Vergi ve Güncel Haber Portalı

Muhtasar Beyanname Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Hesaplanır?

Muhtasar Beyanname Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Hesaplanır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte muhtasar beyanname nedir, nasıl yapılır ve nasıl hesaplanır sorularına yanıt vererek fikir edineceğiz. Bildiğimiz gibi vergi usulleri kanunu kapsamında bu alanda ki tüm aşamalar en ince ayrıntısına kadar madde madde işlenmiştir. Şahıs şirketleri ya da kurumsal şirketler, gelir vergileri kapsamında beyannamelerini devlete sunarak bu anlamda vergi tabii oranlarını bulmaları gerekir. Öyle ki devlette bu beyannameler ile şirketleri takip eder. Şimdi diğer alternatif seçenekler ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmek ve fikir edinmenize yardımcı olmak istiyoruz.

Muhtasar Beyanname Nedir?

Muhtasar beyanname, gelir Vergisi Kanununun 84. maddesine göre ise mükellefler tarafından kesilen vergi matrahlarının toplu olarak vergi dairesine bildirme işlemidir.

Her şirket, bahse konu gelirlerini beyanname kapsamında devlete yazılı ve imzalı olarak beyan etmek zorundadır. Eskiden bunu sadece vergi daireleri kapsamında yapabiliyorduk ancak günümüzde e-Beyanname sistemi yardımı ile de internet ortamından bu verileri devlete sunma şansına da sahip oluyoruz. Muhtasar beyanname de net bir şekilde devletin en çok önemsediği ve bir kurum için net vergi tarhı hesaplayabilmek açısından en önemli unsurlardan birisidir.

Muhtasar Beyanname Vermek ile Yükümlü Mükellefler

Günümüzde birçok farklı iş alanı için uygulanan birçok farklı vergi uygulaması söz konusu olduğundan dolayı beyanname işlemleri bu noktada çok büyük önem arz eder. Muhtasar beyanname, her işletme için zorunlu olan unsurlardan birisi değildir. Aşağıdaki işletme modelleri, bu beyanname işlemlerini gerçekleştirmek ile yükümlüdür;

  • Kazanç bakımından zirai ve bilançoya tabi çiftçiler
  • Serbest meslek erbapları
  • Yatırım fonu yönetenler
  • Dernek ve vakıflar
  • İş ortaklıkları
  • Kamu idare ve kuruluşları
  • İktisadi kamu kuruluşları
  • Ticaret şirketleri

Muhtasar Beyanname Ne Zaman Verilir?

Devlete sunulacak olan beyannameler ile alakalı olarak bir zaman yönetimi söz konusudur ve tüm tarihler kesin olarak belirlenmiştir. Muhtasar beyanname ile alakalı olarak özellikle son dönemde tarihler aksatıldığı için bir ihbarname dahi hazırlandı. Bu neden dolayısı ile tarihlere dikkat ederek hareket etmek ayrıca büyük önem arz eder.

  • Üç aylık beyan için beyan süresi ilgili dönemin son ayını takip eden ayın 26.akşamına kadar,
  • Aylık beyan için ise ilgili ayı takip eden ayın 26. Günü akşamına kadar beyan edilip ödenmelidir.

Örneğin Ocak-Şubat-Mart aylarını kapsayan dönem için muhtasar beyanname 26 Nisan akşamına kadar beyan edilip ödenmelidir. Aylık beyanda ise örneğin Ocak dönemine ilişkin aylık muhtasar beyanı 26 Şubat akşamına kadar beyan edilip ödenmelidir.

Muhtasar Beyanname Hesaplama

Muhtasar beyannamelere konu olacak şekilde bir gelir elde ediyorsanız bunu net bir şekilde hesaplamanız mümkün hale gelebiliyor. Muhtasar beyanname, özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde şekil değiştirdi ve kendisini gösterdi. Hesaplama formülü ise aşağıdaki şekilde kendisini gösteriyor;

ÖRNEĞİN: X adında bir şirket var. Bu şirket 11 çalışana sahip ve gerçek kişiden kiralamış olduğu ofisi için aylık olarak 15.000 TL net kira bedeli ödenmektedir.

Brütleştirme Formülü : Net Kira Bedeli / 0,80 (15.000/0,8=18.750)
Stopaj Tutarı : 18.750 x 0,20 = 3.750 TL

Muhtasar Beyannameye Konu Ödemeler

 

Muhtasar Beyanname kodu Ödeme Türü Vergi Oranı
011 Asgari Ücretli %15
012 Diğer Ücretli %15-35
021 Serbest Meslek Sahiplerine Ödemeler (GVK 18.maddeye göre)
031 Yıllara Yaygın İnşaat İşleri %3
032 Yıllara Yaygın İnşaat İşleri (Kurumlara yapılan hakedişlerden) %3
041 Kira Ödemeleri vb. GVK 70.madde kapsamında yapılan ödemeler %20
042 Kooperatiflere Ait Taşınmazların Kiralanması Karşılığı Yapılan
Ödemeler
%20
093 Ticaret Borsalarında Tescil Ettirilerek SatınAlınan Diğer Zirai
Mahsuller İçin Yapılan Ödemele
%3
094 Ticaret Borsalarında Tescil Ettirilmeksizin Satın Alınan Diğer
Zirai Mahsuller İçin Yapılan Ödemeler


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.