Vergi ve Güncel Haber Portalı

KOSGEB Kredisi Çıkanlara Şok. Bankalar SGK,Vergi Borcunu Kesecek,Sicile Göre Kredi Verecek

02.03.2017
35
KOSGEB Kredisi Çıkanlara Şok. Bankalar SGK,Vergi Borcunu Kesecek,Sicile Göre Kredi Verecek

KOSGEB Kredisi Çıkanlara Şok. Binlerce kişinin  KOSGEB kredisi için beklemesi bitti ve binlerce kredi almaya hak kazandı. Başvuruda bulunan hemen herkese hükümet yetkililerinin dediği gibi az yada çok kredi çıktı. Ancak kredisi almak için bankaya giden esnaf adeta bir şokla karşılaştı.Bankalar çıkan kredinin tamamını vermeyeceğini söyledi.  Peki bankalar hangi kesintileri yaptıktan sonra krediyi vereceğini söyledi? detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi ve SGK  Borcu Olanlardan Banka Kesinti Yapacak

KOSGEB Kredisi Çıkanlara Şok. Çıkan krediyi almak için bankaya giden esnafların biraz canı sıkıldı. Çünkü istediği kredi tutarlarını alamadılar. Kosgeb tarafından başvuru yapıldığı zaman imzalatılan evrakta yer alan“Kredi tutarının banka tarafından, genel bankacılık mevzuatı ve kredi politikaları doğrultusunda değerlendirilerek; kredi tutarımın belirleneceğini kabul ve beyan ederim” ibaresi bankaların elini güçlendirdi.Bunu dayanak gösteren bankalar, işine geldiği gibi kredi veriyor.Hatta krediyi vermeden önce esnafın SGK veya Vergi Dairesine borcu olup olmadığına bakan bankalar, bu borcu kestikten sonra kredi veriyor.Bu da esnafın evdeki hesabını çarşıya uydurmuyor.Örneğin, 30 bin TL kredi çıkan esnafın vergi dairesine 5 bin TL , SGK’ya 2 bin TL borcu varsa bunlara keserek 23 bin TL kredi veriyor.

Sicili Bozuk Olana da Kredi Verilmeyebilir

KOSGEB Kredisi Çıkanlara Şok. Kredi çıkan esnafın alacağı paraya bankalar tarafından, SGK ve Vergi kesintisi haricinde başka işlemler de yapılıyor.Şöyle ki, daha önce kara listede olan ve kredisi bozuk olan esnaf banka tarafından değerlendiriliyor.Eğer riskli görülürse kredi verilmiyor.Sicil affı yasasını uygulamaya koymayan bankalar, devler tarafından verilecek olan KOSGEB kredisinde de bu yasayı delip, esnafa zorluk çıkarmaya devam ediyor.

Krediyi Vermek İçin Kefil İsteyen Bankalar Var

KOSGEB Kredisi Çıkanlara Şok. Bankaların krediyi vermek çıkardığı zorluklar yukarıda sayılanlar haricinde de devam ediyor.Kredi almak için bankanın yolunu tutan esnafı değerlendirmeye alan banka, gerekli görürse esnaftan teminat veya kefil isteyebiliyor.Hatta bu kefilin memur olmasını bile şart koşabiliyor.Bu durumlar değerlendirildiğinde esnaf prosedüre takılmak zorunda kalıyor.Umudunu buradan gelecek paraya bağlayan esnaf, çıkan kredi miktarından düşük para alarak herhangi bir işini göremeyecektir.

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Baris dedi ki:

  Vatandaşın yararına olmayan işlem sicil affı uygulama yok zor olana yardımcı olmak nerde??? Elini vuran uygulama yok yanlıs mı??

 2. Kahraman dedi ki:

  Hersey Yalanmış televizyonlarda hukumet yok sicil affı yok herkese kredi yalaniyla kandirdilar milleti ..tarih : 2 Mart 2017 bugün bankaya gittim ve gordumku gene büyük bir yalan ağşalanan vatandaş yıkılmış hayaller. başka bişey yok …..bir senedir işlerimiz kötü personelin SGK sini yatiramadik vergi borclari mızı odeyemedik kiramiz birikti. Son noktadayız allah inandirsin bi umut dedik allah darda olana yardım ediyor dedik. Ne yazikki yalan vergi borçlarıni almak için tezgah kurmuşlar bee dinsizler olsa vermezmiyiz vergi borcumuzu

 3. Fatih dedi ki:

  Her şey düzmece akbanka gittim 20.000 kosgeb kredisi için 2009 da kefil olduğum ve borcun ödendiği halde bana kredi çikarmadilar her şey koca bir yalannnn.

 4. Şahin dedi ki:

  Change.org da bu konuyla ilgili imza kampanyası başlatılmıştır arkadaşlar. Burdan yazmamız birşey değiştirmez. Toplanan imzalar başbakanlığa iletilecektir. https://www.change.org/p/başbakanlık-bağkur-ve-vergi-borcu-olan-esnafta-faizsiz-krediden-yararlansın

 5. Ali dedi ki:

  Ben cimere yazdım sizlerde cimere yazarsaniz daha çok ses getirriz

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.