Vergi ve Güncel Haber Portalı

Önemli Açıklama.Beyaz Eşya ve Mobilyalarda Vergi İndirimi Uzayacak Mı?

21.03.2017
31
Önemli Açıklama.Beyaz Eşya ve Mobilyalarda Vergi İndirimi Uzayacak Mı?

Beyaz Eşya ve Mobilyalarda Vergi İndirimi Uzayacak Mı? 3 Şubat 2017 tarihininde,  29968 Sayılı Resmi Gazete de  yayınlanan 2017/9759 Karar Sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre, ÖTV kanununa bağlı (IV) sayılı listede yer alan ve klima çeşitleri , buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları,  termosifonlar, çamaşır makineleri ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve presleri ile elektrik süpürgesi ve diğer   elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV Miktarları 30 Nisana Kadar sıfır oranında uygulanacağı belirtilmişti.Resmi Gazetede yayınlanan aynı karara göre ,ahşap ve plastik mobilya grubu ürünlerine , koltuk, kanepe ve büroda kullanılan  mobilyalara uygulanan KDV oranı da 30 Nisan 2017  tarihine kadar yüzde 18’den % 8  olarak değiştirilmişti.Bu tarihinin bitimine yaklaşık 1 ay kala, süre uzatılır mı sorusu sorulmaya başlandı.Peki süre uzatımı olacak mı?Maliye Bakanı Naci AĞBAL bu konu hakkında ne söyledi?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bakandan Süre Uzatımı Sinyali

Beyaz Eşya ve Mobilyalarda Vergi İndirimi Uzayacak Mı?  Maliye Bakanı Naci  AĞBAL,Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’ni ziyaretinde gündeme dair konularda açıklama yaptı. AĞBAL,beyaz eşya ve mobilyalardaki vergi indirimi hakkında da konuşarak, 1 Nisan 2017’de bitecek olan vergi indiriminin uzatılabileceğini söyledi. AĞBAL, konu hakkında şunları söyledi:“Bu iki sektör ekonomide dinamo sektör. Birçok sektörle ilgili. Bu yüzden gerek mobilyada gerekse beyaz eşyada nisan ayının sonunda bu düzenleme süresi dolacak. Ama bakacağız, durumu değerlendireceğiz. Şimdi müthiş olumlu bir atmosfer var. En son gelen rakamlar beyaz eşya satışları geçen seneki 2016-2017 şubat aylarına göre satışlar yüzde 30’un üzerinde artmış. Ben aynı oranın mobilya sektöründe de olduğunu görüyorum. Dolayısıyla bu piyasada bir hareketlenme getirdi. Alışverişe bir canlılık getirdi. Bunu da dikkate alacağız. Yeter ki esnafımızın yüzü gülsün. Alışveriş olsun bereket olsun. Ekonomide çarklar dönsün” dedi.

Vergi İndirimi Hangi Ürünlerde Ne Kadar?

Beyaz Eşya ve Mobilyalarda Vergi İndirimi Uzayacak Mı? Mevcut durumda, 30 Nisan 2017 tarihine kadar, aşağıda yazılı beyaz eşya  ürünlerde alınması gereken yüzde 6,7 oranındaki ÖTV alınmayacak.Yani bu ürünlerde ÖTV oranı 0 olacak.

 1. Klima
 2. Her Türlü Buzdolapları, Derin Dondurucular, Diğer Dondurucu ve Soğutucu cihazlar
 3.  Gazla Çalışan anında su ısıtıcılar,  Katı yakıtlı termosifonlar  ve diğer su ısıtıcılar
 4.  Her Türlü Çamaşır Kurutma Makineleri
 5. Bulaşık Yıkama Makineleri
 6. 10 Kg Kadar Çamaşır Makineleri
 7.  Vakumlu Elektrik Süpürgesi
 8. Ev işlerinde kullanılmaya mahsus kendinden elektrik motorlu elektro-mekanik cihazlar
 9. Elektrikli anında veya depolu su ısıtıcılar ve daldırma tipi ısıtıcılar; herhangi bir mahallin veya toprak ve benzeri yerlerin ısıtılmasına mahsus elektrikli cihazlar; berber işleri için elektrotermik cihazlar.  (örneğin; saç kurutma makineleri, saç kıvırma cihazları, saç kıvırma maşalarını ısıtma cihazları) ve el kurutma makinaları; elektrikli ütüler; Ev işlerinde kullanılan diğer elektro termik cihazlar; elektrikli ısıtıcı rezistanslar.

Bunun haricinde yine aşağıda belirtilen mobilya ürünlerinde,30 Nisan 2017 tarihine kadar, alınması gereken yüzde 18 oranındaki KDV yerine yüzde 8 KDV alınacaktır.

 • Ahşap koltuk ve sandalyeler
 • Adi metallerden koltuk ve sandalyeler
 • Diğer maddelerden koltuk ve sandalyeler
 • Yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar
 • Bambu veya hint kamışından ve Diğer Malzemelerden Yapılan Mobilyalar
 • Ahşap iskeletli oturmaya mahsus diğer mobilyalar
 • Metal iskeletli oturmaya mahsus diğer mobilyalar
 • Oturmaya mahsus diğer mobilyalar
 • Yukarıda Sayılan Mobilyaların Aksam ve Parçaları
 • Dişçilik veya berber koltukları veya benzeri koltuklar, bunların aksam ve Parçaları
 • Mutfaklarda kullanılan türden ahşap mobilyalar
 • Yatak odalarında kullanılan türden ahşap mobilyalar

Evleneceklere Müjde Beyaz EşyaLarda ve Mobilyalarda 30 Nisan’a Kadar Vergi İndirimi Ne Kadar Olacak ?

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.