Vergi ve Güncel Haber Portalı

MTV Borcu İçin Son Güne Kalmayın.Hesaplarınıza Bloke Konulabilir.

MTV Borcu İçin Son Güne Kalmayın.Hesaplarınıza Bloke Konulabilir.

MTV Ödemelerinde Son Güne Kalmayın. Daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz motorlu taşıtlar vergisi ödeme süresi yaklaşıyor.Motorlu taşıtlar vergisi(MTV), milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiriyor.Yeni yılın girmesiyle birlikte araç vergileri de zamlanınca araç sahipleri  ödeyeceği vergiyi düşünmeye başladı.Peki hangi araç sahibi ne kadar vergi ödeyecek?Motorlu Taşıtlar Vergisini son ödeme günü ne zaman? Tüm bunları zaman yaklaştıkça tekrar hatırlatalım istedik.Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Yılda Kaç Kez Ödenir?Ne Zaman Ödenir?

MTV Ödemelerinde Son Güne Kalmayın . Motorlu taşıtlar vergisi bilindiği üzere araçlardan alınan bir vergidir.  Hangi araçtan ne kadar vergi alınacağı belirli kriterlere bağlıdır.Bu kriterlere daha önceki yazılarımızda değinmiştik.Bununla birlikte motorlu taşıtlar vergisi altı ayda bir olmak üzere yılda 2 kere alınır.İlk ödeme 31 ocak tarihinde sona erer.Diğer ödeme ise 31 temmuz günü sona erer.

Motorlu Taşıtlar Vergisini Zamanında Ödemezsem Ne Olur?

MTV Ödemelerinde Son Güne Kalmayın . Motorlu Taşıtlar Vergisi dediğimiz gibi altı aylık periyotlar halinde yılda 2 kez ödenir.  Zamanında ödemek tabi ki ödeyen için iyidir.Ancak herhangi bir nedenden dolayı zamanında ödenmeyen vergi daha sonra ödenebilir.Ancak daha sonraki ödemelerde anaparanın üzerine gecikme zammı eklenir.Ayrıca süresinde ödenmeyen vergilere ilerleyen zamanlarda vergi dairesi tarafından takip yapılabilir.Bu durumda kişinin varsa banka hesabına kadar bloke konulabilir.Tüm bu uyarılardan sonra verginizi zamanında ödemenizi tavsiye etmekteyiz.

Araç Vergileri, Hangi Vergi Dairesi Tarafından  Ne zaman tahakkuk eder.

MTV Ödemelerinde Son Güne Kalmayın. Araçlara ait motorlu taşıtlar vergisi, araçların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesi tarafından her yıl Ocak ayının başında yıllık olarak olarak tahakkuk eder. Tahakkuk etmiş bu vergi araç sahibine tebliğ edilmez tahakkuk ettiği gün araç sahibine tebliğ edilmiş sayılır. Vergi Dairesi tarafından sizin aracın vergisini gösteren herhangi bir yazıda gönderilmez.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

MTV Ödemelerinde Son Güne Kalmayın. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi MTV ödemeleri birkaç farklı yol vardır.Bunları tekrar hatırlatalım.

MTV borcunuzu bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz.Bu yöntemde bankaların şubeleri, cep şubeleri veya atm’leri kullanılarak ödeme yapılabilir.

MTV borcunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi olan, www.gib.gov.tr adresinden yine banka kredi kartı kullanılarak ödeyebilirsiniz.Bu yöntemle kredi kartınıza bankaların belirlemiş olduğu taksşt tutarında taksit yapılır.

MTV borcunuzu herhangi bir vergi dairesinin veznesine giderek de yatırabilirsiniz.Burada tekrar hatırlatalım,herhangi bir vergi dairesine gitmek yeterlidir.Çünkü,vergi daireleri veznesi tüm vergi daireleri için tahsilat yapmaya yetkilidir.

2017 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları yazımız için tıklayınız.

Araç vergisi İnternetten ödeme Resimli Anlatım yazımız için tıklayınız

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ali KARABULUT dedi ki:

    Merhaba hocam,
    Benim bir bankaya borcumdan dolayı maaşımda, Şubat 2016’dan bu yana devam eden haciz var. Bu yasadan yararlanmam mümkün müdür? Kolaylıklar diliyorum.

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

      Değerli okurumuz yasa kapsamında olduğunu düşünüyoruz. borcunuzu yapılandırabileceğinizi ve kredi kullanabileceğinizi düşünüyoruz.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.