Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Kurumlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

14.06.2020
1
Kurumlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bugün sizlerle birlikte kurumlar vergisi nedir, nasıl hesaplanır sorusuna yanıt vererek elimizden geldiğince fikir edinme yoluna gideceğiz. Vergi kanunu kapsamında birçok farklı seçenek kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz. Bireyler ve kurumlar bazında vergi uygulamaları birçok farklı anayasa maddesi ile sizlere sunulmuştur. Ancak birçok kişinin bu anlamda bilgisi olmadığından dolayı sitemiz içerisinde mümkün mertebe sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz. Öncelikli olarak genel tanımlar ile alakalı yol izleyecek ve devamını konuşacağız.

Kurumlar Vergisi Nedir?

Kurumlar vergisi, adından da anlayabileceğiniz üzere kurumların gelirleri üzerinden yasal olarak alınan vergi ödeneklerine ilişkin bir maddedir.

Türkiye genelinde özellikle kurumlar vergisi ile alakalı olarak hesaplama üzerine çok fazla bilgi kirliliği var. Ancak ne olursa olsun bu kurum vergisi hesaplama olayı son derece pratik ve basit. Hal böyle olunca da sizlere pratikten bilgiler sunmak en büyük amaçlarımızdan birisi olarak da dikkat çekiyor. Hemen bu anlamda hesaplama mantığına geçelim.

Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Çok basit. Kurumlar vergisi hesaplama yöntemi için baz almanız gereken tek seçenek bir madde. Yani nedir o madde? Kurumların gelirleri üzerinden %20 oranında vergi kesintisi yapılır. Yani bunun hesabı da son derece basit. Hemen bir örnek ile bu anlamda sizlere bilgiler sunacak ve fikir edinecek olursak;

  • Kurum Geliri: 1,000,000 TL (1 Milyon TL)
  • Kurumlar Vergisi Oranı: %20
  • Ödenecek Vergi Tutarı: 200,000 TL (2 Yüz Bin TL)

hesap bu kadar basittir. Kurumlar vergisi ödemelerinde oranımız %20 olarak bilinir ve her ne olursa olsun bu oranı ödemek durumundasınız. Vergi beyan kanunu kapsamında da tüm gelirlerinizi belgelemek zorunda olacağınızdan dolayı bunların hesabı net şekilde yapılabilir.

Kurumlar Vergisi Hesaplama

Kurumlar Vergisi Kapsamına Giren Konular ve Şirketler

Kurumlar vergisinin kısa bir zaman dilimi içerisinde kapsamı biraz daha genişletildi. Gelen güncellemeler ile birlikte devlet, artık kurumlar vergisi nezdinde birkaç önemli seçeneği değerlendirme yoluna gidiyor. Vergi konusu olan iş alanları ile alakalı bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki seçenekleri inceleyebilirsiniz;

  • Sermaye şirketleri (anonim, limited, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler)
  • Kooperatifler
  • İktisadi kamu kuruluşları
  • Dernek veya vakıflara ait iktisadî işletmeler (sendikalar dernek; cemaatler vakıf sayılır)
  • İş ortaklıkları

Kurumlar Vergisi Beyanname Zorunluluğu

Vergi mükellefi konusunda ki kanun maddeleri bizlere söylüyor ki her türlü kişi ve kurum işletmeleri, gelirlerini devlete yazılı olan beyan etmek zorundadır. Günümüzde dijital olarak e-Beyanname sistemi geliştirilmiştir. Artık vergi dairelerine gitmek yerine muhasebecileriniz aracılığı ile de internet üzerinden vergi beyanı yapabilme şansına da sahip oluyorsunuz.

Kurumlar vergisi beyannamesi, hesap döneminin kapandığı ayı izleyen dördüncü ayın birinci gününden yirmi beşinci günü akşamına kadar mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine, yani kurumun kanuni veya iş merkezinin bulunduğu yerin vergi dairesine, verilir.

Bu bir zorunluluktur öncelikle bunu belirtelim. Beyana tabi olan şirketler, beyan vermemeleri durumunda zaman içerisinde çok ciddi maddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalırlar. Beyannameler esas alınarak kurumlar vergisi tarhı da hesaplanır. Buna göre ödeyeceğiniz net vergi tutarı kesinleştirilir.

Kurumlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Kurumlar vergisi ödemeleriniz kesinleştiği andan itibaren tüm vergi dairelerince sorunsuz şekilde ödenebilir. Bununla birlikte yeni nesil interaktif vergi dairesi uygulaması sayesinde de online olarak ödeme gibi bir şansınız olacaktır. Bu şekilde herhangi bir sorun yaşamadan kurumlar vergisine dair tüm ödemelerinizi yapabilir ve mükellefiyet sorumluluklarınızı da yerine getirmiş olursunuz. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere sorarak net şekilde bilgi alabilme fırsatını da yakalarsınız.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.