Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

KYK Vergi Dairesi

KYK Vergi Dairesi

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte KYK vergi dairesi ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve fikir edinme yoluna gideceğiz. 2002 yılından bu yana hükümet olarak görev yapan devlet, eğitime yaptığı yatırımlar ile birlikte ciddi manada fark yaratan seçenekler sundu. Her geçen gün büyüyen eğitim sektöründe özellikle üniversitede öğrencilerin yaşadıkları maddi sorunlar, eğitim hayatlarını da olumsuz etkiliyor. KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) üzerinden artık mükemmel seçenekler ön plana çıkarıldı demek yanlış olmaz.

Devlet, artık KYK öğrenim kredisi seçenekleri ile birlikte sizlere mükemmel seçenekler sunuyor. Kredi Yurtlar Kurumu’nun sağladığı krediler ile alakalı olarak geri dönüşler ciddi manada aksamaya uğradığından dolayı devletin bu anlamda prosedürleri değiştirdiğini biliyoruz.

KYK Vergi Dairesi Nedir?

KYK vergi dairesi diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Belli bir zaman dilimi içerisinde devletin sunduğu krediyi geri ödemeyen kişiler için zaman içerisinde uygulanan bir prosedür söz konusudur. Devlet, ödenmeyen borçların tahsili yolunda adım atabilmek için genellikle borç sahiplerine öncelikli olarak bir tebliğ gönderir.

Akabinde ikinci bir tebliğin ardından ise borcu vergi dairelerine devreder. Vergi dairelerine devredilen borç ile alakalı olarak ise tahsil yolu tahmin edebileceğiniz üzere çok daha farklı bir şekilde işler. Vergi dairesi, gerekli durumlarda ödenmeyen borçların tahsili ile alakalı olarak haciz yoluna dahi gidebilir. Bu neden dolayısı ile KYK vergi dairesi işlemlerine yönelik olarak ekstra bir seçenek söz konusu değildir.

KYK Borcu Vergi Dairesine Devredildi Uyarısı

Öncelikli olarak devletin sizlere sunduğu bir kredi ve ne olursa olsun geri ödeme gibi bir zorunluluğunuz olduğunu unutmayın. Devlet, KYK kredileri ile alakalı olarak geri ödemeyi de hemen istemiyor. Kişi işe girdikten sonra ve mezuniyetinin ardından en geç 2 sene içerisinde KYK kredi ödemelerine başlamalı. Aksi takdirde borç sürekli olarak gecikmeye girecek ve faiz yemek durumunda olacaktır.

Tabi ki bu borçları uzunca bir süre ödemediğinizi varsayalım. Zaman içerisinde devlet bu borcun ödenmesi yolunda öncelikle sizlere iki kere olmak sureti ile yazılı tebligat gönderir. Bu noktada yasal prosedürleri izlemek zorunda olan devlet, tebligatlar üzerine sizden cevap bekler. Tabi ki tebligat ile birlikte sizlere ödeme durumunuza yönelik olarak çok çeşitli seçenekler sunulur. Ancak bu tebligatlara da cevap vermediğinizi düşünelim.

KYK borcunuz vergi dairesine devredildi şeklinde bir bildiri ya da SMS alma durumunuz olabilir. Bu dakika itibari ile süreç çok daha farklı işler.

KYK Borcu Vergi Dairesi İşlemleri

KYK borcunuz vergi dairesine devredildiği an itibari ile bu borcun tahsili için birçok farklı yol izlenebilir. KYK borcunuzu vergi dairesine devreden devlet, artık uyarılara yanıt vermemeniz durumunda bu borcun haciz yolu ile tahsil edilebileceği anlamına gelir.

Tabi ki bu krediyi o dönemde ödeme durumunuzun olmadığını da devlet anlayışla karşılayabilir. Bu neden dolayısı ile borcunuz vergi dairesine devredildikten sonra kısa bir zaman dilimi içerisinde ilçenizdeki vergi dairesine giderek KYK öğrenim kredisi yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

Ancak ödemelerinizin aksaması durumunda vergi dairesi, borcunuzu icra müdürlüklerine devredebilir. Bu devir işleminin ardından ise borcunuzun miktar durumuna göre maaşınıza ya da çeşitli mallarınıza haciz konularak borcun tahsili yoluna gidilebilir. KYK vergi dairesi işlemleri genel itibari ile bu noktada devreye girer. KYK için özel olarak hazırlanmış olan herhangi bir vergi birimi söz konusu değildir.

Yakın bir zaman dilimi içerisinde KYK borçlarına ilişkin daha farklı seçenekler ön plana çıkacak gibi görünüyor.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.