Vergi ve Güncel Haber Portalı

Öğrenim Kredisi Nasıl Yapılandırılır? Ödenmez ise Ne Olur?

05.04.2020
8
Öğrenim Kredisi Nasıl Yapılandırılır? Ödenmez ise Ne Olur?

Bu makalemizde bilgi edinmek isteyenler için öğrenim kredisi nasıl yapılandırılır, ödenmez ise ne olur sorusuna yanıt vereceğiz. Türkiye genelinde özellikle devlet destekleri nezdinde öğrencilere sunulan seçenekler ciddi manada kendisini gösteriyor. Öğrenim kredileri, birkaç senelik dilim içerisinde kamu bankaları tarafından sunulan ve ciddi manada ilgi gören seçenekler arasında yer alıyor. Öğrenim kredileri ile alakalı merak ettiğiniz alternatif seçenekler olabilir. Öğrenim kredisi ile alakalı olarak yapılandırmaya yönelik bilgileri sizlere elimizden geldiğince sunma yoluna gideceğiz. Sorularınızı yorum alanlarımızdan bizlere iletin.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisi, devlet bankaları tarafından ve yine devlet izni ile sunulan üniversite öğrencileri için geçimi kolaylaştırmak adına sunulan ödenektir.

Öğrencilerin özellikle üniversite yaşantıları boyunca bu ödeneklere ciddi manada ihtiyaç duyduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Özellikle başarılı öğrencilere sunulan bu kredi ödenekleri, zaman içerisinde devlet tarafından geri alınmak sureti ile kamu bankaları tarafından sunulur. Özellikle öğrenim kredisi veren öncelikli banka öğrenim kredisi olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Tabi ki üniversite hayatınız boyunca aylık olarak hesabınıza maaş olarak yatan bu kredi, öğrenim hayatı sonrasında sizden geri tahsil edilmeye başlanıyor ve bu aylık olarak tahsil ediliyor. Tabi ki geri ödemek için durumu olmayan kişiler için bu makalemizde bilgiler sunacağız.

Öğrenim Kredisi Taksitlendirme

Öğrenim Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu), bu anlamda özellikle sizlere sunulan krediler ile alakalı olarak en yetkili merci olarak dikkatleri çeker. Devlet, özellikle yükseköğretim aşamasında öğrencilerin maddiyatı dert etmemeleri için bu anlamda KYK’yı yetkili kılmıştır. Kredilendirme konusunda verilecek kararlar hususunda da yine KYK en yetkili merci olarak dikkatleri çeker.

Öğrenim kredisi yapılandırma ya da diğer adı ile taksitlendirme hususunda belirli hususların ön plana çıkması gerekir. Bu hususlar gerçekleşti ise her ne olursa olsun sorunsuz bir şekilde krediniz taksitlendirilir. Peki kimler öğrenim kredisi yapılandırabilir? Bu anlamda belirlenmiş genel şartlar aşağıdaki şekilde kendisini gösteriyor;

  • KYK borcu, okulun bitişinden iki sene sonra ödenmeye başlanmak zorundadır. Bu süreçten sonra hala İŞSİZ olanlar, borcu yapılandırma talebinde bulunabilir.
  • Tam teşeküllü sağlık kurulundan “HAYATINI ÇALIŞARAK KAZANAMAZ” belgesi alanlar borcu yapılandırabilir.
  • Borç ödemesinde aksatma yapmamış olan kişiler, KYK kredi borçlarını yapılandırabilirler.

Bu şartlara uymuyor iseniz yasal süreçler yine ilgili yasada geçtiği şekli ile kendisini gösterir ve bu neden dolayısı ile dikkat etmek çok önemlidir. KYK kredi borçlarının takibi yine e-Devlet sistemi üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. KYK öğrenim kredisi yapılandırma için nasıl taksitlendirme yapılır?

  • Bunun için öncelikle borçlarınıza zamanında başlamanız ya da işsiz olmanız gerekir.
  • Yapılandırma ile ilgili talebinizi KYK merkezleri ya da Gelir İdaresi Başkanlığı vergi dairelerine gerekli belgeler ile iletirsiniz.
  • Devlet nezdinde onaylanması durumunda KYK borçlarınız taksitlendirilir.

KYK Öğrenim kredisi Ödenmez ise Ne Olur?

Çok önemli bir hususa değineceğiz. KYK kredi borcunuz da yine devlete olan bir borç olarak dikkatleri çeker. Üniversite bittikten sonra azami 2 sene sonra ödemelere başlamış olmanız gerekir. KYK öğrenim kredisi ödeme planı e-Devlet üzerinden sorgulama sureti ile sorunsuz şekilde listelenebilir.

KYK öğrenim kredinizi işiniz ve geliriniz olmasına rağmen ödemediniz. Krediniz için bir senelik bir bekleme süresi kendisini gösterir ve ardından borç KYK’dan Gelir İdaresi Başkanlığı’na devredilir. Bu dakikadan itibaren borcun genel durumunu vergi daireleri takip eder. Gerekli yasal süre kapsamında borcu ödemeye başlamamanız durumunda tarafınızda ihtarname gönderilir.

Bu ihtarnameye rağmen KYK öğrenim kredinizi ödememeniz durumunda e-Haciz uygulaması başta olmak üzere yasal hükümlere dayanarak haciz uygulaması yapılır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.