Vergi ve Güncel Haber Portalı

Lise Mezunu Yedi Bin Bekçi Alınacak Başvuru Şartları Nelerdir ?

27.02.2017
22
Lise Mezunu Yedi Bin Bekçi Alınacak Başvuru Şartları Nelerdir ?

   Lise Mezunu 7000 Bekçi alımı yapılacak.  İçişleri Bakanlığı, halkın can ve mal güvenliğinin daha iyi  korunması amacıyla ilk etapta belirli illerde olmak üzere yedi bin adet  bekçi alacağını duyurdu. Bekçi Alımının ilk etapta doğu ve güney doğu  illerine yapılacağı, bu illerden sonra ise bekçi alımlarına  güney illeri ardından  Ankara’ya alım gerçekleştirilecek.   2017 yılında bekçi alımlarında aranacak  başvuru şartı nelerdir?

   Lise Mezunu Yedi Bin Bekçi Alınacak Başvuru Şartları Nelerdir?  2017 yılında alınacak olan Bekçi alımı için  başvuruları başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla  Mersin, Ankara,  İstanbul,  Adana, Gaziantep ve Hatay başta olmak üzere yedi bin bekçi alınacak. Adayların Türk vatandaşı olması, lise ve dengi okul mezunu olması ve başvurdukları illerde en az bir yıl ikamet etmesi gerekiyor.  Peki, bekçi alımı başvurusu için diğer şartlar neler?

    Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda çarşı ve mahallelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamada polis ve askerlere  yardımcı olmaları için,  çarşı ve mahalle bekçileri alınacak ve bu yapı güçlendirilecek.  Bu kapsamda halihazırda 6 bine yakın olan norm kadro sayısı aşamalı  olarak yükseltilecek.  Kadro sayısı arttırıldıktan sonra  7 bin yeni bekçi için alım süreci ile ilgili valilikler vatandaşları görsel ve yazılı basın  üzerinden bilgilendirecek.  Doğu ve Güney Doğu Anadolu’daki  illerde ki  bekçi alımının  ardından ilk etapta Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay için bekçi alımı yapılacak.

5 İLDE ATAMALAR BİR AY İÇİNDE

   Lise Mezunu Yedi Bin Bekçi Alınacak Başvuru Şartları Nelerdir? 2016 yılında  Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak valilikleri tarafından yapılan duyurunun ardından.      Çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek için başvuran adaylardan gerekli şartları taşıyan 280’i mart ayı içinde görevlerine başlayacak.  Bu Bekçilerin 69 tanesi Diyarbakır, 40 tanesi Hakkari, 49 tanesi Mardin, 1 tanesi Şanlıurfa, 121 tanesi ise Şırnak’ta görev yapacak. İstanbul’da 700, Şırnak’ta ise 100 çarşı ve mahalle bekçisi alımı için  süreç  devam ediyor.  Giriş sınavları her iki ilin valilikleri tarafından belirlenen tarihlerde kaymakamlıklar tarafından yapılacak. İstanbul için belirlenen bekçi kadrosu sayısının da önümüzdeki dönemde artırılacağı ve yeni bekçi alımlarının yapılacağı belirtilirken, buna ilişkin duyuruların da kaymakamlıklar tarafından yapılacak.

  Lise Mezunu Yedi Bin Bekçi Alınacak Başvuru Şartları Nelerdir? Belirtilen illerde ihtiyaç duyulan bölgelerde görevlendirilecek. Yeni alınacak bekçiler Genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkan bulunmayan acele ve zaruri hallerde vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayacak. Suçluların yakalanmasında güvenlik güçlerine yardımcı olacak.

Bekçi Alımlarında Başvuru Şartları Nelerdir ?

  Lise Mezunu Yedi Bin Bekçi Alınacak Başvuru Şartları Nelerdir? Bekçi olabilmek için başvuran adaylarda aranacak Şartlar

  • Türk vatandaşı olmak,
  • En az Lise ve dengi okul mezunu olmak
  • Başvurdukları illerde en az bir yıl ikamet etmeleri gerekiyor.
  • Başvuracak adaylar 30 yaşından gün almamış olmak,
  • Görev yapmaya engel bir hastalığı bulunmamak,
  • Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak.,
  • Çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu için sadece bir ilçe kaymakamlığına müracaat edebilecek.
  • Aday, bekçi olmaya hak kazandığı takdirde, başvuru yaptığı ilçenin kadrosuna atanacak.

şartları aranıyor.

Şartları taşıyan adaylar önce sözlü sınava tabi tutulacak. Ardından sözlü sınavdan geçerli not alan adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanacak. Yazılı sınav sonuçlarına göre asil ve yedek aday listeleri oluşturulacak.

Tüm aşamalarda başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan adayların işlemleri ise iptal edilecek.

Lise Mezunu Yedi Bin Bekçi Alınacak Başvuru Şartları Nelerdir?  Sözlü sınava girmeye hak kazananların bekçilik yapmaya mani hallerinin olup olmadığı değerlendirilecek. 100 üzerinden 70 puan alan adayların başarılı sayılacağı sözlü sınavının sonuçları, başvurunun kabul edildiği ilçe kaymakamlığının internet adresinden ilan edilecek.
Yazılı sınavda adaylara Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür derslerinden hazırlanan sorular olacak.

Tüm aşamaları Geçenlerin Detaylı güvenlik Soruşturması Yapılacak

Lise Mezunu Yedi Bin Bekçi Alınacak Başvuru Şartları Nelerdir? Aday listesine giren kişilerin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Olumlu olanlara, ilgili kaymakamlık tarafından  tebligat üzerine en yakın tam teşekküllü devlet  hastanelerinden alacakları bekçi olarak görev yapabilir raporunu alacaklar.  Sağlık Kurul Raporlarını ilgili emniyet birimlerine teslim edecek.  Bunlardan, bekçiliğe uygun olan aday olduğu  anlaşılanlar, vali veya kaymakam onayı ile aday memur olarak atanacaklar.  Ataması yapılanlardan, vazgeçenler ile geçerli bir mazereti olmaksızın kanuni süresi içerisinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilecek.  Ataması yapılan aday memurlar arasından kanuni süreler içerisinde göreve başlamayanların yerine yedek listeden yeni adaylar çağrılacak.

Engelli Çocuğu Olan Erken Emekli Olabilir mi

Vergide Temsil Türleri Nelerdir?Temsilcilerin Sorumluluğu Nedir

Esnaf muaflığından Kimler Yararlanabilir Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır

Emekliye Promosyon Alabilme Şartları Kolaylaştı İşte Detaylar

Mükellefin Ölümü Halinde Mirasçılar Ne Yapması gerekir


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.