Vergi ve Güncel Haber Portalı

Kredi Borçlarının Faizleri Siliniyor Mu?Konu Meclis Gündeminde

14.02.2017
30
Kredi Borçlarının Faizleri Siliniyor Mu?Konu Meclis Gündeminde

             Kredi Borçlarının Faizleri Siliniyor Mu? Kredi sicil affının yasalaşmasının ardından banka borçlarıyla ilgili her gün yeni gelişmeler olmaktadır.   Yasa çıktıktan sonra şimdi herkes bankaların bu yasayı ne  zaman uygulayacağını sormaktadır.    Merkez bankasından gelecek tebliğ doğrultusunda uygulamanın en kısa zamanda faaliyete geçmesi bekleniyor.  Bunun dışında bir başka gelişme ise kredi faizleriyle ilgili sorundur.       Bu konuyla ilgili teklifler meclis gündemine taşındı.     Peki kredi faizleri silinecek mi?Bu konuyla ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Borçlarının Silinmesiyle İlgili Soru Önergesi Verildi?

Kredi Borçlarının Faizleri Siliniyor Mu? Milyonlarca kişi şu an kredi sicil affının uygulanmasını beklerken,kredi borçlarıyla ilgili başka bir gelişme daha yaşandı.    Milyonların sesine kulak veren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye bu konuyla ilgili çalışmaları olup olmadığı konusunda soru önergesi sundu.   CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, 2015 ve 2016 yıllarında ödenemeyen kredi ve kredi kartı borcu miktarlarına vurgu yaptı.    Bunlara bankalarca uygulanan gecikme faizi, cezai faiz, temerrüt faizi gibi katlamalı ilavelerin en azından yüzde 50’sinin silinmesi düşünülmekte midir diye sordu.

Kredi Faizleri Silinecek Mi?

Kredi Borçlarının Faizleri Siliniyor Mu? Milletvekilinin sorduğu soru önergesine cevap veren Nurettin CANİKLİ, bu konunun muhatabı BDDK değildir dedi.                                                         Soru önergesine cevap veren Canikli, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, takibe alınan kredi borcunun 2015’te 47.5 milyar lira, 2016 kasım ayı itibariyle de 57.2 milyar lira olduğunu açıkladı.   Takibe alınan kredi kartı borcunun 2015’te 7.6 milyar, 2016 kasım itibariyle 8.1 milyar lira olduğu bilgisini veren Canikli.  bunların ceza faizlerinin yarısının silinip silinmeyeceği sorusuna. “Gecikme faizi, cezai faiz, temerrüt faizi gibi tutarların bir kısmının silinmesi hususu 5411 sayılı Kanun ve ilgili diğer mevzuatın verdiği yetkiler çerçevesinde BDDK’nin görev ve yetki alanı kapsamında bulunmamaktadır” dedi.

 

Bu konu hakkında önümüzdeki günler neler getirir bilinmez.Ancak konunun ciddi boyutlarda olduğunun devlet yetkililerinin de farkında olması olumlu bir durumdur.Sicil affından sonra kredi faizlerinin de silinmesi sağlanarak , borçlu olan kişilerin yüzü ikinci kez gülebilir.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zordayim dedi ki:

    Selam hocam yani bizim geç ama ödediğimiz faiziyle kredi kartı ve kredi ödemelerimizdeki faizlerimi geri verecekler öyle bir ihtimal mi var mesela benim yapıkredi den kullandığım 3 tane kredinin faizi gerimi ödenecek bilgi ve acıklamanız için şimdiden teşekkürler

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

      Değerli okurumuz meclis gündemine gelmiş ancak şu anda böyle bir çalışma yok

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.