Vergi ve Güncel Haber Portalı

Memura Ek Zam mı Geliyor? Memurun Kaybı Ne Kadar?

07.04.2017
2
Memura Ek Zam mı Geliyor? Memurun Kaybı Ne Kadar?

Memura Ek Zam mı Geliyor? Memurlar yılda 2 kez zam almaktalar.Bu zamların ilkini ocak ayı içinde,ikincisini ise temmuz ayı içinde almaktadırlar.Bu zamlar haricinde ise enflasyon oranı beklenenin üzerinde çıkarsa, enflasyon farkı kadar ek bir zam almaktadırlar.Enflasyonun 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkması üzerine maaşlardaki erime geçmiş yıllara oranla daha da belirgin hale gelmiştir. Tüm bunlara rağmen memurlar, yine de maaşların yetmediğinden dert yakınmaktadır.Peki memurlara enflasyon zammının haricinde zam verilecek mi?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

2017 Yılının İlk 3 Ayında  Memur Harcamaları Arttı

Memura Ek Zam mı Geliyor? Enflasyonun 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkması üzerine maaşlardaki erimeyi hesaplayan memur konfederasyonları hükümetten ek zam talep etti. KESK, gıda enflasyonunu temel alan hesaplama ile bugüne kadar yaşanan kayıpların maaşlara yansıtılmasını istedi. Türkiye Kamu-Sen, memur maaşlarına altı ay için aylık ortalama 90 lira, emekli maaşlarına 70 lira zam yapılırken dört kişilik bir ailenin aylık harcama tutarının yılın ilk üç ayında 304.68 lira arttığına dikkat çekti. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’ne göre ise, yılın ilk üç ayı içinde memur ve emekli maaşları ailenin zorunlu harcamaları karşısında yüzde 3.31 eridi.

Yoksulluk Sınırı 2 bin 497.11 TL Oldu.Memura Ek Zam İstendi

Memura Ek Zam mı Geliyor? Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 497.11 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5 bin 132.55 lira oldu. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, mutfak enflasyonunun açıklanan enflasyon rakamlarının çok üzerinde olduğunu belirtti. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş da, hükümeti, “memuru enflasyona ezdirmeyiz” sözünü tutmaya, enflasyon kaybının telafisi için acilen ek zam yapmaya çağırdı.

Memur Hükümetten Gelecek Adımı Bekliyor

Memura Ek Zam mı Geliyor? Yoksulluk sınırı ve asgari geçim indirimi dikkate alındığı zaman memur ek bir zam beklentisi içine girmiş durumda. Hükümetten gelebilecek olumlu haberi bekleyen memurlar,bu sayede refah düzeyinin artacağını düşünmekte.Ek bir zam yapılıp yapılmayacağı konusu ise şu an net değildir.Net sonucu önümüzdeki günlerde görebiliriz.

Ölüm Aylığı Alma Koşulları Nelerdir?Ölüm Aylığı İçin Nereye Başvurulur?

İş Arayanlara Müjde Devletten 650 Lira

Bakanlıkta Hareketli Günler.Maliye Bakanlığı Kendi Birimlerini Denetledi

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.