Vergi ve Güncel Haber Portalı

SGK ve Vergi Dairesine Fazla Mesai

27.11.2016
36
SGK ve Vergi Dairesine Fazla Mesai

fazla-calisma-ucretiSGK prim borçları olan kişiler ve  vergi dairelerinde borçları olan mükelleflerin borçlarının yapılandırılması ile ilgili 6736 Sayılı kanunun kurumlar tarafından uygulanması sırasında mesai saatleri dışında fazla çalışma yapan personele  50 saati geçmemek üzere…… fazla mesai  verileceğine dair bakanlar kurulu kararı 24 kasım tarihli Resmi Gazete de yayımlandı.

Hangi Tarihten İtibaren Fazla Çalışma Ücreti Verilecek

  •  Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olarak çalışan vergi daireleri ,Tahsilat ve İhtilaflı İşler, Uygulama ve Veri Yönetimi, Gelir Yönetimi ile Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlıklarında görev yapan personeli ile taşra teşkilatında anılan Kanun kapsamında yapılan iş ve işlemlerde görevlendirilen personel
  •  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta Primleri Genel Müdürlüğünde görev yapan personeli ileil ve ilçelerde bulunan  taşra teşkilatında görev yapan personeline,

15 Kasım 2016 tarihinden geçerli olmak üzere fazla mesai ücreti verilecektir. Fazla mesai 31 aralık 2016 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Fazla Mesai Ücreti Nasıl Ödenecek?

24 Kasım 2016 tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı,657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı olarak çalışan personele, mesai saatleri dışında yapmış olduğu çalışmalar karşılığında ödenecek olan fazla çalışma ücretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır. Fazla mesai ile ilgili bakanlar kurulu kararının dayanağı 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 13’üncü maddesi oluşturmaktadır.

Sadece mesai saatleri dışında fiilen  fazla mesai yapan personele ödenecektir. Ödeme yapılabilmesi için kurum mutemedi tarafından fazla çalışma yapan personeli , fazla mesai yapılan gün ve süreleri gösteren, fazla mesai cetveli düzenlenir. Bu düzenlenen cetveli kurum amiri ve fazla çalışma yapan personel tarafından imzalanır.

Fazla Mesai Tutarı Ne Kadar Olacak?

Fazla mesai ücreti her bir personele ayda 50 saati geçmemek üzere verilecektir. Fazla mesai ücretinin saat başı ücreti 1,74 TL olup her saat ödemesi beş kat şekilde yapılacaktır. Kısacası bir saat fazla mesai için devlet tarafınıza 1,74X5=8,70 TL ödeme yapacaktır. Aylık olarak, 435 TL  gibi bir miktar elimize geçecektir.

Fazla Mesai Ödemelerinden Kesinti Yapılacak mıdır?

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 13’üncü maddesine göre Fazla Mesai Ödemelerinden Damga Vergisi Hariç herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. Fazla mesai ödemeleri Gelir Vergisinden Muaftır.

İlgili bakanlar kurulu kararını Resmi Gazetede görmek için tıklayınız.

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.