Engelliler de İthal Araç Alımı Nasıl Olur?

Engelliler de İthal Araç Alımı Nasıl Olur?

Engellilerin Yaşama imkanlarının  iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için anayasamızda güvence altına alınmıştır. Anayasamızın 61 inci maddesinde, Devletin engellilerin korunmasını ve toplum hayatına uyum sağlayıcı tedbirleri alacağı ve bu amaçlarla gerekli kurum ve tesisleri kuracağı veya kurulmasını sağlayacağı hüküm altına alınmıştır. Engelli vatandaşların, içinde bulunduğu zor yaşam koşulların giderilmesine katkıda bulunmak ve engelliler ile engelli olmayanlar arasında ki rekabet eşitsizliğini gidermek amacıyla vergi kanunlarında Engellilere avantaj….sağlanmıştır.  Vergi kanunlarında yapılan düzenlemelerle engelleri nedeniyle bir çok zorluk çeken engellilerin.  maddi yönden kazanımlar sağlamıştır. Yine engellilerin sosyal ve ekonomik hayata sorunsuz şekilde katılımlarını ve kolayca uyumlarının sağlanması amaçlanmıştır.

Araç Alımlarında Engellilere Avantajlar

Engellilerle ilgili olarak vergi kanunlarında yapılan düzenlemelerden birisi de araç alımlarında vergisel açıdan sağlanan bir kısım muafiyet ve istisnalardır. Vergi kanunlarında ve Gümrük Kanunlarında yapılan düzenlemeler yapılmıştır. Yurt içinden satın alma veya yurt dışından ithal edilmek suretiyle engelliler tarafından edinilen motorlu taşıtlar için bazı şartlarla vergi avantajları sağlanmıştır.

Engellilere,  Özel Tertibatlı Engelli Aracı İthalinde Sağlanan Avantajlar

Kayıt ve model yılı dahil üç yıldan eski olmamak kaydıyla;

Yurtdışı özürlü aracı ithali
Gümrüksüz engelli aracı ithali
 •   Engelli kişi tarafından kullanılabilmesi için  imal edilmiş  engelli kişilerin hareket ettirebilmesi için tertibatı bulunan ve bu kişiler tarafından ithal edilecek olan, motosiklet ve motor silindir hacmi 1600 cc.’ye kadar olan otomobiller ile.
 • El ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitirmiş olmaları nedeniyle bizzat engelli kişi tarafından kullanılamayan, kişinin araca binip inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunan, engelli kişinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya sözleşme ile bağlı olarak çalıştıracak Şoför tarafından kullanılacak araçlardan motor silindir hacmi 2500 cc.ye kadar olan  minibüsle.
 • Portatif koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil altı ila dokuz oturma yeri olan,  engelli kişinin rahatça taşınabilmesine imkan verecek yüksekliğe sahip  motorlu kara araçları.  Gümrük Vergisi Ödemezler.

Bu araçların üzerinde bulunan aksesuarlarda gümrük vergilerinden muaftır.

 Engelliler İçin Özel Tertibatlı Araç İthalinde Aranan Belgeler

 • Engellilere  Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşları tarafından verilmiş sağlık raporunun aslı
 • Aracı kendisi kullanacak engelli kişi için, (H) sınıfı sürücü belgesi.
 • Yurt dışında ikamet eden engelliler için; Yurda kesin dönüşünü gösteren Konsoloslukça onaylı belge. Yurda kesin dönüşünden önce satın alınan taşıtın sahibinin kendisinin olduğunu gösterir belge. Yurtdışı giriş-çıkış kayıtlarını gösterir pasaport vb. doküman. Bağış ise bağışlayana ait olduğunu gösterir belge ile noter veya konsoloslukça düzenlenmiş bağış belgesinin aslı,
 • proforma fatura ve ithal sırasında fatura aslı, veya satış sözleşmesi.
 • Nüfus cüzdan örneği ve vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Kendisinin veya Belirtilen kişinin kullacağına dair taahhütname;
özürlü aracı vergisiz ithali
engelli araçları gümrüksüz ithal etme

İthal Edilen Özel Tertibatlı Engelli Araçların Devir ve Satışı

Engelli kişiler; mülkiyetlerinde Gümrük Vergisi ödemeden ithal edilmiş özel tertibatlı otomobil, minibüs ve motosiklet fiilen ithal edildiği tarihten itibaren 5 (beş) yıl geçmedikçe, bu taşıtları satamaz ve yeniden aynı şekilde muafiyet kapsamında otomobil, minibüs ve motosiklet ithal edemezler.  Fiili ithal tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra Gümrük Vergilerinin tahsili koşuluyla; fiili ithal tarihinden itibaren 10 yıl geçtikten sonra ise Gümrük Vergileri ödenmeksizin söz konusu taşıtların muafiyet hakkı bulunmayan kişilere satış veya devrini yapabilir.

