Vergi ve Güncel Haber Portalı

Kurum İçi Özel Gelir Uzmanlığı Sınavı Mecliste Gündeme Getirildi

14.12.2016
74
Kurum İçi Özel Gelir Uzmanlığı Sınavı Mecliste Gündeme Getirildi

Kurum İçi Özel Gelir Uzmanlığı Sınavı Mecliste Gündeme Getirildi.

Gelir İdaresi Başkanlığında ki huzursuzluğun ve mağduriyetin en büyük kaynağı olan  Kurum içi yükselme şansı bulamayan personeller gündeme geldi.  Maliye Bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında   mağduriyetin giderilmesi için kurum içi özel gelir uzmanlığı  sınavının açılması MHP Konya  Milletvekili Mustafa KALAYCI tarafından ifade edildi.

 Milliyetçi Hareket Partisi Olarak Kurum İçi Özel Gelir Uzmanlığı Sınavının Açılmasını Dile Getirmeye Devam Edeceğiz.

MHP Konya  Milletvekili hemde MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa KALAYCI    14 Aralık 2016 tarihinde, TBMM Genel Kurulda, Maliye Bakanlığı Bütçe görüşmeleri esnasında Konuşma yaptı.  Konuşmasında vergiler, Maliye Bakanlığı çalışanları ve Mali Müşavirlerin sorunlarına değindi.Yaptığı konuşmanın bir bölümünü Gelir İdaresi Başkanlığında hiç bir şekilde yükselme şansı olmayan mağdur memurlara ayırdı. Konuşmasında Vergilerin toplanmasında ve bütçenin her kademesinde çalışan bu işin asıl yükünü çeken maliye çalışanlarının sorunları yıllardır çözüme kavuşturulamamıştır.  Maliye çalışanları da kendileri için yeniden yapılanma ve adalet istemektedir. Maliye Teşkilatında personel yetersizliği had safhadadır. Boş kadrolara atama yapılamadığı için çalışanların iş gücü taşınamayacak boyuta gelmiştir. Personel ihtiyacı acilen giderilmelidir. Çalışanların iş yükü normal ve eşit hale getirilmelidir. Personelin fazla çalışmalarının karşılığı da  çalışana ücret olarak ödenmelidir.

Mali Hizmetler Sınıfı Oluşturulmalıdır

Konuşmanın devamında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Mali Hizmetler Sınıfı  oluşturulmalıdır. Gelir ve gider idareleri arasında uygulama birliği sağlanmalıdır. Personelin görev tanımları yeniden yapılarak görev dışında çalıştırılmamalıdır.

 Kurum içi Gelir uzmanlığı sınavının Açılması Zaruridir


Mustafa KALAYCI konuşmasının devamında Kurum içi Gelir Uzmanlığı Sınavının açılmasının zorunlu olduğu  Anayasanın ve 657 Sayılı kanunun eşitlik ve liyakat ilkelerine göre yükselmeleri temel ilkeleri arasında yer almaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığını en son 18 Şubat 2012 tarihinde sınav açmıştır. Bu tarihten bu yana yaklaşık 5000 gelir idaresi çalışanı  sınav hakkı beklemektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı Uzman Yardımcısı alımı yapmaktadır.  Kurum içinde personel için hiç bir şekilde kurum içi yükselme sınavı açmamaktadır. Aynı sorumluluğa sahip,  aynı işleri yapan, aynı derece ve kademede bulunan personel arasında ciddi miktarda  maaş farklılıkları vardır.  Gün geçtikçe fark iyice artmaktadır. Bu durum çalışma barışını olumsuz etki etmektedir. Personel arasında huzursuzluğa sebep olmaktadır. Açılacak Kurum içi Özel gelir uzmanlığı sınavı ile kurum çalışanlarının kendini geliştirme imkanına  sahip olacaklardır. Açılacak sınavın Katma değeri unutulmamalıdır. şeklindedir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Veysel ÖRNEK dedi ki:

    İçi boş sadece kağıttan ibaret bir kısım diplomalılar 3.500 Tl. maaş ile Gelir uzmanı olarak istihdam edildiler ve çalışmakta olduğum dönemde 25,30 yılına yaklaşmış bizler iş tecrübesi arkadaşlarımız tarafından iş öğretildiler 2 çocuk üniversite okutan evi kira olan nacizane ben fazla çalışma mesai ücretleri kesildikten sonra ekonomik olarak geriye gidiş sonucu mecburen emekli olmak zorunda kaldım.Kurumum benim hizmet süremi dahi doğru hesaplamayıp emekli ikramiyemi ve maaşımı eksik bağladılar .anlayacağınız haksızlığa emekliliktede maruz kalmaya devam ediyorum.İnşallah bu yorumumu kurum idarecelerinden veya bakanlık yetkilisi bir tanesi görürde çözüme fayda sağlar.Ama benim Maliye teşkilatından hiçmi hiç ümidim yok haksızlık yapanları Allahıma havale ediyorum Kamu davasını en iyi Allah görür.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.