Vergi ve Güncel Haber Portalı

Kronik Hastalara Sosyal Yardım

18.12.2016
30
Kronik Hastalara Sosyal Yardım

kronik hastalara maddi yardım yapılacak.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,ülkemizdeki yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere yardım için her gün yeni bir proje geliştirmektedir.Projelerdeki amaç,ihtiyaç sahibi insanlara bir nebze olsun yardım etmek ve onların mutlu olmasını sağlamaktır.Bu zamana kadar da bu amaç doğrultusunda binlerce kişinin adeta dersine derdine derman olmuştur.İşte bu projelerden biri daha hayata geçmek üzere.Peki nedir bu proje?Ne zaman yürürlüğe girecek?Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Mevcut sosyal yardım programları nelerdir?

Yeni programın ne içerdiğine ve kimleri kapsadığına geçmeden önce,halihazırda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ihtiyaç sahipleri ve muhtaç kişiler için ne gibi programları olduğuna göz atalım.

Barınma Yardımları:Oturulamayacak derecede eski bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım ve onarımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

Doğum Yardımı Uygulaması:Türk vatandaşlarına,canlı doğan birinci çocuğu için 300TL,ikinci çocuğu için 400TL ,üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında doğum yardımı yapılmaktadır.

Eğitim Yardımı:Eğitim gören kişiler belirli kriterler doğrultusunda yardım yapılmasıdır.

Aile Yardımı:İhtiyaç sahibi ailelerin gıda,giyim ve yakacak gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kaynak aktarılmaktadır.

Sağlık Yardımı:yeşil kartla karşılanmayan ve yeşil kartı olmayan vatandaşlarımızın ödeme güçlerini aşan sağlık giderleri ile sosyal güvenceden yoksun vatandaşlarımızın ilaç ve tedavi giderleri karşılanması

Engelli Yardımı:Sosyal güvenceden yoksun özürlü vatandaşların topluma uyumunu kolaylaştıracak her türlü araç gereç ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yürütülen bir sosyal yardım programıdır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Nakdi Yardım:Eşi vefat etmiş kadınlara mağdur olmamaları adına kurum tarafından belirli miktar ve aralıklarla yapılan parasal yardımdır.

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Nakdi Yardım:Çocuğunu askere gönderen muhtaç ailelere bakanlık tarafından düzenli olarak yapılan nakdi yardımdır.

Sosyal yardım programlarını incelemek için tıklayınız.

Kronik Hastalara Sosyal Yardım

Aile ve Sosyal Politikalar ve Sağlık bakanlıklarının iş birliğinde, özel gereksinim gruplarındaki ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yeni bir sosyal yardım programı hayata geçirilecek. Bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü uzmanlarıyla Sağlık Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla yardım programına ilişkin ilk toplantı yapıldı.

Bu kapsamda, kanser ve verem gibi uzun süreli tedavi gerektiren ve kronik hastalıklarla mücadele eden, bu süreçte sadece sağlık açısından değil maddi olarak da yıpranan ihtiyaç sahibi ailelere destek verilecek.

Miktar Ne Olacak?

Tedavi süreçlerinde maddi olarak yıpranan yoksul durumdaki vatandaşlar için başlatılacak yardım programının 81 ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yürütülmesi planlanıyor. İhtiyaç sahiplerine yapılacak yardımın miktarı, kaç kişinin yararlanacağı gibi detaylar ise daha sonra belirlenecek.

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.