ÖTV Artışının 2. Ele Etkisi Ne Olur?

ÖTV Artışının 2. Ele Etkisi Ne Olur?
2017 YILI ÖTV ZAMMININ 2. ELE PİYASAYA ETKİSİ
                            2017 YILI ÖTV ZAMMININ 2. ELE PİYASAYA ETKİSİ

Yeni araç alacak olan kişilerin hiç hoşuna gitmeyecek bir haber geldi geçen günlerde.Bakanlar Kurulu Kararıyla binek otomobillere uygulanan vergi oranlarında değişikliğe gidildi.Yani kısaca ÖTV oranlarını artıran kanun maddesiyle yeni araçların fiyatlarında gözle görülür bir artış olacak.Bu artış belki aralık ayında fiyatlara yansımayacak ama 2017 yılından itibaren yeni fiyatlara karşı herkesin hazırlıklı olması gerekiyor.Peki bu artış sadece sıfır araçlarda mı geçerli olacak?Cevabı hayır. Çünkü mantıklı düşünüldüğünde sıfır araçlara uygulanan bir atış yeni araç alımındaki talebi düşüreceği için 2. el araca talep artışı olacak ve bu da 2. el araçların fiyatlarını yükseltecektir.

2. el araçlarda talep yoğunluğu

indirYetkililer ötv oranlarındaki artışın henüz fiyatlara yansımadığını belirterek 2. el araç alacakların bugünlerde acele etmesi gerektiğini vurguluyor.Buradan aralık ayının sonuna kadar alımların normal seviyelerde yapılacağı sonucuna varabiliriz.Aslında ötv oranlarında değişiklikten sonra yapılan istatistiklerde alımların çoğaldığı ve talep artışının hızlı bir şekilde devam ettiği görülüyor.

2. el araçlar ne kadar artar?

2017 yılı başından itibaren sadece ötv zammından kaynaklı bir artış olmayacaktır.Bu zammın üstüne her sene konulan yüzde 10’luk ekstra zammı da eklersek 2. el araçlarda yaklaşık 1000 TL ve 2000 TL arasında artış gerçekleşecektir.Tabi bu artış rakamları motor hacmine göre değişmekte olup,1600 cc ve üzeri araçlarda daha fazla artış olacaktır.

en çok hangi araçlara talep var?

2. el araçlarda alıcılar ince eleyip sık dokuyorlar.Aslında haksız da değiller.Çünkü gerek araçlardaki şişirilmiş fiyatlar gerekse hasarlı araçların piyasada fazlaca oluşu insanları bunu sevk ediyor.Alıcılar genel olarak 1600 cc ve altındaki araçları tercih ediyorlar.Fiyat olarak ise 30 bin ile 50 bin arasındaki araçlar tercih sebebi.Ayrıca az yakan araçlar dışında kilometresi düşük dizel araçlar da piyasada en çok rağbet gören araçlardır.

Bu genel açıklamalarla araç alacakların elini çabuk tutup bir an önce araç almaları için çok nedenleri olduğunu sizlere anlatmaya çalıştık.Tabl alım gücünü de göz önünde bulundurmanın hatırlatmasını da yapmak isteriz.Konuyla ilgili sorularınız için tıklayabilirsiniz

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)