Vergi ve Güncel Haber Portalı

Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ?

09.03.2017
50
Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ?

Esnaflar Nefes kredisi sayesinde nefes alabilecek işlerinde rahatlayabilecek. Nefes kredisinin tutarı 50 bin lira iken üç kat arttırılarak 150 bin liraya çıkarıldı. Nefes kredisi şartları ise  yıllık yüzde 9.90 faiz oranı ve 12 ay vade imkanı olacak. Nefes kredisi kullanabilmek ,için ise (TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne üye odalardan ( örneğin eczacılar odası üyeleri gibi) birisine üye olan esnaflara verilecek.

Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ? Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından üye olan  oda ve borsaların katılımıyla başlatılan KOBİ’lere  Nefes Kredisi ile Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 8,5 milyon lira fon oluşturduklarını, üyelerinin finansman ihtiyaçları için  katkı sağladıklarını dile getirdi.

Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ?

Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ?  Nefes Kredisi azami tutarı 3 kat artırılarak 50 bin Liradan,  150 bin Lira`ya çıkartıldı.  Konu hakkında açıklamalarda bulunan Antalya Ticaret Borsası Ali  ÇANDIR, “Sağladığımız bu imkanla, finansmana erişimde sorun yaşayan KOBİ’lerimize ucuz finansmanın önünü açtık. Borsa üyeleri aylık yüzde 0,825, yıllık yüzde 9,90 faiz oranı ve 12 ay vadeyle Denizbank ve Ziraat Bankasına kredi başvurusunda bulunabilecek.  Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 lira ile Hazine Müsteşarlığının talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf ve komisyon talep edilmeyecek”  Sözlerini söyledi.

Nefes Kredisinde Faiz Oranı Yıllık % 9,9 Masraf 250 Lira

Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ? Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),  Kredi Garanti Fonu ve DenizBank arasında yapılan bir protokol ile verilen bir kredi türüdür.  Krediyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ işletmelerine verilmektedir.

Vade 12 ay Olacak

Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ? Nakdi ve Ticari bir kredi olan Nefes Kredisi 12 ay vadeli bir şekilde kullanılabilir. Yıllık sabit faiz oranları ile 250 TL KGF başvuru ücretine sahiptir. Nefes Kredisi en fazla 150 bin TL olarak kullanılabilmektedir. 12 aydan daha uzun süreli kullanılamayan Nefes Kredisi, yıllık %9,9, aylık %0,825 faiz oranına denk gelmektedir.

Kredi Onaylanmaz İse Kredi Masrafı Olarak Alınan 250 Lira Geri İade Edilmeyecek

Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ? 250 TL KGF başvuru masrafı , başvuru tutarı veya kullandırım tutarından bağımsız olarak, başvuru esnasında alınır. Kredinin bankanın kendi politikaları gereği  onaylanmaması durumunda bu tutar Ticari işletme sahibine geri ödenmez.

Kredi Garanti Fonuna Ödenecek Komisyon Binde Beş Olacak ?

Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ?   Kredi onaylandıktan sonra kredinin tahsisi sırasında  toplam kredi tutarının %85’lik kısmı için Kredi Garanti Fonu tarafından garanti verilecektir.  Bu garanti karşılığında Kredi Garanti Fonu’na ödenmek üzere, kredinin gaanti tutarının binde beşi kadar Kredi Garanti Fonu Komisyonu ödenecektir.

Maksimum Tutar 150 Bin Lira Olacak ?

Müjde Esnafa Nefes Kredisi Limiti Arttı Nefes Kredisi Şartları Nelerdir ? Nefes Kredisi’nde KOBİ’lerin kullanabileceği en üst limit 150 bin lira olup,  Limitler  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başvuracak şirketin kayıtlı olduğu oda ve borsalar birliğine göre değişebilecektir.    KOBİ işletmesi bu krediden bir defa faydalanabilir.  Başvurusu reddedilen bir esnaf , şartlarının düzeltmesi halinde yeniden başvuru yapabilir.

Nefes Kredisinden KOBİ Nasıl Yararlanabilir ?

  • İlk Şart Krediye Başvuracak Olanın KOBİ olması gerekir.
  • (TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne üye odalardan birisine üye olmak,
  • Başvuru tarihi itibarıyla en az bir yıldır Ticari  faaliyette bulunuyor  olmak,
  • Eczaneler, Tarım Kredi ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz Büfesi/Bürosu, factoring şirketleri, emlakçılar, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler gibi sektörlerde faaliyet göstermek.

Kira Elde Edenler için 2017 Mükellef Rehberi Yayınlandı Beyanname Doldurma Videosu

2017 Kira beyannamesi İnternetten Kredi Kartıyla Ödeme ( Resimli Anlatım )

2017 Kira beyannamesi Hazır Beyan Sistemi Üzerinden Gönderme ( Resimli Anlatım )

2017 Kira Beyannamesi Nasıl Verilir Hazır Beyan Sistemi Nedir Nasıl Girilir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.