Vergi ve Güncel Haber Portalı

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı İçeren Torba Yasa Mecliste Bu Hafta Yasalaşıyor ?

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı İçeren Torba Yasa Mecliste Bu Hafta Yasalaşıyor ?

2017 bankalarin karaliste affi varmi Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı.  Torba Yasada Neler Var.  Emekliye İkramiye farkları Ne zaman ödeniyor.  Kara liste sicil affı mecliste kabul edildi mi ?  Başvurular ne zaman asgari ücrete destek devam edecek mi? Damga vergisi istisnası hangi alanlarda ?  Kurumlar vergisi indirimi nasıl olur ? İmar affı neler getiriyor ? gibi sorularınızın cevapları yazımızda.

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı Yatırımın , Üretimin istihdamın arttırılması amacıyla yatırım ortamının iyileştirilmesi , işlem maliyetlerinin düşürülmesi, işletmelerin büyümelerinin teşvik edilmesi  amacıyla hükümetçe …hazırlanan 37 maddelik Torba yasa tasarısı bu hafta salı gününden itibaren 03/01/2016  tarihinden itibaren mecliste görüşmeleri başlanıp hafta sonuna kadar   tamamlanıp Yasalaşması sağlanacak.

sicil affi meclisten gecti kredi basvurusu hemen yapabilirmiyim

Torba Yasanın İçerisinde Neler Var ?

Damga Vergisi Muafiyetleri Artıyor ?

 • Uluslararası Taşımacılığa ilişkin damga vergisi ve harç istisnasının kapsamına, yolcu taşımacılığı da alınmaktadır.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarının uluslararası ihale konusu yolcu taşıma işlerine  damga vergisi istisnası getirilmektedir.

Üretim Sektöründen Birleşen Şirketlere  Üç Yıl Vergi İndirimi Geliyor.

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı

 • Ölçek Ekonomilerinden faydalanmak ve işletmelerin büyümelerini, kurumsallaşmalarını teşvik ederek rekabet güçlerini arttırmak amacıyla üretim sektöründe faaliyette bulunan kurumların birleşmeleri halinde üç yıl süreyle kurumlar  vergisinin indirimli uygulanmasına imkan verilmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi KDV istisnası Arttırılıyor

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı

 • Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında ki gayri maddi hak ve yazılım teslimleri KDV’den istisna edilecektir.

2017 İmalat Sanayinde Yapılacak Yatırımlara  Kolaylık ve Destekler Artmaktadır

 • İmalat Sanayii yatırımları üzerinde ki KDV yükünü gidermek amacıyla bu yatırımlar nedeniyle 2017 yılında yapılacak inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek KDV iadesi hem hızlanacak hem kolaylaşacak
 • Yatırım yapan firmalar yatırımdan gelen kazançlarının diğer kazançlardan indirilebilmesi için bakanlar kuruluna yetki verilecek,

İşletmelere Kredi Garanti Kurumlarınca Verilen Kredi Tutarları Arttırılıyor

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı

 • İşletmelere kredi garanti kurumları tarafından verilebilecek Hazine destekli kefalet tutarı 250 Milyar TL’ye Çıkarılacak. Buda İşletmelerin finansman yönünden kolaylık sağlayacaktır.
 • Denizcilik sektörünü geliştirecek düzenlemeler yer almaktadır.

Bu tür düzenlemelerin yanında Kamuoyunu meşgul eden ve bir çok vatandaşımızın beklediği sicil affı düzenlemesi, Memur Emeklilerine İkram,ye farkları Kısmi İmar Affı  Asgari ücret desteğinin 2017 yılında da devam etmesini içeren düzenlemeler geliyor.

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı

Sicil Affı Neler Getirecek ?

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı

Bu hafta sonuna kadar yasalaşması beklenen Torba yasa ile karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemedikleri için.   Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişilerin ve kredi müşterilerinin maddede belirtilen yükümlülükleri yerine getirmesi halinde.  Geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtların dikkate alınmayacak.  Vatandaşlar borçlarını yapılandırıp veya ödeyerek kredi kullanma hakkına ve kredi kartı alma hakkına sahip olacak.

Asgari ücrete Destek 2017 Yılında da Devam Ediyor

İşverenlerin Rekabet gücünün arttırılması ve kayıtlı istihdamın teşviki  ve asgari ücretle çalışanların yoğunlukta olduğu küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi için 2016 yılında başlatılan asgari ücret destek uygulaması 2017 yılında da devam  etmesi için düzenleme yapılıyor.

Sicil Affı İle İlgili Ayrıntılı yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız

Bankalardan Kredi Çekme İşlemi Kolaylaşıyor Kara Liste Affı Mecliste İşte Detaylar KONULU YAZIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ

Esnafa Faizsiz Kredi, Sicil affı, İşsizlik Maaşı KONULU YAZIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ 

Emekliye İkramiye Farkları Ne Zaman Ödenecek. Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı

Memur Emeklisine İkramiye Farkı Verilecek

Emekli İkramiyesine esas hizmet süresinin hesabındaki otuz yıllık üst sınırın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine, Anayasa Mahkemesinin iptal kararının yürürlüğe girdiği tarihten önce aylık bağlananlar ile emekli ikramiyesini almadan vefat edenlerin dul ve yetimlerine, otuz fiili hizmet yılından fazla süreler için emekli ikramiyesi ödemesi yapılmaması nedeniyle ortaya çıkan yargısal ihtilafların yasal düzenlemeyle çözüme kavuşturulması için düzenleme yapılacak.

