendisini gösteriyor. Geneli analiz etmek ve buna yönelik olarak düşünmek, ne olursa olsun çok çok büyük fark yaratıyor. Kira geliri, ev sahibi olan ve bu evi kiraya veren kişilerin elde ettiği senelik orandaki ciddi rakamlar anlamına gelir. Özellikle devletin koyduğu kurallar nedeni ile kira gelirinizi de banka hesaplarınıza almanız gerekir. Bu, resmi olan seçenektir ve bu sayede Maliye Bakanlığı da gelirlerinizi bu şekilde takip etme yoluna gidiyor.

Kira Vergisi

Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır 2020?

Devlet, vergi hesaplamaları ile alakalı olarak bütün detayları yasal olarak vergi alacağı mükelleflere sunmak zorundadır. Bu anlamda kişiler de vergilerini net bir şekilde hesaplama yoluna gidebilirler. Kira gelirleri, ne olursa olsun çok büyük önem arz eder. Devlet, bu anlamda ev sahiplerini de tüm yüksek gelir elde edenler gibi vergi anlamında yükümlü kılar. Dolayısı ile ciddi anlamda önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor.

Kira geliri vergisi, hesaplama açısından pratik bir vergidir. 2020 kira gelir vergisi hesaplama konusunda internet üzerinde birçok farklı hesaplama aracı bulunmaktadır. Bu anlamda sizlere bu aracı da sunmak bizler için önem arz eden bir konusudur. 2020 kira gelir vergisi hesaplamak için TIKLAYIN. Burada gelirlerinize dair vergi hesaplamasını en ince ayrıntısına kadar yapabilirsiniz. Örneğin yıllık bazda 20.000 TL kira geliri elde ettiğimiz bir dairemiz olsun. Bunun hesaplamasına dair detayları da aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Kira Gelir Vergisi Hesaplama

Yukarıda öncelikle kira gelir vergisi hesaplama aşamalarına bakalım. Bir adet kiraya verdiğimiz dairemiz var. Konut kira geliri olarak yıllık bazda 20.000 TL kira gelirimiz mevcut. Bunun dışında herhangi bir kira geliriniz yok. Herhangi bir harici gelir beyanı vermeyeceksiniz ve bunu gerçek gider olarak gösteriyorsunuz. Ki en doğrusu da zaten bu sadece kira geliri elde eden gerçek kişiler için. Sonucunda ise vergi hesaplama yöntemleriniz aşağıdaki gibi listelenecektir;

Kira Geliri Vergisi Hesaplama

Hesaplama ekranında ise çıkan detaylar aşağıdaki gibidir. Devlet, yıllık 20,000 TL kira geliri elde ettiğiniz konutunuzdan 5,400 TL istisna yapar. Yani bu tutarı kira geliri vergisine dahil etmez. Kalan tutar olan 14,600 TL üzerinden bir vergilendirme yapar. Tabi ki bu vergi içerisinde ekstra olarak damga vergisi de vermek zorundasınız.

Bir senelik geliriniz ile alakalı olarak vermeniz gereken gelir vergisi tutarı bu noktada 2,190 TL olarak kendisini gösteriyor. Elde ettiğiniz gelir durumuna göre alternatif vergi yöntemleri de aşağıdaki şekilde kendisini gösterir. 2019 Vergi dilimleri alt kısmında yer alan gelir alternatiflerine göre ödeyeceğiniz vergi türevlerini görebilirsiniz.

2020 Kira Geliri Vergisi Nereye Ödenir?

Kira geliri vergisi beyannameye tabiidir. Bu neden dolayısı ile Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında vergi ödemelerinizi yürütmeniz gerekir. 2020 yılında kira gelir vergilerinizi interaktif vergi dairesi kapsamında online olarak ödeyebilirsiniz. Ya da yine beyannameye esas olarak Gelir İdaresi Başkanlığı merkezlerinden de ödeme yapabilme şansına sahip olursunuz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.