KPSS A ve ÖABT Adayları Dikkat!2017’De Kimler YDS’ye Girecek?

KPSS A ve ÖABT Adayları Dikkat!2017’De Kimler YDS’ye Girecek?

2017 kpss için YDS’ye girmek zorunlu mu?   KPSS‘ye girecek tüm adayların birbirlerine sorduğu soru şudur?Bu sene YDS’ye girecek miyim?Kimse net bir cevap veremez. Kimisi her sene girileceğini söyler,kimisi ise girilmesine gerek olamadığını söyler.Yeni değişen puan türlerinin hangileri olduğunu ve bu puan türleri  de dikkate alınarak YDS’nin ne kadar önemli olduğuna ve kimlerin bu sınava gireceğine değineceğiz.Tabi YDS puanlarının kaç yıl geçerli olacağı sorusunun cevabına da yazımızda değineceğiz.Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

YDS’ye Hangi Yılların Puanları Geçerli Olacak?

2017 kpss için YDS’ye girmek zorunlu mu?   YDS için hangi hangi sınavlarda hangi puanların kullanacağı konusunda ,sınavına göre farklılık vardır.Aşağıda bunlar belirtilmiştir:

KPSS A GrubuKPSS alan grubu adayları, çoğu puan türü için mutlaka YDS’ye girmek zorundadır.KPSS A Grubu adayları için ,2012 yılından sonraki girdiği herhangi bir YDS puanı geçerli olacaktır.Yani 2017’de KPSS Alan Grubu sınavına girecek olan adayların bu yıl YDS’ye mutlaka girme mecburiyeti yoktur.

ÖABT:  MEB tarafından, ÖSYM aracılığıyla ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında YDS kullanılacak. Bu atamalarda Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü kullanılacaktır.  Bu puanın hesaplanması için ilgili dönemde yani 2017’de YDS İlkbahar Dönemine girilmesi gerekecek.

KPSS 120 Puan Türünde Testlerin Ağırlığı

Genel Yetenek Testi:  0,15

Genel Kültür Testi:  0,15

Eğitim Bilimleri Testi:  0,20

YDS İlkbahar Dönemi:  0,50

Yeni KPSS A Puan Türleri Ne Oldu?

2017 kpss için YDS’ye girmek zorunlu mu? KPSS A adayları için son yapılan değişiklikle puan türleri azaldı.Puan türleri 48 adet oldu.Hangi puan türünün hangi sınavlar için kullanılacağıyla ilgili açıklama ise henüz yapılmadı.Ancak 2017  KPSS A grubuna girecek olan adayların YDS ye girmeleri gerek yoktur.Çünkü  yeni puan türlerinde YDS nin hicbir ağırlığı  yoktur.

Yeni puan türlerine ulaşmak için tıklayınız.

 

YDS İlkbahar Sınavı Ne Zaman Yapılacak?Başvurular Ne Zaman?

2017 kpss için YDS’ye girmek zorunlu mu?   YDS İlkbahar dönemi başvuruları  08.02.2017-16.02.2017  tarihleri arasında yapılacak.Sınav  ise 02.04.2017 tarihinde olacaktır.Sınava gireceklerin başvuru tarihlerini kaçırmamaları gerekmektedir.

 

Gençlere Müjde! 150 Bin Lira Girişimcilik Desteği Verilecek.Son gün 31 Ocak yazımız için tıklayınız

 

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)