Vergi ve Güncel Haber Portalı

Sicil Affında Son Günler Yaklaşıyor.Son Gün Ne Zaman?

18.07.2017
42
Sicil Affında Son Günler Yaklaşıyor.Son Gün Ne Zaman?

Sicil Affında Son Günler Yaklaşıyor.Son Gün Ne Zaman? Sicil affı çıktı çıkacak derken sonunda çıktı.Sicil affının yasalaşmasıyla bazı bankalar bu kararı uyguladı,bazıları ise bu yasayı uygulamaktan kaçındı.Bir anlamda bu yasa tam anlamıyla istenilen düzeyde olmadı.Yasada sicil affının ne zaman sona ereceği de belirtilmişti.Buna göre sicil affından yararlanmak için son gün 27 Temmuz 2017 tarihi olarak belirlendi.Bu tarihten sonra yapılan başvurular dikkate alınmayacak.Yararlanmak isteyen kişilerin bu süreye dikkat etmesi gerekiyor.

Yararlanmak İçin Son 10 Gün

Sicil Affında Son Günler Yaklaşıyor.Son Gün Ne Zaman? Normal şartlarda bu yasa çıkmadan önce,borçlarından dolayı bankaların kara listesine alınan vatandaşlar, 5 yıl süreyle bankalardan kredi, kart, nakit avans çekemiyordu.Bu durum ise nakit ihtiyacı olan vatandaşları zor durumda bırakıyordu.Bu durumu düzeltmek için hareket geçen hükümet yetkilileri, sayıları yaklaşık 14 milyonu bulan ve sicili bozulan vatandaşlar için 27 Ocak tarihinde af getirilmişti.Bu af daha sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti.Peki bu yasa neler getiriyordu? Yasaya göre, 6 ay içinde borcunun tamamını ödeyen ya da yapılandıran vatandaşların adı kara listeden silinecekti. Yani bu yasadan yararlanmak için borcu yapılandırmak veya ödemek yeterli olacaktı. Af için son 10 gün kaldı. 27 Temmuz tarihinde sona erecek bu düzenlemeden yararlanmak isteyen vatandaşlar, bankalara giderek başvuruda bulunabilir.

Peki Bankalar Bu Zamana Kadar Bu Yasayı Uyguladı Mı?

Sicil Affında Son Günler Yaklaşıyor.Son Gün Ne Zaman? Bankaların bu yasayı tam olarak uyguladıklarını söylemek yanlış olur.Çünkü bu yasanın uygulanması için bir zorunluluk getirilmedi.Resmi gazetede yayınlanan yasaya göre, bankalar isterlerse kara listeden silme işlemi gerçekleşecektir ibaresi yer almaktadır.Bankalar da bunu ibareyi kullanarak bu yasayı tam anlamıyla uygulamaktan kaçındılar.Bu arada tam olarak uygulayan bir kaç bankanın  olduğunu da söyleyebiliriz. Sonuç olarak bu yasa istenilen düzeyde verimli olmadı.Yani mağduriyetler halen devam ediyor.Bu konuda ilerleyen günlerde banka yetkilileriyle yeni bir görüşme olabileceğini düşünüyoruz.

Bankalar Sicil Affını Ne Zaman Uygulamaya Geçecek

Sicil Affı Fiyasko Olmasın, Mağduriyet Oluşmasın

Sicil Affını Uygulamayan Bankaları Yakından Takip Ediyoruz

Sicil affı için Yeni Umut; Bakan Tüfenkçi Bankalarla Tekrar Görüşeceğiz

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.