Engellilerin Gelir Vergisi İndirimi hakkında bilgi almak için, bu konuyla ilgili daha önceki yazımıza tıklayınız.21 Yorum "Engelliler de İthal Araç Alımı Nasıl Olur?"

 1. İdris y   8 Temmuz 2017 at 22:18

  Merhabalar Benim %43raporum var sol kolumdan bundan faydalanırmıyım

  Cevapla
 2. İdris y   8 Temmuz 2017 at 22:29

  Merhabalar benim %43 raporum var sol kolumdan h sınıfı ehliyetimi var sıfır araçtan yararlanırmıyım yararlanıyorsam örnegin 70 bin t araçtan nekadara alırım saygılarımla

  Cevapla
 3. tayfur   29 Temmuz 2017 at 13:54

  merhaba babam %94 engelli ve otomobil almak istiyor. yurtdışından ithal edilcek araçlarda 1600cc mi olması gerekli ve araç yaşı kaç yıl olması gerekiyor. birde aracın tertibatlımı olması gerekiyor ithal araç alımı için. tertibatsız araç ithal edemezmiyiz. teşekkürler

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   29 Temmuz 2017 at 14:24

   dilerseniz aracı almak istediğiniz bayi ile görüşebilirsiniz.

   Cevapla
 4. idris   4 Ağustos 2017 at 23:14

  Merhaba % 90 raporu olan hastam var arac aliminda odeme nasil gerceklesiyor taksitli odememi yapmamiz lazim yoksa direk butun parayi odememizmi lazim yardimci olursaniz sevnirim

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   5 Ağustos 2017 at 00:37

   bu konuda aracı alacağınız bayi ile görüşürseniz ödemede size yardımcı olacaklardır.

   Cevapla
 5. Ahmet kuzu   25 Eylül 2017 at 20:14

  Yüzde 90 görme engelli raporum var yurt dişindan kaç yaşina kadar arac alabilirim? Lüks araç alırsam engelli maaşım kesilirmi

  Cevapla
 6. Uğur   28 Eylül 2017 at 10:07

  %50 raporum var 3 yasindayken beynime Bir Milim kala patmis arac alabilirmiyim

  Cevapla
 7. Murat Yurtçiçek   26 Ekim 2017 at 15:40

  Selam…Ben yüzde 65 yürüme engeli olan bir vatandaşım.ÖTV ve KDV muafiyetinden yararlanabilirmiyim.

  Cevapla
 8. Sinan   10 Kasım 2017 at 13:35

  Yüzde 46 raporum var b sınıfı ehliyet aldım ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim teşekkür ederim

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   10 Kasım 2017 at 22:02

   bazı şartları taşımak şartıyla yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 9. Sinan   4 Aralık 2017 at 05:19

  Babamın %92 raporu var yurt dışından 3 yaşını doldurmamış binek araç alma şansımız var mı acaba transportar vito değilde passat focus gibi yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 10. Halil ARIN   4 Aralık 2017 at 17:16

  SEVGİLİ KARDEŞİM,BEN KAPAK HASTALIGI1 HİPERTANSİYON CLAS I 19 PUAN ,HT GUT KBY KKY KRO KRONİK BÖBREK(DİYALİZ GEREKMİYEN) DİGER BÖBREKTE ÜST ÜRİNER SİSTEM HASTALIGI 55PUAN FELÇ LOMBER DİSK HENRİSİ YAŞ ORANI 10 PUAN TOPLAM 84 PUAN FAKAT ENGEL ORANI 68 HAYAT BOYUNCA (SÜREKLİ) RAPOR VERİLDİ.BU ŞARTLARDA BEN NE KAZANDIM.ESKİ ARACIMIN VERGİLERİ EV VERGİLERİNDE UYGULAMA NASIL.CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM.SELAMLAR.

  Cevapla
 11. Barış   14 Aralık 2017 at 18:43

  Motor Sınırı yeni yasayla kaldırılmış detay verebilir misiniz? Siz yazınızda max 1.600 cc araç alabilir demişsiniz? Netleştirebilir misiniz?

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   14 Aralık 2017 at 21:59

   ÖTv dahil fiyatı 200 bin tl ye kadar araç alabilirsiniz

   Cevapla
 12. rabia   15 Nisan 2018 at 12:57

  merhaba öz abimin yüzde 50 raporu var dowm sendromu kendısı biz sıfır araçı inidirimli olarak alabilirmiyiz ?

  Cevapla
 13. rahime tepeli   7 Aralık 2018 at 00:01

  merhaba ben yüzde 59 engelliyim bu araç imkanından faydalana bilirmiyim araç kullanmayı bilmiyorum oglum var ehlitli

  Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)