Vergi ve Güncel Haber Portalı

Öğrenim Kredisi Yapılandırmasını da İçeren Vergi ve SGK Borç Yapılandırması Resmi Gazete de Yayınlandı Başvurular Ne Zaman Başlayacak ?

29.05.2017
48

 Öğrenim ve Katkı kredilerine de yapılandırma hakkı getiren 7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 27 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı. Başvurular Ne Zaman Başlayacak ?  Kaç taksit olacak internet üzerinden başvuru olacak mı ?

 Yeni Vergi Ve SGK Yapılandırması içinde Hangi Borçlar Yasa Kapsamında Taksitlendirilecek ?

Yeni yasa kapsamında Taksitlendirilecek borçlar;

 • Vergi Borçları:

Öğrenim Kredisi Yapılandırmasını da İçeren Vergi ve SGK Borç Yapılandırması Resmi Gazete de Yayınlandı Başvurular Ne Zaman Başlayacak ? 6736 Sayılı yapılandırmadan yararlanmayanların 31 Mart 2017 tarihine kadar olan vergi borçları,vergi cezaları, gecikme zamları ve gecikme faizleri kapsama giriyor. Yasa kapsamına bazı idari para cezaları girmiyor. Yapılandırmada vergi usulszlük ve özel usulsüzlük cezaları yarıya iniyor. Vergi ziyaı cezaları ise siliniyor.  Silinmesi için

 • SGK Borçları

Öğrenim Kredisi Yapılandırmasını da İçeren Vergi ve SGK Borç Yapılandırması Resmi Gazete de Yayınlandı Başvurular Ne Zaman Başlayacak ?   2017 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları. 2017 Yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları. 2016 Yılı Şubat ayı ve önceki aylara ilişkin sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.  2017 Yılı Mart ayı sonuna kadar bitirilmiş olan özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.  2017 yılı Mart ayı sonuna kadar işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları yasa kapsamında yapılandırılacak.

 • İl Özel İdarelerinin Borçları

Öğrenim Kredisi Yapılandırmasını da İçeren Vergi ve SGK Borç Yapılandırması Resmi Gazete de Yayınlandı Başvurular Ne Zaman Başlayacak ?  İl özel idarelerinin, 6183 sayılı Kanun kapsamında takip edilen ve vadesi 31/3/2017 tarihinden (bu tarih dâhil) önce olduğu hâlde bu Kanunun yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş bulunan asli ve fer’i amme alacaklarından (idari para cezaları ve 3213 sayılı Kanuna istinaden alınan özel idare payı hariç).

 • Belediye Borçları

Öğrenim Kredisi Yapılandırmasını da İçeren Vergi ve SGK Borç Yapılandırması Resmi Gazete de Yayınlandı Başvurular Ne Zaman Başlayacak ? 213 sayılı Kanun kapsamına giren ve 31/3/2017 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları Yasa kapsamında taksitlendirilebilecek.

Bu sayılan haricinde bir çok kuruma ait bir çok borçlarda yasa kapsamında taksitlendirilibilecek.

 • Öğrenim ve Katkı Kredisi Borçları

 Öğrenim Kredisi Yapılandırmasını da İçeren Vergi ve SGK Borç Yapılandırması Resmi Gazete de Yayınlandı Başvurular Ne Zaman Başlayacak ? 31/03/2017 Tarihine kadar birikmiş olan ve ödemesi vergi dairelerine aktarılan Kredi Yurtlar Kurumuna ait olan öğrenim ve katkı kredisi borçları yasa kapsamında taksitlendirilebilecek.

Taksitlendirme için Hangi Kurumlara Başvurulacak ?

 

Yasa kapsamında taksitlendirme yapabilmek için borcun bulunduğu ve takip işlemlerinin yapıldığı kuruma başvurulması gerekir.

Yapılandırmaya İnternet Üzerinden Başvuru Yapılacak mı ?

Vergi dairelerine ve Sosyal Güvenlik Kurumlarına olan borçlar için internet üzerinden başvuru yapılabilecek. Diğer kurumlar için ise kurumlar internet üzerinden başvuru alt yapısını yapabilirlerse başvuru yapılabilecek.

Yapılandırma Kaç Taksit Olacak Taksit Seçenekleri Var mı ?

