Vergi ve Güncel Haber Portalı

Müjde Trafik Sigorta Primlerine Tavan Ücret Geliyor Fazla Ödeyenlere İade Olacak mı ?

21.03.2017
14
Müjde Trafik  Sigorta Primlerine Tavan Ücret Geliyor Fazla Ödeyenlere İade Olacak mı ?

       Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazinenin şimdiye kadar yapmış olduğu  zorunlu trafik sigortası primlerine yönelik.  Tüm iyi niyetli adımlara rağmen fiyatların düşmemesi üzerine zorunlu trafik sigortalarında  tavan fiyat uygulama  kararı aldıklarını açıkladı.

Müjde Trafik  Sigorta Primlerine Tavan Ücret Geliyor Fazla Ödeyenlere İade Olacak mı ? Sigorta şirketleri ile araç sahiplerinin karşı karşıya gelmesine neden olan prim ücretlerinden sonra düzenlenmesi beklenen zorunlu trafik sigortası fiyatları için son dakika açıklaması Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından geldi.  Zorunlu trafik sigortası primlerinin uygun herkesin ödeyebileceği fiyatlara düşmemesi nedeniyle tavan fiyat uygulanması sistemine geçeceklerini belirtti.

 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Sigorta Sektör fiyatları Makul Fiyatlara Gelecek

Müjde Trafik  Sigorta Primlerine Tavan Ücret Geliyor Fazla Ödeyenlere İade Olacak mı ?   Zorunlu trafik sigortası primlerine ilişkin, AA muhabirine  değerlendirmede bulunan Şimşek,  serbest piyasa koşullarında belirlenen primlerin  hem vatandaşlar hem de sigorta sektörü için makul tutarlarda olmasının önemine  işaret etti.

Müjde Trafik  Sigorta Primlerine Tavan Ücret Geliyor Fazla Ödeyenlere İade Olacak mı ?  Yargı kararları sonucu,  Poliçe tanzimi esnasında teminat kapsamına girmeyen bazı risklerin  kapsama dahil olmasıyla,  son yıllarda trafik kazalarına  ilişkin trafik sigortası sektörü tarafından ödenen maddi ve bedeni tazminat tutarlarının çok arttığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek.  Bunun da Trafik sigorta primlerdeki yükselişi kaçınılmaz hale getirdiğini belirtti.

Müjde Trafik  Sigorta Primlerine Tavan Ücret Geliyor Fazla Ödeyenlere İade Olacak mı ? Hazinenin de sektörü rahatlatmak ve yapısal sorunları çözmek amacıyla gerekli yasal düzenlemeler yaptığını anımsatan Şimşek, yasal düzenlemelerin   ardından primlerin bir miktar düştüğünü ancak yeterli iyileşmenin sağlanamadığını  kaydetti.

Müjde Trafik  Sigorta Primlerine Tavan Ücret Geliyor Fazla Ödeyenlere İade Olacak mı ?  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vatandaşların daha düşük miktarlardan  sigorta primlerinden faydalanması için.  Sigorta şirketlerine ait fiyatların tek bir sistemde görüldüğü bir model  geliştirdiklerini  söyledi.  Buna rağmen vatandaşlardan şikayetlerinin artarak devam ettiğini belirtti.

Tavan Fiyat Uygulamasına Geçeceğiz.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Yaptığımız incelemeler sonucunda, sigorta şirketlerinin riski  yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini.  Bu nedenle de yüksek  riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta  yapmaktan kaçındıklarını tespit ettik.  Bu durumun sigorta fiyatlandırmasına  duyulan güveni zedelediğini düşünüyoruz.  Bu nedenle vatandaşın mağduriyetinin  önlenmesi amacıyla primlerde  tavan fiyat uygulanmasına karar verdik.”  ifadelerini kullandı.

İndirim Tutarı % 30’lara Kadar Çıkacak

Yeni uygulama ile  her bir araç grubu için azami prim tutarlarının  yeniden belirleneceğini bildiren Şimşek, şu tavan fiyat uygulaması ile aşağıdaki sözleri söyledi.

“Tavan fiyat uygulaması ile  mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına  göre indirim, en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde 28, en düşük riskli  araç gruplarında ise yüzde 26 olacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise  mevcut primlere göre ortalama indirim yüzde 40’ı bulacak. Bu şekilde  otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30’luk indirim  sağlanmış olacak.” 

Sözlerinin devamında uygulamanın nisan ayında başlayacağını belirtti

Sigorta Şirketleri arasında Fahiş Fiyat Farkı Bulunuyor.

Zorunlu  Trafik sigortası miktarları ‘sbm.org.tr’ye girip sorgulanabilir.  Fakat her ne kadar sorgulansa da  sigorta şirketlerinin verdiği teklifler arasında büyük uçurum olduğu görülebilir.  Örneğin; ‘34 (İstanbul)’ plakalı bir araca 3363 lira teklif veren sigorta şirketi de var 1027 lira teklif veren de. Yeni sistemle, her basamak için ayrı bir tavan belirlenecek. Örneğin; 4’üncü basamak için 1200 liralık tavan olacak. Fiyatlar bu tavan fiyatı aşamayacak. Yüksek  farklar ortadan kalkacak.

Fazla Alınan Sigorta Primi İade Edilecek

Müjde Trafik  Sigorta Primlerine Tavan Ücret Geliyor Fazla Ödeyenlere İade Olacak mı ? Zorunlu Trafik sigortası  uygulaması ile birlikte tavanın üstünde kalan primlerin de iadesi yapılacak. Örneğin; 5’inci basamakta olup da 5 ay önce 700 liraya sigorta yaptıran ve hiç hasarı olmayan bir sürücü, tavan fiyat 500 lira belirlenmesi halinde 200 liralık farkı alabilecek. İadeden 5 aylık kesinti de yapılacak. Bu kapsamda 83 liralık kesintiden sonra kalan 116 lira geri ödenecek.

İmzalar Atıldı.Maaşlara Yaklaşık Yüzde 12,5 Zam Yapıldı

Resmi Yazı Bankalara Gitti.Bankalara 3. Kez Uyarı Geldi

SGK Bazı Sigorta Primlerini Erteledi Ertelenen Primler Hangileri ?

Emlak Vergisinde Son Gün Ne Zaman? Ne Kadar Emlak Vergisi Ödeyeceksiniz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.