Vergi ve Güncel Haber Portalı

Koronavirüs Sonrası Vergi Zammı Olacak Mı?

Koronavirüs Sonrası Vergi Zammı Olacak Mı?

Bugün ki makalemizde koronavirüs sonrası vergi zammı olacak mı sorusuna elimizden geldiğince kapsamlı yanıtlar vereceğiz. Tahmin edebileceğiniz üzere an itibari ile çok sıkıntılı bir sürecin içerisindeyiz. Koronavirüs nedeni ile devlet işyerlerini kapatmak zorunda kaldı. Şehirlerarası ve uluslararası seyahatler durdu. AVM’ler kapandı ve bunun gibi daha birçok farklı önlem alınarak aslında hastalığın tüm kötü etkileri bertaraf edilmeye çalışıldı diyebiliriz sanırım.

Devlet, bununla birlikte zor durumdaki insanlara 1000 TL yardım desteği sağladı. Ayrıca baktığımız zaman devlet bankaları da 10,000 TL tutarında 6 ay geri ödemesiz ve %0,49 faiz ile ihtiyaç kredisi sağlamaya başladı. Devlet, özellikle bu süreçte yardım amacı ile kasasından Milyarlarca TL tutarında yardım yaptı. Üstelik bu yardım tutarları insanların kapılarına kadar götürüldü ve bu anlamda ideal seçenekler kendisini gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önlem paketleri konusunda vergi indirimleri konusunda da çeşitli seçenekleri sunma yoluna gitti. Dolayısı ile devletin kasasına giren en büyük gelir kaynaklarından birisi olan vergi tutarlarında da ciddi bir sekteye uğrama durumu söz konusu oldu demek yanlış olmaz sanırım. Peki koronavirüs sonrasında devlet vergi zammı ile alakalı olarak ne gibi adımlar atacak? Devlet ekonomisinde meydana gelecek olan açık ne şekilde kapatılacak? Bu anlamda KİŞİSEL YORUMLARIMIZI İLETMEK İSTİYORUZ.

Yasaklar Sonrası Vergi Zammı Gelecek Mi?

Bu noktada öncelikli olarak doğru bir noktayı ele almak gerekiyor. Yasaklar nedeni ile devletin kasasında çok ciddi anlamda açıklar meydana geldi. Toplamda 10 Milyar TL’yi bulan sosyal yardım ödenekleri özellikle çok ciddi anlamda bu açığı yarattı. Bu süreçte işyerleri kapatıldı ve vergi geliri azaldı. Sokağa çıkma yasağı dönemlerinde alışverişe yönelik olarak da hareketler azaldı ve dolayısı ile yine devletin bu anlamda ki gelirlerinde ciddi manada azalma meydana geldi.

Türkiye pazarında sıfır model otomobiller yok satmaya başladığı için bu anlamda da herhangi bir gelir durumu söz konusu değil. Dolayısı ile bunun bir geri dönüşü olacak mı? Olmak zorunda.

Öncelikli olarak Türkiye, an itibari ile YERLİ SOLUNUM CİHAZI projesi ile birlikte büyük dünya ülkelerine ciddi anlamda ihracat yapmaya başladı. Bu, devlet kasasına yine çok ciddi gelirlerin büyük bir hızla girmesi anlamına geliyor. Bunun dışında okullarda ve özel laboratuvarlarda kurulan maska ve eldiven üretim tesisleri sayesinde de yine dünya geneline birçok farklı örnek sunuldu. Dolayısı ile devletin kasasına özellikle şu dönemde üretim nedenli gelirler de girmeye başladı.


Yasaklar sonrasında vergi zamlarının gelmesi ve enflasyon canavarı ile mücadele süreci ciddi anlamda gündemimize almamız gereken bir konu. Öncelikle üretim yapan tesislerin önemli bir kısmı durdu. Dolayısı ile açıldıktan sonra bu üretim ve gelir açığını kapatmak gibi bir durum ortaya çıkacak ve tüm ürünler olduğundan daha pahalı bir hale gelecek.

Bununla birlikte devlet, ciddi anlamda eksilen kasasını kontrol altına alabilmek için vergi gelirlerini arttırma yoluna gidecek. Ya da sıfır model otomobillerde hurda teşviki ÖTV indirimi yaptığı gibi yine bunu yapıp piyasaları hareketlendirecek ve az da olsa çok miktarda gelir elde edecek. Bunun planlaması daha şimdiden Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından enine boyuna yapılmaya başlanmıştır.

Hastalık sonrasında özellikle çok ciddi ve fazla sayıda senaryolar karşımıza çıkabilir. Bunları net şekilde öngörmek zor. Ancak bir ENFLASYON MÜCADELESİ sürecine gireceğimizi düşünüyorum. Tüm şirketler ürünlerine zam yapacak ve artık buna göre enflasyon rakamlarında ciddi manada yükselmeler meydana gelecek.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.