Neden Kredi Çekemiyorum? Kredi Çekmek İçin Ne Yapmalıyım?

Neden Kredi Çekemiyorum? Kredi Çekmek İçin Ne Yapmalıyım?

neden kredi çekemiyorum? Bankalar hemen hemen her gün kredi vermek için yeni kampanyalar düzenlemektedir.  Bu kampanyalar sayesinde nakit ihtiyacı olan kişi bankalara gitmektedir.  Çünkü, günümüzde bankalardan başka nakit ihtiyacını karşılayan kuruluş yoktur.  Önceki gibi yakınlardan para alma devri de artık bitmiş durumda.  Hal böyleyken bankalar da her gelene  kredi vermeyebilir.  Bankalar, kredi vermeden önce bazı araştırma içine girebiliyorlar.  Bu yazımızda da hangi durumlarda bankaların kredi vermeyeceği konusuna ve bu durumda ne yapmanız gerektiğine  değineceğiz.Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Vergi Borcu Olanlara Kredi Verilir Mi?

neden kredi çekemiyorum?  Kredi ile vergi borcu arasında ilişki var mıdır diye bir soru hep sorulur.Peki var mıdır böyle bir ilişki? Bankalar kendi sistemlerinden kişinin mükellefiyet durumunu göremeyebilir.Buna bağlı olarak da vergi borcunun olup olmadığını bilmeyebilir.Kredi çekmek isteyen kişiler bankaya gittiğinde, banka kredi vermeden önce kişiden mükellefiyet belgesi ve borcu yoktur yazısı ister.Kredi çekecek olan, bağlı bulunduğu vergi dairesine giderek bu belgeleri alır ve bakaya götürür.Banka da buna istinaden riskli gördüğü yani yüksek vergi borcu olan kişiye kredi vermeyebilir.Bu tamamen bankanın inisiyatifindedir.

Hangi Durumlarda Kredi Verilmez?

neden kredi çekemiyorum?  Bankalar kredi vermeme konusunda bazen çok hassas olabiliyorlar.Verilen kredinin geri dönmeme olasılığını devamlı düşünen bankalar, kredi vermek için bazı şartlar isteyebilir.Peki nedir bu şartlar?Bunlara değinelim

Gelir Durumu:Bankalar kredi vermek için sizden gelir belgesi isteyebilir.Burada yazı olan miktarla kredi çekilecek miktar karşılaştırılır, eğer geliriniz yeterli değilse size kredi vermez.Yani sizi riskli görür ve kredinin geri ödenmeyeceğini düşünürler.

Bu durumda yapılması gereken gelirinizi yükselterek kredinizi onaylatmak olacaktır.Yani varsa ek geliriniz beyan ederek gelirinizi yükseltmiş olursunuz ve krediniz onaylanır.

Diğer Banka Borçları:

Eğer çekilmiş başka bir bankanın kredisi varsa ve ödenmeye devam ediliyorsa ,banka yeni bir kredi vermeyi riskli görebilir.2 kredinin geri ödenmesinin zor olacağını düşünerek,biraz çekimser davranabilir.

Bu durumda mevcut kredinizi ödemeniz veya yapılandırmanız gerekmektedir.Bunları yaptıktan sonra yeni bir kredi için önünüzde engel kalmayacaktır

Kredi Notu:

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Yukarıda belirtilen kredi notlarına göre bankalara değerlendirme yapabilirler.Bu değerlendirmede kişinin banka geçmişine inilir.Daha önce çektiği kredileri düzenli ödeyip ödemediğine bakılır.En önemlisi kara listede olup olmadığına bakılır.Kara listede olan bir kişiye 5 yıl geçmedikçe kredi verilmez.

Ancak, yakın zamanda çıkacak olan kredi sicil affıyla artık bu engel ortadan kalkmış olacak.Çünkü, kara listede olanların sicili silinecek. kredi çekmek isteyenlerin geçmişi temizlenmiş olacak.Bu yasayla ilgili son gelişmelere de ayrıca yazılarımızda değinmekteyiz.

Son Dakika Sicil Affı içeren Torba Yasa Tasarısı Mecliste Kabul edildi. yazımız için tıklayınız

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? İcra Dosyası E-Devletten Ne Zaman Silinir? yazımız için tıklayınız.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)