Vergi ve Güncel Haber Portalı

Referandumda Nerede Oy Kullanacağım?Tıklayın,Öğrenin

18.02.2017
36
Referandumda Nerede Oy Kullanacağım?Tıklayın,Öğrenin

     Referandumda Nerede Oy Kullanacağım? Referandum tarihi belli olduktan sonra vatandaşların nerede  oy kullanacağı merak konusu olmuştu.Seçimlerden sorumlu olan Yüksek Seçim Kurulu bugün itibariyle vatandaşların nerede oy kullanacağını sorgulama sayfasını açtı.  Peki vatandaş nerede oy kullanacak? öğrenciler ne yapmalı?vatandaş oy kullanacağı yeri değiştirebilir mi?  detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Referandum 16 Nisan 2017 Tarihinde Yapılacak

   Referandumda Nerede Oy Kullanacağım?  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardında konuyla ilgili YSK’dan açıklama yapılmıştı.  Açıklamada, referandumun 16 Nisan 2017 tarihinde yapılması kararı verildiği söylendi.Peki açıklama neydi? Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi GÜVEN: “TBMM Genel Kurulu’nca kabul edilen 6771 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’nin 11.022017 tarihli 29976 Sayılı nüshasında yayımlanmıştır.        3376 Sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halk Oyuna Sunulması Hakkındaki Kanun’un 2’nci maddesinde.  ‘Anayasa değişikliğinin halk oylaması ilgili anayasa değişikliği kanunun Resmi Gazete’de yayımını takip eden 60’ıncı günden sonraki ilk pazar günü yapılır’ hükmüne yer verilmiş olup.    bu hüküm çerçevesinde anayasa değişikliği halk oylamasının 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılmasına karar verilmiştir”diye konuştu.

YSK SEÇMEN SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

OY KULLANACAĞIM YERİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

Referandumda Nerede Oy Kullanacağım? Vatandaşların oy kullanmak istedikleri yeri değiştirme hakları bulunmaktadır.Ancak bunun için eblli şartla ve süre vardır.Oy kullanacağı yeri değiştirmek isteyen kişi şahsen  26 Şubat 2017 Pazar günü saat 17:00’a kadar ilgili nüfus müdürlüğüne  başvuruda bulunmaları gerekmektedir.Peki vatandaşın nüfus müdürlüğüne hangi evraklarla gitmesi gerekmektedir?Kişi aşağıdaki belgelerden biriyle başvuruda bulunması gerekir:

-adres beyan formu,

– elektrik, su, telefon veya  doğalgaz abonelik sözleşmesi veya bunların  faturası,

-noterden tasdikli kira sözleşmesi.

Bunları yaptıktan sonra işlem bitmiyor.Vatandaşların, Nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir.

Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak?

Referandumda Nerede Oy Kullanacağım? Referandumda oy kullanmak isteyen  mevcut durumdaki öğrencilerin , öğrenim gördükleri yerde oy kullanmaları için bazı işlemleri yapması gerekmektedir.Tabi bu işlemi askeri öğrenciler kanunen oy vermede yasaklı kişiler olduğu için yapamazlar.Peki öğrencilerin ne yapması gereklidir?

Öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına daire belgeyi, 

– Yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurması ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir.

YSK SEÇMEN SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Kardeşim oyumu nerede kullanacağım diye soruyorum ,evirip çevirip daldan dala atlıyorsunuz ,nerede bunun link i?

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   Değerli okuyucumuz,
   Yazının ortasında ve sonunda kirmizi kalın punto ile YSK SEÇMEN SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ yazısı bulunmaktadır.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.