Resmi Yazı Bankalara Gitti.Bankalara 3. Kez Uyarı Geldi

Resmi Yazı Bankalara Gitti.Bankalara 3. Kez Uyarı Geldi

Bankalara 3. Kez Uyarı Geldi. Esnafları faizsiz kredi konusundaki sıkıntıları devam ediyor.Bu konuyla ilgili Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer bir açıklama yaptı.BİÇER,Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazanan KOBİ’lerin bankalarda işlemlerinin zorlaştırıldığı, kredi başvurularının büyük bir bölümünün reddedildiğini söyledi.Bankalara gerekli uyarılarda bulunulduğunu söyleyen Başkan Recep BİÇER, “Kredi işlemlerinin kolaylaştırılması için bankalara üçüncü kez resmi yazıyla çağrıda bulunduk. Lütfen bankalarımız KOBİ’lere zorluk çıkarmasın.” diye konuştu.

Bankaların Neden Kredileri Reddediyor?

Bankalara 3. Kez Uyarı Geldi. Kendilerine kredi çıkan esnaf soluğu bankada alıyor.Ancak bankalar, bazı gerekçeler öne sürerek bu kredilerin verilmesini zorlaştırıyor.Bu gerekçelerin neler olduğuna değinen KOSGEB Başkanı Recep BİÇER,bu gerekçeleri şöyle sıraladı:

– Bankaların kredi kayıt bürosunda kredi tarihçelerinin  olmaması,

-puanlarının düşük olması,

-kredi başvuru sayısının fazla olması,

– önceki kredilerinde gecikmelerin tesbiti,

-kanuni takiplerinin, icra kayıtlarının kapatılmış bile olsa protestolu senet veya çek kayıtlarının mevcudiyeti,

-borçlanma oranlarının yüksekliği,

-mali verilerinin yetersizliği ve son dönem mali verilerinin önceki dönemlere göre düşmüş olması.

Recep BİÇER,bu gerekçelere bağlı olarak,bankaların, KOBİ’lerin iş ve işlemlerini zorlaştırdığı, kredi başvurularının büyük bir bölümünü reddettiğini söyledi.

‘KOBİ’lere Zorluk Çıkarmayın’

Bankalara 3. Kez Uyarı Geldi.Ülkede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, devletin KOBİ’lerin yanında olduğunu hissettirmek ve ekonomiye biraz olsun canlılık sağlayabilmek adına büyük bir özveriyle çalışırken, bankaların bu tutumlarının kendilerini üzdüğünü dile getiren Biçer, “Biz KOSGEB olarak elimizden geleni, üstümüze düşeni yapıyoruz. Bankaların da bu süreçte ellerini taşın altına koyarak, KOBİ’lerimize yardımcı olmaları konusunda bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Lütfen bankalarımız KOBİ’lere zorluk çıkarmasın.” ifadesini kullandı.

‘Kredi Çıkan Herkese Kredi Kullandırılsın’

Bankalara 3. Kez Uyarı Geldi. Devlet olarak özverili çalışma yapıldığını ve bu programın ancak bankaların da ucundan tutarak başarılı olacağını söyleyen KOSGEB Başkanı Recep BİÇER, “KOSGEB olarak, bankaların kredi politikalarında işletmelerin lehinde yeni düzenlemeler yaparak, Sıfır Faizli İşletme Kredisi faiz Desteğinden yararlanma hakkını kazanan tüm işletmelere kredi kullandırmalarını arzuluyoruz. Bankalarımızın da bu çağrıya duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz.” dedi.5 Yorum "Resmi Yazı Bankalara Gitti.Bankalara 3. Kez Uyarı Geldi"

 1. Fatma   18 Mart 2017 at 18:34

  Bu sicil affiyla ilgili bir yazı değil dimi kredi hala çekemiyorum cubku

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   18 Mart 2017 at 18:41

   bu yazı sicil affı değil, kosgeb kredisi için yaşanan sıkıntıları anlatan bir yazıdır.

   Cevapla
 2. ibrahim   22 Mart 2017 at 11:01

  Bankalara ricada bulunmak yeterli olmaz bankalar yine bildiğini okur. Madem esnafa destek olacaksınız o iş küzar bankalara Devlet gerekli yaptırımları uygulasın. Meydanlarda esnafımıza kredi veriyoruz diye haykırmalı değil gerçekten yardım elini uzatmalı Hükümet.

  Cevapla
 3. Abdullah   25 Mart 2017 at 13:33

  SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZ KREDİM KOSGEBDEN VE BANKADAN ONAYLANDI ANCAK DENİZBANK VERGİ VE BAĞKUR BORCU YAZISI İSTİYOR 2017 SIFIR FAİZLİ KREDİ İÇİN VE BU PARAYA ÇOK İHTİYACIM OLDUĞU İÇİN TİCARET ODASINA DA BORCUMU KAPATTIM YANLIZ BAĞKURA 14.000BİNTL FAİZİYLE BİRLİKTE 16.965BİN TL BORCUM VAR VE BU NEDENLE BORCU YOKTUR YAZISI ALMAM İMKANSIZ BENİM ANLAMADIĞIM DAHA ÖNCEDE AYNI BANKADAN KREDİ ÇEKTİM ANCAK BÖYLE BİR YAZI (VERGİ VE BAĞKUR BORCU YOKTUR YAZISI İSTEMİYORLAR NE YAPMAM GEREK ALLAH RIZASI İÇİN YARDIMCI OLUN.

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   25 Mart 2017 at 15:18

   bankaların uygulamada istedikleri evraklar arasında bu iki belge bulunuyor. sgk ve vergi borcu olmadığına dair yazı.bu konuda bankaların işleyişine maalesef müdahale edemiyoruz.

   Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)