Öğrenim Kredisi Yapılandırmasını da İçeren Vergi ve SGK Borç Yapılandırması Resmi Gazete de Yayınlandı Başvurular Ne Zaman Başlayacak ? Yapılandırma yapanlara Peşin ödeme, altı taksit, dokuz taksit, oniki taksit ve onsekiz taksit seçenekleri sunulacak. İsteyen ödeme gücüne göre taksit seçeneğini belirleyebilecek. Peşin ödeme yapanlara ödeyecekleri YI-ÜFE’nin % 50 si indirilerek ödemesi sağlanacak.

Başvurular Ne Zaman Başlayacak ?

Öğrenim Kredisi Yapılandırmasını da İçeren Vergi ve SGK Borç Yapılandırması Resmi Gazete de Yayınlandı Başvurular Ne Zaman Başlayacak ? Başvurular Kanuna göre yasa resmi gazetede yayınlanınca başlayacağını belirtiyor. Ancak kurumların alt yapı çalışması yapması gerektiğinden başvuruların haziranın ilk haftasında olacağını tahmin ediyoruz.

Yeni Yapılandırma İlk Taksit Ödemesi Ne Zaman Olacak ?

Öğrenim Kredisi Yapılandırmasını da İçeren Vergi ve SGK Borç Yapılandırması Resmi Gazete de Yayınlandı Başvurular Ne Zaman Başlayacak ? Kanundan faydalananlar ilk taksit ödemesi kurumlara göre farklılık göstermektedir. Vergi dairelerinde yapılandırma yapanlar ilk taksit veya peşin ödeme tarihi 31 Temmuz 2017 tarihi olacak. Sosyal Güvenlik Kurumlarında yapılandırma yapanlar ise ilk taksit ve peşin ödeme tarihleri 31 Ağustos 2017 tarihi olacak.

 6736 Vergi SGK Affı Ertelenen Taksitler Kredi Kartı İle Nasıl Ödenir ?

Vergi Yapılandırması meclisten Geçti Hangi Borçlar Siliniyor Başvuru Ne Zaman ?

 

Hurda Araç Yasası Meclisten Geçti.Şimdi Ne Yapılması Gerekiyor?

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Osman dedi ki:

  Merhaba hocam 1 sorum olucaktı benım ogrenım kredısı borcum var yapılandırma yaptım 31 mayısta odemem gerekıyor ama odeyemıyecegım 2 taksıt odenmesı gerekıyor durumum olmadıgı ıcın malasef odeyemıyecegım sımdı bu resmı gazetede yayınlanan ögrenım kredısı yapılandırması benı kapsayacakmı taksıtlendırırsem basvurular baslayınca 31 temmuz daki bnm borcumda suan maliye’de detaylı bılgı verırsenız sevınırım

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz maalsef 6736 yapılandırmada yararlandığınız borçlar kapsam dışı

 2. Yusuf dedi ki:

  Merhaba Hocam..Daha önce yapılandırdığım borcum vardı ama ödeme yapmadığım için şuan hesabım bloke olmus durumda.Öğrenim kredisi Ana borcum 2.500tl faiziyle suan 7bin tl yi geçiyor.Şuan ki yasadan yararlanabilirmiyim.Yardım ederseniz çok sevinirim.Daha önceki yapılandırmamız 2 sene falan olmustu galiba

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz 6736 sayılı kanun kapsamında yapılandırdıysanız yararlanamzsınız. diğer yapılandırmanız aktifse(ödeme yapabiliyorsanız yine yararlanamazsınız. Yapılandırmanız borzulduysa yine yararlanabilirsiniz

 3. fırat dedi ki:

  iyi günler.
  benim öğrenim kredisi borcum bulunmakta. vergi dairesine düştü fakat ben taksitlerimi vergi dairesi üzerinden herhangi bir yapılandırma yapmadan ödüyordum.şuan ödemediğim 2 ay var ve üzerinde de 15 tl gibi bir faiz var. Son kanun kapsamında yapılandırma yapıp 18 taksite bölersem ne gibi bir faiz öderim acaba 2 ayda bir taksit ödemek bana biraz makul geldi daha uygun olur.şuan borcum 4.000 tl

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   yasadan sadece iki taksti için faydalanabilirsiniz istesenizde diğerleri için faydalanamazsınız kapsamda değil

 4. Betül dedi ki:

  Önlisansta kredi aldım sonra dgs ile lisansa geçtim ama lisansta ödeme almadım. Önlisans kredisinin yapılandırması gelmiş ancak hala öğrenciyim. Ne yapmalıyım?

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.