Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Konut Kredisi Masrafları ve Tapu Harcı Ne Kadar?

19.06.2020
1
Konut Kredisi Masrafları ve Tapu Harcı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte konut kredisi masrafları ve tapu harcı ile alakalı olarak bilgiler edinecek ve fikir sahibi olacağız. Öncelikli olarak bildiğimiz gibi konut kredisi, devletin yaptığı imkanlar ile birlikte insanların arasında ciddi manada popüler hale gelen bir kredi ödeneği diyebiliriz. Bu anlamda süreç günümüzde özellikle çok ciddi anlamda karmaşık hale gelebiliyor. Merak ettiklerinizi konu altından yorum kısmından bizlere danışabilirsiniz. Ancak genel itibari ile merak ettiğiniz seçenekleri elimizden geldiğince sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi başvurusu yapmak için gerekenler dediğimizde en başta evi bulmuş olmanız ve o evin tapu belgesi gerekir. Şimdi burada süreç, kredi başvurusundan önce evi bulmanız ile başlar. Evi bulduktan sonra ve fiyatta da anlaşırsanız kredi başvuru işleminizi yapma aşamasına geçebilirsiniz. Ev sahibiniz size bu anlamda tapunun bir örneğini Whatsapp yolu ile ya da fotokopi yolu ile atar. Sonrasında bu tapu belgesi ile bankaya gidersiniz.

Bankaya gittikten sonra banka, bu tapu üzerine sizin talep ettiğiniz oranda kredi talebi açar. 24 saatlik bir süreçte krediye uygun iseniz kredinizin ön onayı gelir. Akabinde ise EKSPERTİZ süreci başlar. Eksper, gelerek konuta değer biçer ve bunu iki iş günü içerisinde bankaya iletir. Banka, ekspertizin biçtiği değerin %90 kadarını size kredi olarak sunabilir. Örneğin evinize 310,000 TL biçti ekspertiz ve sizin burada kullanabileceğiniz kredi tutarı 280,000 TL dolaylarında olacaktır. Dilerseniz ekspertize itiraz dilekçesi göndererek sorunsuz bir şekilde değerlemenin yükseltilmesini talep edebilirsiniz. Ekspertiz, duruma göre evin maddi değerini yükseltebilir.

Akabinde ise kredilendirme süreciniz başlar. Bu sürecin hemen ardından ise gidersiniz ve evraklarınızı imzalarsınız. Tabi ki konut kredisi masrafları hakkında da bilgi edinmeniz gerekir.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Tüm kredilerde olduğu gibi konut kredilerinde de masraf kesintileri yine kredi tutarı üzerinden yapılır. Öncelikli olarak kesintiler ile alakalı olarak maddeler halinde inceleme yapacağız. Detaylar aşağıdaki gibidir;

  • Ekspertiz ücreti
  • Hayat sigortası bedeli
  • Kredi tahsis ücreti
  • DASK bedeli
  • FİNDEKS hizmet bedeli
  • Kredi kullandırım ücreti

olmak sureti ile birkaç maddede kredi tutarı üzerinden kesinti yapılır. Ekspertiz ücreti, evinizi değerleme gelen ekspertiz şirketinin alacağı ücrettir ve ortalama 1000 TL dolaylarındadır. DASK ücreti, her konut için zorunlu olan deprem sigortası bedelidir. Ortalama 250 TL’ye kadar tutabiir. FİNDEKS hizmet bedeli olarak sizin için kredi kayıt bürosundan alınan veriler için 140 TL küsüratlarında bir ödenek kesilir. Hayat sigortası yıllık olarak kredi bitene kadar alınır ve zorunludur. Bu, bankanın insiyatifinde olan bir konudur.

300,000 TL çektiğiniz bir krediden ortalama kesintiler toplamı 4,000 TL dolaylarında olmaktadır. Yan, 296 Bin TL dolaylarında bir para elinize geçer. Bu nedenle kesintileri iyi bir şekilde hesaplamak ve buna göre hareket etmek çok çok önemlidir.

Tapu Harcı (Masrafı) Ne Kadar? Kim Öder?

Konut alırken ki yine önemli giderlerden birisi de tapu harcı olarak dikkat çeker. Tapu harcı, toplam satış bedelinin %4’ü olarak tahsil edilir. Yani taraflardan birisi herhangi bir aksi anlaşma yapmadığı sürece %2 alıcıdan, %2 satıcıdan alınan bir bedeldir.

300,000 TL değer ile aldığınız bir konut için tapu masrafı 12,000 TL olacaktır. Bunun 6000 TL’si alıcıdan, 6000 TL’si satıcıdan tahsil edilerek tapu işlemleri tamamlanır. Tarafların anlaşması durumunda tapu masrafı ödemesini tek bir taraf da yapabilir. Bunun insiyatifi taraflara bırakılmıştır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.