Vergi ve Güncel Haber Portalı

2019 Öğrenci Taşımacılığında KDV İadesi

02.08.2019
76
2019 Öğrenci Taşımacılığında KDV İadesi

2019 Öğrenci Taşımacılığında KDV İadesi, 3065 Sayılı KDV Kanunda Kamu kurumları başta olmak üzere bazı hizmet ve mal alımları sırasında yaptıkları ödemelere ait KDV ‘nin belirli bir bölümünü kesme zorunluluğu getirilmiştir. Yürürlükteki vergi mevzuatımıza göre personel taşımacılığı ve ya öğrenci taşıma işi yapanlara taşıma işini yaptığı Kurum/İşyeri tarafından hak ediş ödemesi yapılırken Kanunda belirlenen oranda KDV vergi kesintisi yapar ve kesilen bu vergiyi taşıma işi yapan kişi adına beyanname ile bağlı bulunduğu vergi dairesine bildirir. Servis taşımacılığını yapan kişi daha sonra adına vergi dairesine ödenen KDV tutarlarını vergi dairesinden talep edebilir. İadesini isteyebilir ya da borçlarına mahsup ettirebilir. KDV iadesi  ya da borçlara mahsubu talep edilirken belirli şartların yerine getirilmesi ve gerekli belgeler ile vergi dairesine başvuru yapılması gerekmektedir. 2019 Öğrenci Taşımacılığında KDV İadesi nasıl alınır? Başvurular nereye ve nasıl yapılır? Gerekli belgeler nelerdir? Tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Öğrenci taşımacılığı yapanlara, Kanunda belirtilen kişiler tarafından servis hizmeti nedeniyle yapılacak ödemeler üzerinden Mükelleflerin 3065 sayılı KDV Kanununun (9/1) maddesi kapsamında servis taşımacılığı hizmetlerindeki hak edişlerinin KDV’sinden  5/10 oranında kesinti yapmaları gerekmektedir.

Kesinti yapılan miktarı mükellef bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurarak gerekli şartları yerine getirmesi durumunda mahsuben veya nakden olarak iade alabilir.

2019 İadesi Olan KDV Beyannamesi Verme

2019 İadesi Olan KDV Beyannamesi Verme, Servis ve taşıma işlerinde KDV oranı %8’dir. İhale makamı öğrenci taşıma işlerinde MEB Hak ediş ödemesi sırasında taşıma işini yapan kişiden KDV’nin 5/10’nu keserek vergi dairesine beyanname ile bildirirler.

Kesilen bu KDV’nin iadesini almak isteyen kişilerin KDV iadesini alacağı dönemle ilgili KDV beyannamesinde yer alan “Servis Taşımacılığı Hizmetleri” satırında göstermesi gerekmektedir. Tabi bu işlem mükellefin muhasebecisi aracılığı ile yapılabilmektedir.

2019 İade Vergi Dairelerinden Nasıl Talep Edilir?

2019 İade Vergi Dairelerinden Nasıl Talep Edilir? Muhasebeciniz tarafından KDV beyannamesi verildikten sonra KDV iadesi alabilmek için yapmanız gereken birkaç işlem daha bulunmaktadır. Mükelleflerin kendilerinde veya Muhasebecilerinde bulunan şifre ile sisteme giriş yapmaları, daha sonra sistem üzerinde hazır bulunan standart iade talep dilekçesini doldurarak KDV iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlemleri kendiniz veya birlikte çalıştığınız Muhasebeciniz aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

2019 KDV İadesini Nakden İade Talebi

2019 KDV İadesini Nakden İade Talebinde bulunabilmeniz için, internet ortamında iade talep dilekçesini eksiksiz doldurarak göndermiş olmanız ve gerekli belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir. KDV iadesinin nakit talebi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

 • KDV iadesi için eksiksiz doldurulmuş talep dilekçesi,
 • Tevkifat uygulanan işleme ilişkin satış faturalarının dökümünü gösteren liste
 • Tevkifatlı işlemin gerçekleştiği döneme ilişkin indirilecek KDV listesi
 • Teminatlı olarak iade isteniyorsa teminat mektubu.

2019 KDV İadesini Nakden İade işleminin yapılabilmesi için iade tutarının tamamı kadar teminat vermeniz gerekiyor. İade yapıldıktan sonra teminat çözülmektedir. İşlem teminat verilmeden yapıldıysa bu durumda iade ile ilgili vergi müfettişi tarafından vergi inceleme raporuna istinaden iade işlemi yapılabilmektedir.

5.000TL’yi Aşmayan Mahsuben İade Talebi

Mükellefin öğrenci taşımacılığından kaynaklanan ve 5000TL’yi aşmayan vergi inceleme raporu, KDV alacağınız 5000TL’den az ise bu durumda vergi inceleme raporu, YMM tasdik raporu ve teminat mektubu şartı aranmadan KDV iadesi hemen yapılır. Mükelleflerin İade talebine istinaden vergi dairesi tarafından iade işlemlerine başlanır. “KDV İadesi Kontrol Raporu”nda herhangi bir olumsuzluk olmaması halinde iade işlemi tamamlanır.

KDV iadesi için istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

 • iade talep dilekçesi
 • Tevkifat uygulanan işleme ilişkin satış faturalarının dökümünü gösteren liste
 • Tevkifatlı işlemin gerçekleştiği döneme ilişkin indirilecek KDV listesi

5.000TL’Yi Aşan Mahsuben İade Talebi 

Mükellefin öğrenci taşımacılığından kaynaklanan KDV alacağının 5000TL’yi geçmesi durumunda inceleme raporu gerekmektedir. Talep edilen KDV iade işlemi çıkacak olan raporun sonucuna göre yapılabilmektedir. KDV iadesi kontrol raponunun sonucunda iade işlemine engel teşkil edecek herhangi bir olumsuz durumun olmaması gerekmektedir. KDV iadesi talebi kontrol raporunun sonucunda herhangi bir olumsuzluk olmaması halinde ve 5000 bin TL yi aşan kısım için teminat  verilmesi halinde KDV alacağı mahsuben iade edilebilecektir.

KDV iadesi için istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

 • iade talep dilekçesi,
 • Tevkifatlı işlemin gerçekleştiği döneme ilişkin indirilecek KDV listesi
 • Tevkifat uygulanan işleme ilişkin satış faturalarının dökümünü gösteren liste
 • Teminatlı iade isteniyorsa teminat mektubu.

2019 HİS (Hızlı İade Sistemi) Sertifikası Sahibi Mükelleflere İade

2019 HİS (Hızlı İade Sistemi) Sertifikası sahibi mükelleflerin iade talepleri, tutarına bakılmaksızın, teminat ve VİR aranılmadan yerine getirilir. Bu mükelleflerin nakden iade taleplerinde, ibraz edilen belgelere ilişkin olarak KDVİRA sistemi tarafından yapılan sorgulama neticesinde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmeyen tutarlar raporun tamamlanma sürecini izleyen beş iş günü içinde iade edilir. Olumsuzluk tespit edilen alımlara ilişkin KDV tutarlarının iadesi ise olumsuzlukların giderilmesi veya aranan şartların sağlanması kaydıyla yerine getirilir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. admin dedi ki:

  teşekkürler

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.