Emekli İkramiyesi Düzenlemesi ile İlgili Ayrıntılı  Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız

Emekliye İkramiye Son Dakika Mecliste Kabul Edildi mi KONULU YAZIMIZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Emekliye Ek İkramiye Miktarları Belli Oldu. KONULU YAZIMIZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Emekliye Geriye Dönük İkramiye Ödenecek Konulu Yazımız için tıklayınız

 

Kısmi İmar Affı Geliyor

31/12/2000 tarihinden önce üzerinde yapılanma olan hazine arazileri belediyelere devredilecek. Belediyeler tarafından öncelikle üzerinde ev, iş yeri gibi yapı yapan yapı yapan kişilere rayiç bedel üzerinden ihalesiz ve uygun ödeme koşulları ile satılacak.

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı

Sicil Affı Emekliye İkramiye İmar Affı

Kısmi İmar Affı İle İlgili Yazımıza Ulaşmak için TIKLAYINIZ

Torba Yasa Tasarısının Komisyonda Kabul Edilmiş Halini Görmek İçin TIKLAYINIZ

 

 


ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Osman dedi ki:

  Merhaba hocam benim 2 yıldır bankaya 3.500 lira borcum var yeni avukatlık oldum beni de kapsayacak mi ? Borcun ödenmesi durumunda diyor 6 ay içinde ben zaten ödeyemediği için avukatlık oldum.yada banka kredi vererek borcun tamamı ödemesi diyor banka kara listede olduğumuz için nasıl kredi verip tamamını ödeyeceğiz şimdiden tesekkurler

  1. Vergi Uzmanı dedi ki:

   değerli okuyucumuz;
   yasa tasarısında borcun ödenmesi veya yapılandırılması durumunda aftan yararlanacağınızdan bahsediliyor.Yasanın resmi gazetede yayınlanmasını bekleyelim.Muhtemelen sizin için olumlu olacak.
   Mutlu Günler…

 2. Dogan dedi ki:

  Meraba hocam ben banka avukatlik borcumu bitirdim suan 2 tane kart kullaniyom odemesini zamaninda oduyom puanim 611 beyaz esya yuzunden maasimda haciz var yasadan yararlanirmiyim yoksa haciz yuzunden yarallanamami

  1. Vergi Uzmanı dedi ki:

   değerli okuyucumuz;
   yasa netleştiği zaman detaylı bilgi vermek daha mantıklı olur.Takipte kalın.
   Mutlu Günler…

 3. ismail dedi ki:

  Merhaba sicil affı onaylandıktan sonra kişisel bilgiler tamamen mi silinecek ? Bankaya kredi başvurusu yaptığımızda sicil temiz mi görünecek yoksa bankalar eski sicili mi referans alacaklar ? Tesekkür ederim

  1. Vergi Uzmanı dedi ki:

   değerli okuyucumuz;
   sicil affı oluştuğunda kredi başvurusu yaptığınızda siciliniz temiz görünecek.Tabi sicil affından yararlanmanız için gerekli şartları sağlamanız gerekecek.
   Mutlu Günler…

 4. ismail dedi ki:

  Tekrar merhaba 😀
  Sicil affı bu hafta yasalaştığı takdirde borcunu önceki dönemlerde kapatanlar ve suan herhangi bir borcu bulunmayan kişiler kredi kullanmak için belli bir süre (veri tabanının güncellenmesi vb.) bekleyecekler mi ? Beklenecekse tahmini olarak bu süre ne kadar olacak ? Yada yasalaştığı anda hemen kullanılabilecek mi? Teşekkürler

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Değerli okurumuz yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra hüküm ifade eder. Ancak uygulamların nasıl yapılacağının belirlenmesi sistem hazırlıklrı belirli bir süreyi alır. tahminimiz yasa yürürlüğe girdikten sonra en az iki hafta alt yapı çalışması yapılacağı yönündedir.

   1. Fatih dedi ki:

    1700 tl maaşa ne kadar kredi çıkar acaba 30000 tl cikarmi

    1. Vergi Hocası dedi ki:

     Değerli okurumuz tasarıda puan artışı yok sadece banka kredi kullandırırken kötü sicilleri dikkate almama var Ne kadar kredi çıkacağını banka şubelerinden bilgi alabilirsiniz.

 5. ATİLLA dedi ki:

  YASA MEÇLİSTEN GEÇTİ NEKADAR SÜREDE RESMİ GAZETEDE YAYINLANIR

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   DEĞERLİ OKUYUCUMUZ;
   yasa görüşmelerinde bugün başlanacak olup,yasanın şubat ayı ortalarında resmi gazetede yayınlanacağı düşüncesindeyiz.

 6. Özgür dedi ki:

  Peki benim kredi kartında dolayı kara listededim peki bu temizlenecek mı ama borcum yoktur veya nezaman temizlenir

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   EĞER KREDİ ÇEKECEKSENİZ RAHATLIKLA ÇEKEBİLECEKSİNİZ BU YASAYLA BİRLİKTE.

 7. Baris dedi ki:

  Sicil affı TBMM Gecti cumhurbaşkanı onaylanmadan resmi gazete yayınlanmadan bankalar kredi kartı veya kredi ver mıyor mu??

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   SİCİLİ DÜZGÜN OLANA BANKALAR HER ZAMAN KREDİ VEREBİLİYOR.AMA KARA LİSTEDE OLANLAR İÇİN YASANIN RESMİ GAZETEDE YAYINLANMASI ŞART

 8. Fatih dedi ki:

  Merhaba hocam cumhurbaskani. Onayladi Bugun ama benim 300 kredi puanim var yarin krediye basvursam kredi alabilirmiyim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   hemen başvuru almayabilir bankalar. buna hazırlıklı olun

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.