Vergi ve Güncel Haber Portalı

Şoföre De Trafik Sigortası Geliyor.Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Düşecek Mi?

17.02.2017
30
Şoföre De Trafik Sigortası Geliyor.Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Düşecek Mi?

trafik sigortasında yeni düzenleme. Trafik sigortasında bugüne kadar bir çok değişiklik ve düzenleme yapıldı. Ülkemiz için önem arz eden trafik sigortası için, bugün ise yetkili kişilerden yeni bir açıklama geldi. bu yeni açıklama aslında yeni düzenlemenin ne olacağını da açıklar nitelikteydi.Peki bu açıklama neydi? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

trafik sigortasında yeni düzenleme. Trafik Sigortası, kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alan zorunlu bir sigortadır.Trafik Sigortası’nın kapsamında; sigortacı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş ise Karayolları Trafik Kanunu’na göre, işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin edilir.Meydana gelen bir kazada zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla, sigorta ettirenin yapacağı makûl ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanır

Şoföre De Zorunlu Trafik Sigortası Gelecek?Fiyatlar Düşecek

trafik sigortasında yeni düzenleme. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün yaptığı konuşmasında yeni bir zorunlu trafik sigortası düzenlemesinin yapılacağını söyledi.  Şimşek,Bu düzenlemeyle trafik sigortası fiyatlarının da düşeceğini söyledi.  Daha önce bu konuyla ilgili bir çok düzenleme yapıldığına dikkat çeken Mehmet Şimşek, yine de sistemde bazı eksiklikler olduğunu söyledi.  Trafik sigortası hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Şu anda yeni bir model üzerinde çalışıyoruz. Sistemin şöyle bir eksikliği var, trafik sigortası zorunlu bir sigorta. Sizin karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için düzenlenmiş. Dolayısıyla arabadan çok aslında şoförün sigortalandırılması lazım. Arabanızın sigortası var, belki de hiç deneyimi olmayan bir şoföre ‘hadi al sür’ diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var. Hazine’ye söyledim, arkadaşlar çalışıyor. Sadece taşıtın değil sürücünün risklerini de dikkate alan bir sistem… Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker” dedi.

Daha Önce Nasıl Bir Düzenleme Yapılmıştı?

trafik sigortasında yeni düzenleme. Resmi Gazete’nin 3 Ağustos 2016 tarihindeki  sayısında yer alan yönetmelik değişikliğiyle, “sigorta şirketlerinin belirledikleri temel primleri ve tarifeleri ilgili ayın başından son gününe kadar değiştiremeyecekleri” şeklindeki fıkra hükmü yürürlükten kaldırılarak, sigorta şirketlerinin prim tutarlarında indirim veya zam yönlü hareketlerine imkan tanındı.

Yönetmelikle, sigorta şirketleri belirledikleri temel sigorta primleri ve motorlu araç işletenlere uygulayacakları prim indirim ve artırım sebeplerini oranlarıyla beraber uygulamaya başlamadan 10 gün önce TRAMER’e bildirme zorunlulukları da 5 günle sınırlandı.

Yönetmeliğin 4. maddesine eklenen fıkrayla da Hazine Müsteşarlığı’nın, riski yüksek olan sigortalılar bakımından sigorta şirketleri arasında prim ve hasar paylaşımı için özel kurallar getirebileceği kuralı hüküm altına alındı.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.