Vergi ve Güncel Haber Portalı

Prim Borcu Olan Nasıl Emekli Olur? Bağkur’a Prim Borcu Olana Kredi İmkanı

07.08.2017
26
Prim Borcu Olan Nasıl Emekli Olur? Bağkur’a Prim Borcu Olana Kredi İmkanı

Emekli Olmak Herkesin Hayalidir

Prim Borcu Olan Nasıl Emekli Olur? Emekli olmak herkesin hakkıdır. Çalışan herkesin ilerisi için düşündüğü tek şey belki de emekliliktir.Emekli olduktan sonra neler yapılacağı,emekli maaşıyla nasıl geçinileceği devamlı düşünülen bir konudur. Bazıları ise emekli olmayı hiç düşünmeden bugünü yaşamak ister. Çünkü,emekli olamanın şartlarını yerine gitiremeyeceği düşüncesi hakimdir. Emekli olmak için gerekli olan yaş şartını yerine gitirebilir miyim , sigortalılık süresini tamamlar mıyım diye şimdiden kara kara düşünen insanlar var. Ayrıca prim borcunu ödeyebilir miyim diye düşünen bağkurlu vatandaşlarımız da yok değil. Peki yaş ve sigortalılık süresini tamamlayan birisinin  prim borcunu ödeyip emekli olması  için imkan var mı? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Prim Borcunu Ödemek İçin Düşük Faizli Kredi Kullanılarak Emekli Olunabilir Mi?

Prim Borcu Olan Nasıl Emekli Olur? Yaş ve sigortalılık süresini doldurmuş ama prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur’lulara önemli bir imkan geliyor.Buna göre  Bağ-Kur’lulara emekli olmaları için düşük faizli kredi verilebilecek.Düşük faizli krediyi kulanan Bağ- Kur’lular krediyle borcu kapatıp, bağlanacak emekli maaşıyla geri ödemesini yapacak.Yani emekli olacak kişi, alacağı maaşın bir kısmını  krediye verecek, bir kısmıyla ise belli bir süre geçinecek.Kredi borcu bittikten sonra ise maaşını tam olarak almaya devam edecek.Kesinti olmayacak.

Ziraat Bankası İle Protokol İmzalandı

Prim Borcu Olan Nasıl Emekli Olur? Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle, yapılandırma kapsamındaki Bağ-Kur’lulara, borçlarını ödeyip emekli olabilmeleri için herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanma imkanı sağlandığını kaydetti.Palandöken Şunları söyledi:“Bu protokolle hem yaşını, sigortalılık süresini doldurmuş ancak borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmiş olacak hem de devlet alacağını tahsil edecek. Şu an emekliliği gelmiş 90 bini aşkın prim borçlusu Bağ-Kur’lu var. Emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi verilmesi, Bağ-Kur’lular için bulunmaz bir fırsat. Bu fırsat değerlendirilmeli.”dedi.

Son Gün 31 Ağustos 2017

Prim Borcu Olan Nasıl Emekli Olur? TESK Başkanı Palandöken, bu imkandan yararlanmak isteyen kişiler için son tarihin ne zaman olduğunu söyledi.Sözlerine devam eden PALANDÖKEN: “Mali açıdan yeterli imkana sahip bulunmayanlar için verilen bu kredi bir şanstır. Vatandaşlarımız 31 Ağustos 2017’ye kadar bu imkandan bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne ve Ziraat Bankası şubelerine giderek faydalanabilir.”dedi.

Vergi Dairelerinde Kredi Kartıyla Ödeme Yapılır Mı?Vergi Dairelerinde Pos Cihazı Geçer Mi?

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Kazım KAYMAZ dedi ki:

  Eşim yaş ve süresi tam,prim borcunu hesaplatmak için SGK.ya verdim.Bu arada ziraat bankasına konuyu sormak içim gittim.Memure bu kredi Askerlik ve Doğum borçlanması
  olanlar için.Siz yinede evrakınıı alınca gelin bakalım dedi.Bu hep yapılıyor.2009’dada
  borcumuzu hesaplatıp,Halk Bank2a gittik.Bu borcun bir kısmına biz kredi veririz.sizda
  kalan kısmı öderseniz emekli olursunuz dedi.Yetkililerin bizim gibilerin duyguları ile oy-
  namamalarını,konuyu tam olarak açıklamalarını istirham ediyorum.Kazım Kaymaz

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.