Vergi ve Güncel Haber Portalı

Konkordato Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

Konkordato Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

Bugün ki makalemizde sizlere konkordato nedir, ne işe yarar ve neden önemlidir soruları ile alakalı olarak bilgiler sunmak istiyoruz. Türkiye genelinde devlet ile şirketlerin işleyişi konusunda çok ciddi manada yönetmelik farklılıkları kendisini gösteriyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar özellikle batan şirketler için çok ciddi sıkıntılı süreçler ortaya çıkıyordu. Ancak uzlaşmacı devlet yapısı, zaman içerisinde iş sözleşmeleri ile alakalı olarak da yenilikleri beraberinde getirdi. Konkordato konusu da bu noktada ortaya çıktı ve günümüz batık şirketleşmeler için mükemmel imkanlardan birisi. Hemen bu anlamda bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. Öncelikle genel tanımlar üzerinde durarak fikir edinme yoluna gideceğiz.

Konkordato Nedir?

Konkordato, diğer bir adı ile iflas anlaşması olarak geçen ve batan bir şirketin alacaklıları borçları için yaptıkları uygun ödeme koşullarındaki anlaşma anlamına gelir.

Konkordato, özellikle kurumsal şirketlerin iflas ilan etmesinin ilan edilmesi gereken önemli bir aşama olarak dikkatleri çekiyor. Günümüz şirketlerinde özellikle koşullar dikkate alındığı zaman iflas durumları ciddi manada fazla göze çarpıyor. Konkordato, yasal yollar ile batık ilan eden şirketin alacaklıları ile yapacağı anlaşma anlamına gelmektedir. İflas ilan etmek öncelikli yükümlülükler arasındadır. Bu, iflas eden şirketin devlete karşı yükümlülüğü olarak dikkatleri çeker.

Konkordato ise arkasından gelecek olan alacaklılar ile sorun yaşamamak için yine resmi olarak ilan edilmesi gereken bir beyannamedir. Devlete, alacaklılarınıza karşı borcunuzu ödeme sözü verdiğiniz bir seçenek olarak da dikkatleri çeker diyebiliriz. Dolayısı ile günümüz iş hayatında özellikle batık ilan eden şirketler için olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkatleri çeken noktalar arasında yer alır.

Konkordato Nedir?

Konkordato Ne İşe Yarar?

Konkordato, yukarıda da görebileceğiniz üzere ciddi manada batan şirketler için önem arz eden ve borç ödeme noktasında en büyük kurtuluşlardan birisidir. Konkordato ilan etmek de bu anlamda resmi olarak devlet imkanları ile açıklanması gereken seçeneklerden birisidir. Günümüzde alacaklılar ile borçlular arasında devletin eşit mesafede ve uzlaştırmacı bir yapısının olduğunu da net şekilde söyleme şansına sahip durumdayız.

Konkordato, ilan ettiğiniz an itibari ile alacaklılarınız için devleti devreye soktuğunuz ve uzlaşma talebinde bulunduğunuz seçeneklerden birisidir. Türkiye genelinde özellikle son dönemde konkordato ilan eden şirketlerin rakamsal artışı da kendisini net bir şekilde gösteriyor. Dolayısı ile herhangi bir kişi ya da kuruma karşı borçlu durumda iseniz devleti bu noktada aracı kabul ediyorsunuz. Devlet, sizinle alacaklı arasında ki ödeme periyodunu yasal olarak koruma altına alıyor.

Siz, bu noktada konkordato ilanı ile birlikte devlete de bir söz vermiş oluyorsunuz ve bu sözü ne olursa olsun tutmak zorundasınız. Konkordato ilan edildiği an itibari ile bu anlamda ki sözleşme süreçleri resmi olarak yürülür. Sözünüzü tutmamanız durumunda hem devlete hem de alacaklılara karşı mesuliyet edinmiş olursunuz. Dolayısı ile çok önemli bir aşama.

Konkordato Neden Önemlidir?

Konkordato ilanı, aslında doğrudan şirket sahibi borçlarına karşı rahatlatmak açısından atılan bir adımdır. Batık ya da batmak üzere olan şirketler bu anlamda konkordato ilan edebilir. Devlet, günümüzde konkordato ilan eden tüm işletmeler için zaman içerisinde kamu bankaları ile destek kredileri de sağlıyor.

Ticari krediler ile birlikte şirketin batışı mümkün mertebe geciktirilmek istenir. Bununla birlikte devlet, özellikle ticari girişimleri arttırmak amacındadır. Büyük ölçekli şirketlerin batık ilan etmemesi için de bu anlamda ideal seçenekleri sizlere sunuyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Dolayısı ile bu ilandan sonra devletin de ticari krediler yardımı ile sizlere sunacağı kurtuluş fikirlerini değerlendirmeyi ihmal etmeyin.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.